Traveldata: Ferie z biurem podróży tanieją, ale i tak są droższe niż przed rokiem

Wprawdzie średnia cena ferii nad ciepłym morzem z biurem podróży spadła w ostatnim tygodniu o 14 złotych, ale w porównaniu z ceną sprzed roku była ona rekordowo wysoka - wynika z badania Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 03.01.2022 00:56

Średnia cena wyjazdu do Meksyku  skoczyła o 418 złotych

Średnia cena wyjazdu do Meksyku skoczyła o 418 złotych

Foto: Bloomberg

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki nad ciepłe morze w biurze podróży z wylotem w między 31 stycznia a 6 lutego 2022 roku spadła o 14 złotych – wskazuje w najnowszym raporcie dotyczącym cen na ferie a przygotowywanym co dwa tyogdnie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Taką zmianę można potraktować jak symboliczną erratę do wyniku poprzedniego badania, kiedy to cena spadła o 150 złotych. Z kolei w poprzednich zestawieniach cena jedynie rosła o: 33, 13, 101, 18 i 100 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Pierwsza przecena ferii w biurach podróży. 150 złotych w dół

Najbardziej organizatorzy przecenili Maroko (w minionym tygodniu kraj ten ogłosił, że do końca stycznia nie przyjmuje samolotów z turystami) – o 150 złotych. Nieco mniejsze obniżki objęły Turecką Riwierę i Hurghadę – pierwsza potaniała o 107, a druga o 91 złotych (w poprzednim zestawieniu touroperatorzy wyraźnie podnieśli ceny obu tych kierunków).

Największy wzrost cen w minionym tygodniu Traveldata odnotowała w odniesieniu do Portugalii, o 93 złote, Lanzarote, o 59 złotych, i Gran Canarii – o 56 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu ilustruje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zmieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Koszty rosną o ponad 200 złotych

Porównanie średniej ceny imprezy turystycznej z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim) pokazuje, że tegoroczna średnia cena jest wyższa od średniej sprzed roku o 726 złotych. W poprzednich badaniach ceny także były wyższe, ale różnice były mniejsze: 532, 461, 453, 335, 359 i 263 złote.

Najbardziej w skali roku skoczyła cena wyjazdów na Gran Canarię – o 1668 złotych. Znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i do Hurghady – o 1165 (czyli identycznie jak w poprzednim zestawieniu) i o 807 złotych. Jednocześnie Traveldata nie odnotowała, żeby jakiś kierunek staniał, licząc rok do roku.

Eksperci z Traveldaty jak zwykle porównali również zmiany cen paliwa lotniczego i kursów głównych walut, czyli dwóch elementów wpływających w głównej mierze na koszty imprez turystycznych, co ma znaczenie dla ich organizatorów.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w minionym tygodniu 3,02 złotego za litr, była więc o 48,8 procent większa niż rok wcześniej, a w porównaniu z dolarem i euro złoty był słabszy o 3,3 procent. Sumaryczny wpływ tych czynników na koszt wycieczek wyniósł 205 - 215 złotych.

„Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” - zastrzegają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza podwyżka cen, licząc rok do roku, objęła Wyspy Kanaryjskie, w ich wypadku było to 871 złotych.

Zdecydowanie przy tym największy wzrost cen objął oferty zimowego wypoczynku na Gran Canarii i Lanzarote - o 1668 i 1165 złotych,. Znacznie zaś mniejszy na Teneryfie i Fuerteventurze – o 475 i 177 złotych.

Mniejsza była dynamika wzrostu cen wyjazdu do Egiptu, w wypadku tego kraju wyniosła 701 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie, o 807 złotych, i w Marsa Alam – o 595 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki mniej popularne udało się porównać ceny tylko jednego kierunku, Portugalii. Średnia cena wzrosła o 195 złotych.

Stabilizacja średniej ceny wycieczek egzotycznych

Nieco niższe ceny paliwa, licząc tydzień do tygodnia, mogły być jedną z przyczyn stopniowego osłabienia presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych – czytamy w raporcie. W ostatnim tygodniu średnia cena „egoztyki” spadła o 23 złote, podczas gdy w poprzednim zestawieniu było to minus 43 złote, a wcześniej ceny wzrastały o 30 i 221 złotych.

Spadły ceny wyjazdów do Kenii, o 336 złotych, na Dominikanę, o 119 złotych, i na Kubę, o 99 złotych

Nieznacznie podniosły się ceny podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o 22 złote, a znacznie większa była średnia cena wyjazdu do Meksyku – o 418 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: w biurach podróży lekka cenowa korekta przyszłorocznych wakacji

W ujęciu rocznym – wylicza Traveldata - średnie ceny były wyższe o 771 złotych, przed dwoma i czterema tygodniami średnie roczne zwyżki wyniosła niemal tyle samo – 771 i 761 złotych, ale przed sześcioma tygodniami roczne ceny były wyższe o 1169 złotych. Tym razem znacznie niższe niż przed rokiem były ceny pobytu jedynie na Kubie – o 1641 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne ceny wzrosły, w mniejszym stopniu w Meksyku i na Dominikanie – o 170 i 399 złotych, a bardziej zdecydowanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kenii – o 779 i 965 złotych.

W porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wyjazdów najbardziej obniżyły biura Coral Travel, o 680 złotych, Exim Tour, o 220 złotych, i Best Reisen – o 150 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 500 do 1250 złotych.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 13 zimowych kierunków i w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce „raczej nieoczekiwanie”, jak piszą autorzy, zajął Rainbow z liczbą 15 takich ofert. Rainbow wyprzedził TUI Poland z 13 ofertami i Coral Travel z 8 najniższymi ofertami.

Najwięcej ofert zimowego wypoczynku w Egipcie miały w najniższych cenach Coral Travel (6) i Rainbow (4), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (8) i Itaka (7).

W porównaniu z okresem sprzed roku Rainbow wzmocnił swoją pozycję zarówno w Egipcie, jak i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland utrzymało ją w Egipcie, ale nieznacznie osłabił na Wyspach Kanaryjskich.

Siódmy raz w tym sezonie zimowym Traveldata przygotowała również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

Skład tabeli w ostatnich dwóch tygodniach pozostał taki sam, a zmiany dotyczyły jedynie kolejności zajmowanych miejsc. Na dwóch pierwszych wymieniły się biura Coral Travel (nowy lider) i Best Reisen. Ponadto awans z pozycji 5 na 3 odnotowało biuro Sun & Fun, powodując tym samym przesunięcie o jedną pozycję w dół (z 3 na 4) Eximu Tours i Rainbowa (z 4 na 5).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje siódme w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu zimowego 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31 stycznia – 6utego 2022 r.), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ceny zostały zebrane 30 grudnia i porównane z cenami z 23 grudnia tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 30 grudnia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki nad ciepłe morze w biurze podróży z wylotem w między 31 stycznia a 6 lutego 2022 roku spadła o 14 złotych – wskazuje w najnowszym raporcie dotyczącym cen na ferie a przygotowywanym co dwa tyogdnie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Taką zmianę można potraktować jak symboliczną erratę do wyniku poprzedniego badania, kiedy to cena spadła o 150 złotych. Z kolei w poprzednich zestawieniach cena jedynie rosła o: 33, 13, 101, 18 i 100 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Nowe Trendy
Grecja ma nową ustawę turystyczną. W tle wykorzystanie funduszu odbudowy
Nowe Trendy
TO BYŁ ROK... Baszczyński: Postawiliśmy na „egzotykę”. To się opłaciło
Promy i Statki
Amerykanie: Rejsy morskie szczególnie grożą zakażeniem koronawirusem. Odradzamy
Nowe Trendy
TO BYŁ ROK... Hamouda: Mimo pandemii otworzyliśmy nowy kierunek, i wygraliśmy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biura Podróży
Brytyjskie biura podróży: Rezerwujcie wyjazdy u doświadczonych doradców