Wizy dla Polaków jadących do Iranu aktualne

AFP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dostało żadnej oficjalnej informacji od władz Iranu o wstrzymaniu wydawania wiz polskim obywatelom – informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Na forach internetowych pojawiły się spekulacje i wpisy turystów o niewydawaniu wiz przez irańską ambasadę w Warszawie. Przedstawiciele władz irańskich nie potwierdzili jednak  oficjalnie, żeby wstrzymały wydawanie wiz Polakom. Wizy do Iranu można uzyskać po uprzedniej rejestracji w systemie elektronicznym z odbiorem w ambasadzie bądź na lotnisku w Iranie. Trzecią możliwością jest wypełnienie wniosku bezpośrednio na lotnisku i oczekiwanie tam na wizę.

W ostatnich dniach stosunki dyplomatyczne między Iranem a Polską są napięte. Strona irańska wezwała Polskę do wycofania się z organizowania w Warszawie planowanej na połowę lutego konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konferencję współorganizują Stany Zjednoczone. Iran ocenia, że wydarzenie będzie wymierzone przeciwko niemu. Polskie władze zapewniają, że tak nie jest, a główny temat konferencji to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Irański MSZ wezwał w sobotę charge d’affaires polskiej ambasady. Jak relacjonuje irańska agencja IRNA, dyrektor departamentu Europy Wschodniej MSZ w Teheranie przekazał stronie polskiej oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy „organizowaniu anty-irańskiego spotkania”. Oburzenie wyrażali też inni przedstawiciele tego kraju. Teheran ostrzegł wręcz Polskę przed krokami odwetowymi.

Polski MSZ w oświadczeniu napisał, że Polska „Stoi na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska – do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu”, a w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang rozmawiał z ambasadorem Iranu w Polsce o relacjach obu krajów.

Iran poinformował o odwołaniu Tygodnia Filmu Polskiego w Iranie. Impreza odbywa się co roku na przełomie stycznia i lutego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turysta w Polsce droższy niż w Grecji

Australia, Luksemburg i Liban to kraje, w których turyści wydają najwięcej pieniędzy. Polska znalazła ...

Flydubai z codziennym lotem do Krakowa

Linie lotnicze flydubai rozpoczęły realizację codziennych bezpośrednich lotów na trasie Dubaj – Kraków Lot ...

Gilles Clavie, prezes i dyrektor generalny Orbisu

Orbis – kontynuacja poprawy

W 2019 roku EBITDA hotelarskiej grupy wzrosła o 12,6 procent, do 499,3 miliona złotych. ...

Więcej LOT-u we Włoszech i w Grecji

Włoski kurort Rimini i Chania na Krecie dołączają do wakacyjnej oferty LOT-u. Przewoźnik będzie ...

Grecos ma nową gwarancję

Biuro podróży Grecos odnowiło gwarancję ubezpieczeniową. Opiewa ona na 25 milionów złotych i będzie ...

Brytyjscy agenci nie boją się PUNPUT-a

Model agencyjny w Wielkiej Brytanii zmienia się, a coraz więcej biur staje się podmiotami ...