Wizy dla Polaków jadących do Iranu aktualne

AFP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dostało żadnej oficjalnej informacji od władz Iranu o wstrzymaniu wydawania wiz polskim obywatelom – informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Na forach internetowych pojawiły się spekulacje i wpisy turystów o niewydawaniu wiz przez irańską ambasadę w Warszawie. Przedstawiciele władz irańskich nie potwierdzili jednak  oficjalnie, żeby wstrzymały wydawanie wiz Polakom. Wizy do Iranu można uzyskać po uprzedniej rejestracji w systemie elektronicznym z odbiorem w ambasadzie bądź na lotnisku w Iranie. Trzecią możliwością jest wypełnienie wniosku bezpośrednio na lotnisku i oczekiwanie tam na wizę.

W ostatnich dniach stosunki dyplomatyczne między Iranem a Polską są napięte. Strona irańska wezwała Polskę do wycofania się z organizowania w Warszawie planowanej na połowę lutego konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konferencję współorganizują Stany Zjednoczone. Iran ocenia, że wydarzenie będzie wymierzone przeciwko niemu. Polskie władze zapewniają, że tak nie jest, a główny temat konferencji to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Irański MSZ wezwał w sobotę charge d’affaires polskiej ambasady. Jak relacjonuje irańska agencja IRNA, dyrektor departamentu Europy Wschodniej MSZ w Teheranie przekazał stronie polskiej oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy „organizowaniu anty-irańskiego spotkania”. Oburzenie wyrażali też inni przedstawiciele tego kraju. Teheran ostrzegł wręcz Polskę przed krokami odwetowymi.

Polski MSZ w oświadczeniu napisał, że Polska „Stoi na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska – do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu”, a w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang rozmawiał z ambasadorem Iranu w Polsce o relacjach obu krajów.

Iran poinformował o odwołaniu Tygodnia Filmu Polskiego w Iranie. Impreza odbywa się co roku na przełomie stycznia i lutego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

FlixBus i PolskiBus już z jedną stroną www

Dwa miesiące po ogłoszeniu współpracy FlixBus i PolskiBus zintegrowały systemy sprzedażowe. Klienci wchodzący na ...

Wakacje.pl zgarniają nagrody

Na koncie Wakacji.pl znalazły się trzy nowe wyróżnienia. Agent został uznany najpopularniejszą marką turystyczną, ...

Greckie wakacje dla Polaków już w czerwcu

Polska znalazła się na liście dziewiętnastu krajów, z których turyści mogą przyjechać do Grecji ...

Itaka: Jesteśmy już na Litwie

Biuro podróży Itaka weszła na Litwę – powstała spółka, która pokieruje na miejscu działalnością ...

Tourasia: Polegamy na agentach turystycznych

Dlaczego Tourasia? Bo jesteśmy specjalistami od Azji, bo mamy najlepsze kontrakty hotelowe, bo mamy ...

Trump zakazuje wjazdu do USA gości z Europy

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie 30-dniowego zakazu podróżowania z Europy do Stanów Zjednoczonych w ...