Ewa Pawlak-Lewandowska przyszła do MSiT w połowie listopada zeszłego roku. Została tam wicedyrektorem departamentu turystyki. Kierowała tym departamentem pod nieobecność chorej przez dłuższy czas dyrektor Joanny Jędrzejewskiej-Debortoli. Po jej odwołaniu w połowie stycznia (czytaj: „Joanna Jędrzejewska-Debortoli rozstaje się z ministerstwem”) awansowała i stanęła na czele departamentu.

Ewa Pawlak-Lewandowska pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką wydziału filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, na którym ukończyła też podyplomowe studia z zarządzania personelem w nowoczesnej gospodarce, a następnie roczne studia z funkcjonowania mechanizmów Unii Europejskiej.

Ma kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w bankowości, ubezpieczeniach i finansach. Karierę zawodową w tej dziedzinie rozpoczęła w Raiffaisen Bank Polska, gdzie w ciągu kilku lat przeszła ścieżkę zawodową od doradcy współpracującego z bankiem jako samodzielna firma, poprzez opiekuna klientów, dyrektora oddziału, zastępcę dyrektora regionu do stanowiska dyrektora regionu i dyrektora centrum biznesowego.

Karierę kontynuowała jako menedżer w Alior Bank. Brała udział w wielu szkoleniach z motywowania i zarządzania personelem. Ponadto ma doświadczenie z administrowania zasobami ludzkimi.

Departament turystyki zajmuje się obecnie przygotowywaniem dwóch ważnych z punktu widzenia branży ustaw – nowej ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej i ustawy, która ma zastąpić obecną ustawę o usługach turystycznych w zakresie dotyczącym hoteli, pilotów i przewodników. Odbyły się już w ministerstwie dwa spotkania, tak zwane prekonsultacyjne, z przedstawicielami środowiska hotelarzy i środowiska pilotów i przewodników. W kolejce czeka też na napisanie ustawa o szlakach turystycznych.