Nowa zasada dotyczy też dzieci poniżej 18 roku życia.

Co więcej, od 4 rano w niedzielę, 9 stycznia, w pełni zaszczepieni i dzieci poniżej 18 roku życia nie będą musieli czekać w kwarantannie na wynik testu, jaki powinni wykonać po przyjeździe (tzw. test drugiego dnia) i będą mogli wykonać test antygenowy zamiast droższego testu PCR.

Surowsze reguły pozostają jednak takie same dla nieszczepionych lub zaszczepionych niepełną dawką szczepionki podróżnych w wieku 18 lat i starszych – muszą przedstawić negatywny wynik testu zrobionego przed dotarciem do granicy Anglii, poddać się kwarantannie przez 10 dni i przejść test PCR w drugim i ósmym dniu izolacji.

Chociaż obecne złagodzenie ograniczeń dotyczy obecnie tylko Anglii i Walii, prawdopodobnie, rządy Szkocji i Irlandii Północnej pójdą w ślady tych dwóch krajów - pisze portal independent.co.uk.

Powołuje się też na ministra transportu Wielkiej Brytanii, Granta Shappsa, który na Twitterze napisał: „Usuwamy tymczasowe dodatkowe testy na granicy, które wprowadziliśmy w zeszłym roku, aby spowolnić zakażenia Omicronem przez przybywających do Wielkiej Brytanii”.

Johnson zastrzegł - dodaje standard.co.uk - że przez kolejne trzy tygodnie rząd będzie utrzymywał obostrzenia zgodne z planem B.

Czytaj więcej

Johnson: „Planem B" w Omikrona. Potrzebne będą certyfikaty covidowe i maseczki

W tygodniu kończącym się 31 grudnia covid-19 miało w Wielkiej Brytanii już około 3,7 miliona osób.

Wielka Brytania odnotowała w ostatniej dobie prawie 195 tysięcy nowych codziennych infekcji i 334 zgony w ciągu 28 dni od pozytywnego testu.