Turcja znosi konieczność testowania dla zaszczepionych

Fot. Bloomberg

Od dzisiaj podróżujący do Turcji nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu PCR, jeśli są zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciw koronawirusowi lub są ozdrowieńcami – postanowił turecki rząd.

Zaszczepieni muszą przedstawić zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą. Osoby, które przeszły covid-19 powinny potwierdzić, że chorowały w ostatnich 6 miesiącach i zostały wyleczone.

Posiadania negatywnego wyniku testu nie wymaga się od dzieci do 6 roku życia.

Dotyczy to podróżnych przekraczających granice lądowe, morskie i powietrzne Turcji. Osoby te nie będą poddawane kwarantannie.

O TURCJI : Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria – przygotowania do sezonu oczami rezydentów

Jeśli jednak podróżni nie mogą wylegitymować się żadnym z tych dokumentów, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, który nie będzie miał więcej niż 72 godziny, albo szybkiego badania antygenowego, zrobionego najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Dodatkowo w ciągu 72 godzin przed podróżą do Turcji trzeba wypełnić formularz informacyjny, który należy okazać przewoźnikowi w formie papierowej lub elektronicznej przed lotem.

„Osoby, które nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR lub nie spełniają wymogów zwalniających z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Wymóg obowiązuje do odwołania” -czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Tunezja: Zaszczepieni wjadą od 1 czerwca bez kwarantanny

Od tych zasad są wyjątki. Osoby przylatujące z Afganistanu, Bangladeszu, Brazylii, RPA, Indii, Nepalu, Pakistanu, Sri Lanki i ci, którzy przebywali w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonany najwcześniej na 72 godziny przed podróżą. Dodatkowo będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę w jednym z miejsc z oficjalnej listy przygotowanej przez poszczególne gubernatorstwa. Jeśli pod koniec tego okresu kolejne badanie PCR da wynik ujemny, zostaną zwolnione z kwarantanny.

W wypadku dodatniego testu będą musiały pozostać w izolacji przez kolejne dwa tygodnie. 14 dnia badanie będzie wykonane ponownie, jeśli okaże się ujemne, podróżny będzie mógł opuścić miejsce izolacji.

Osoby przylatujące z Wielkiej Brytanii, Iranu, Egiptu i Singapuru muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik testu PCR, który nie może być zrobiony wcześniej niż na 72 godziny przed wjazdem do Turcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hotelarze przeholowali z podwyżkami

Hotelarze z zachodniej części regionu Morza Śródziemnego wracają do brytyjskich touroperatorów z ofertami specjalnymi ...

Amerykańskie lotniska przegrywają ze śniegiem

Ostra zima ponownie atakuje w Stanach Zjednoczonych. Najgorsza sytuacja jest na wschodnim wybrzeżu – ...

Huragan Ciara uziemia samoloty

Szalejący nad północną Europą huragan Ciara spowodował odwołanie setek lotów. Ale silne wiatry w ...

Hiszpańscy hotelarze nie będą obniżać cen

Na zimę hotelarze z Wysp Kanaryjskich obniżają ceny, żeby pozyskać klientów i złagodzić skutki ...

Latanie będzie tańsze

W kwietniu cena biletu lotniczego wyniesie średnio 673 dolary, co oznacza spadek o ponad ...

Węgry otwierają dzisiaj granicę z Chorwacją

Węgry i Chorwacja zniosą ograniczenia w przekraczaniu granicy między tymi państwami od piątku – ...