Do Chorwacji już z unijnym certyfikatem covid

Publikacja: 02.06.2021 20:26

Do Chorwacji już z unijnym certyfikatem covid

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Od drugiego czerwca Chorwacja honoruje unijne certyfikaty covid, będące potwierdzeniem pełnego zaszczepienia na koronawirusa, przebycia covid-19 (ozdrowieńcy) lub wyniku testu na koronawirusa.

Jak informuje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, zgodnie z decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji od 2 czerwca 2021 roku obowiązują zmiany w zasadach wpuszczania osób przyjeżdżających do tego kraju. Bez kierowania na kwarantannę mogą wjechać podróżni, którzy:
  • okażą negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov2. Może to być test PCR, który ważny jest 72 godziny od momentu pobrania materiału do badania, albo szybki test antygenowy (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonywanych w laboratorium). Ten drugi ważny jest 48 godzin,
  • są zaszczepieni jedną dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) – mogą oni przekroczyć granicę Chorwacji między 22 a 42 dniem od szczepienia – lub pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca w okresie między 22 a 84 dniem od zaszczepienia

Dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku przedstawiania testu.

CZYTAJ TEŻ: Chorwacja: W tym roku Polacy pobiją u nas rekord

Chorwacja respektuje już unijne certyfikaty covid (UCC), potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie (w ostatnich sześciu miesiącach). Taki certyfikaty polscy turyści mogą pobrać, co ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, między innymi z indywidualnego konta IKP (https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta).

Osoby, które  nie będą spełniały jednego z wymienionych warunków będą automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, wykonanego już w Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

„Aby ułatwić procedury zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji https://entercroatia.mup.hr/ która umożliwia jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji  dokonania formalności związanych ze zgłoszeniem podróży w aplikacji EnterCroatia. Aplikacja jest dostępna również w języku polskim” – informuje w komunikacie Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Aplikacja ma nową funkcję polegającą na możliwości dodania plików: zaświadczenia o przebyciu choroby, o szczepieniu lub wyniku testu.

„EnterCroatia służy jedynie jako zgłoszenie wjazdu i pozwala na szybsze przekroczenie granicy państwowej Republiki Chorwacji, jeśli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie. Potwierdzenie zgłoszenia nie jest zezwoleniem na wjazd i nie ma wartości dokumentu wymaganego do przekroczenia granicy. Dane zbierane są tylko i wyłącznie w celach epidemiologicznych” – czytamy.

Pozostało 100% artykułu
Zanim Wyjedziesz
W tym roku najwięcej błękitnych flag powiewa w Hiszpanii. Skromny udział Polski
Zanim Wyjedziesz
Tunezja lepiej znana dzięki aplikacji dla agentów turystycznych i ich klientów
Zanim Wyjedziesz
Światowa Rada Turystyki: Unikaj godzin szczytu, podróżuj cały rok, nie zadeptuj
Zanim Wyjedziesz
„Podróżowanie to przygoda”. Czego boją się Polacy na wakacjach?
Zanim Wyjedziesz
Pekin: Turyści z 12 krajów nie potrzebują wiz do Chin. Czy Polska jest na liście?
Zanim Wyjedziesz
Słynna grecka plaża, o zobaczeniu której marzą turyści, pozostanie zamknięta