Wizy dla Polaków jadących do Iranu aktualne

AFP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dostało żadnej oficjalnej informacji od władz Iranu o wstrzymaniu wydawania wiz polskim obywatelom – informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Na forach internetowych pojawiły się spekulacje i wpisy turystów o niewydawaniu wiz przez irańską ambasadę w Warszawie. Przedstawiciele władz irańskich nie potwierdzili jednak  oficjalnie, żeby wstrzymały wydawanie wiz Polakom. Wizy do Iranu można uzyskać po uprzedniej rejestracji w systemie elektronicznym z odbiorem w ambasadzie bądź na lotnisku w Iranie. Trzecią możliwością jest wypełnienie wniosku bezpośrednio na lotnisku i oczekiwanie tam na wizę.

W ostatnich dniach stosunki dyplomatyczne między Iranem a Polską są napięte. Strona irańska wezwała Polskę do wycofania się z organizowania w Warszawie planowanej na połowę lutego konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konferencję współorganizują Stany Zjednoczone. Iran ocenia, że wydarzenie będzie wymierzone przeciwko niemu. Polskie władze zapewniają, że tak nie jest, a główny temat konferencji to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Irański MSZ wezwał w sobotę charge d’affaires polskiej ambasady. Jak relacjonuje irańska agencja IRNA, dyrektor departamentu Europy Wschodniej MSZ w Teheranie przekazał stronie polskiej oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy „organizowaniu anty-irańskiego spotkania”. Oburzenie wyrażali też inni przedstawiciele tego kraju. Teheran ostrzegł wręcz Polskę przed krokami odwetowymi.

Polski MSZ w oświadczeniu napisał, że Polska „Stoi na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska – do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu”, a w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang rozmawiał z ambasadorem Iranu w Polsce o relacjach obu krajów.

Iran poinformował o odwołaniu Tygodnia Filmu Polskiego w Iranie. Impreza odbywa się co roku na przełomie stycznia i lutego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP PLK: Nowa aplikacja z rozkładem jazdy pociągów

Można śledzić położenie pociągu i ewentualne zmiany w podróży – to jedna z funkcji ...

Z Rosji do Turcji samolotem rejsowym

Ponad połowa ruchu lotniczego z Rosji do Turcji będzie w tym sezonie letnim obsługiwane ...

Karnet na narty jak bilet lotniczy

Dynamiczne zmiany cen karnetów narciarskich to sposób firmy Tatry Mountain Resorts na zarządzanie ruchem ...

Cyfryzacja podstawą strategii turystyki

Przedstawiciele niemieckiej branży turystycznej uważają, że przy tworzeniu narodowej strategii turystyki najważniejsza jest cyfryzacja ...

Wizz Air poleci z Gdańska do Grenoble

Od 59 złotych zaczynają się ceny biletów na nowe, sobotnie połączenie Wizz Aira między ...

Statek Itaki zawinął do Gdańska

Statek wycieczkowy Ocean Majesty wyczarterowany przez biuro podróży Itaka na zimę 2017/2018 zawinął dzisiaj ...