Traveldata: w biurach podróży lekka cenowa korekta przyszłorocznych wakacji

Na wakacje przyszłego roku najbardziej biura podróży przeceniły w ostatnim tygodniu trzy kierunki: Majorkę, o 168 złotych, Maltę, o 158 złotych i Teneryfę, o 136 złotych.

Publikacja: 28.12.2021 02:06

Traveldata: w biurach podróży lekka cenowa korekta przyszłorocznych wakacji

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku spadła w ostatnim tygodniu o 21 złotych – informuje w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To mniej więcej tyle samo, ile w poprzednim badaniu cena wzrosła, a było to 18 złotych. Wcześniej ceny spadły o 12 złotych, a jeszcze wcześniej rosły o 27, 21 i 28 złotych – wyliczają autorzy opracowania.

Czytaj więcej

Traveldata: Pierwsza przecena ferii w biurach podróży. 150 złotych w dół

Najbardziej przecenione okazały się trzy kierunki: Majorka o 168 złotych, Malta o 158 złotych i Teneryfa o 136 złotych.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w wypadku ofert wakacji na Cyprze – o 87 złotych, i na Synaju i Sycylii – o 43 i 34 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wycieczek z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku, zwyżkowały jedynie w Egipcie – o 18 złotych. Na pozostałych kierunkach spadły, w tym w większym stopniu w wypadku Wysp Kanaryjskich i Bułgarii – o 87 i 42 złote, a w niewielkim w Grecji i w Turcji – o 12 i 10 złotych.

Półwysep Chalcydycki ostro w górę

Porównanie cen imprez z cenami sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że tegoroczna średnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 170 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach wzrost wyniósł 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Podobnie jak przed rokiem najbardziej, licząc rok do roku, wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Chalcydycki – o 570 złotych, na Synaj – o 498 złotych i na Cypr – o 413 złotych.

Jedyne zniżki w skali roku cen wyjazdów odnotowano na Malcie i w Portugalii – o 805 i 137 złotych – wskazują autorzy raportu.

Litr paliwa lotniczego kosztował w zeszłym tygodniu 3,03 złotego – podaje Traveldata - co oznaczało wzrost o 50,7 procent, porównując z ceną sprzed roku. Do tego złoty ponownie był słabszy w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem o 4,7 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, zawierała się w przedziale 240 - 250 złotych – podaje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród kierunków mających największe znaczenie z punktu widzenia polskich turystów najbardziej zdrożały wycieczki do Egiptu – o 327 złotych. Znacząca zmiana nastąpiła też w wypadku Grecji i Turcji – o 130 i 185 złotych. W wyraźnie mniejszym stopniu organizatorzy podnieśli ceny, licząc rok do roku, wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – o 113 i 102 złote.

Jeśli chodzi o kierunki mniej uczęszczane największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Albanii i na Majorce - o 413, 390 i 303 złote. Mniejszy był wzrost średnich cen w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech – o 232 i 183 złote. W jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka i Tunezji – o 123 i 97 złotych.

W wypadku Malty i Portugalii ceny w ujęciu rocznym spadły średnio o 805 i 137 złotych.

Żaden touroperator nie przecenił ofert

W roczne porównania pokazały, że żadne biuro podróży nie obniżyło cen, licząc rok do roku, na wyjazdy w szczycie sezonu lato 2022 roku. Najmniejszy wzrost cen zauważono w Best Reisen, TUI Poland i Itace – o około 5, 10 i 80 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od około 100 (ETI) do prawie 500 złotych – wymienia Traveldata.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 63 takich ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbowa z liczbą 28 ofert i Exim Tours z liczbą 21 ofert.

Zdecydowanie najwięcej najtańszych ofert wyjazdu do Egiptu miał TUI Poland (6 ofert), podobnie jak w wypadku Grecji (12 ofert), przed Rainbowem (8) i Itaką (5). Wyspy Kanaryjskie najtaniej mieli TUI Poland (11), Itaka i Rainbow (po 5), a także Coral Travel (7) i TUI Poland (6).  W wypadku Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert pokazały systemy TUI Poland (6) i Coral Travel i Exim Tours (po 3), a Bułgarii - TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, natomiast biuro Exim Tours w Egipcie i Bułgarii – zapewniają autorzy z Traveldaty.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W szóstym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie poszczególne biura. Liderem pozostał TUI Poland, umacniając nawet swoją pozycję z powodu znaczącej obniżki cen, a wiceliderem Grecos. Pozycje poprawił Coral Travel (z 5 na 3), a z pozycji trzeciej na piątą przesunął się Rainbow.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje szóste w tym roku porównanie cen wycieczek w biurach podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zebrano 23 grudnia 2021 roku i zestawiono z cenami dla tego samego okresu wylotów z 16 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 grudnia 2020 roku.

Nowe Trendy
TO BYŁ ROK... Hamouda: Mimo pandemii otworzyliśmy nowy kierunek, i wygraliśmy
Biura Podróży
Niemieccy agenci turystyczni w minorowych nastrojach. „Lepiej nie będzie”
Popularne Trendy
Ruszyła kampania „Grecja ma też zimę”. Polscy turyści wśród adresatów
Nowe Trendy
Tysiące podrobionych paszportów covidowych we Francji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nowe Trendy
Rafał Szlachta odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej
Popularne Trendy
Turcja – rezerwacje w hotelach zapowiadają świetny 2022 rok