Włoskie organizacje narciarskie podpisały protokół z zasadami funkcjonowania wyciągów narciarskich. Mają one zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom - podaje portal Ilsole24ore.com.

Karnety – wystawione dla konkretnej osoby, bez możliwości przeniesienia jej na inną - będą mogły kupić tylko osoby posiadające tzw. zielony paszport. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia. W wypadku obcokrajowców będzie to unijny certyfikat covidowy, będący zaświadczeniem o ukończeniu cyklu szczepień (co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE), lub przebyciu covidu, albo negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego) wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Operatorzy wyciągów będą starali się sprzedawać karnety przez internet, żeby uniknąć tłumów. Strefy przy kasach muszą być tak zaplanowane, by możliwe było utrzymanie metrowego odstępu między ludźmi – powinny być oznakowane w sposób zrozumiały także dla obcokrajowców, a tam gdzie to możliwe, wejścia i wyjścia powinny być rozdzielone. Pracownicy będą regulować ruch klientów.

W punktach sprzedaży mają być zainstalowane ekrany ochronne, a kupujący będą zachęcani do płacenia elektronicznie. Pracownicy mają obowiązek noszenia maseczek typu chirurgicznego lub wyższego. Przed łazienkami, ale też przy wyciągach, właściciele muszą umieścić płyny do dezynfekcji, ograniczone będzie korzystanie z wind. W ciągu dnia wszelkie pomieszczenia, w których zbierają się ludzie, będą musiały być odkażane.

Wyciągi będą mogły pracować na pełnych obrotach – dopuszczone jest 100-procentowe obłożenie, ale trzeba będzie nosić maseczki. W wypadku kanap z osłonami przeciwwiatrowymi maksymalne wykorzystanie to 80 procent. To samo dotyczy kolejek górskich. Zjazd do bazy kolejką przy 100-procentowym wykorzystaniu liczby miejsc jest dopuszczalny tylko w sytuacjach awaryjnych.

Ponadto zarówno w gondolach, jak i w wagonikach okna muszą być otwarte. Zabronione będzie jedzenie, picie i palenie papierosów na wszystkich wyciągach zamkniętych w czasie wsiadania, dotyczy to również przestrzeni otwartych w trakcie przejazdu. Narciarze po wjechaniu na górę powinni wyjść ze stacji najszybciej jak to tylko możliwe.