Traveldata: Pierwsza przecena ferii w biurach podróży. 150 złotych w dół

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki na ferie zimowe w biurach podróży spadła w porównaniu z poprzednim tygodniem o 150 złotych – pisze w swoim raporcie z cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Publikacja: 21.12.2021 12:53

Egipt to najpopularniejszy kierunek zagranicznych podróży zimowych Polaków

Egipt to najpopularniejszy kierunek zagranicznych podróży zimowych Polaków

Foto: AFP

Spadek jest znaczny, jeśli pamiętać, że w poprzednich raportach ceny szły tylko w górę: 33, 13, 101, 18 i 100 złotych. Największe przeceny objęły Teneryfę, średnio o 489 złotych, Fuerteventurę, o 195 złotych i Portugalię – o 152 złote.

Były też niewielkie podwyżki. Riwiera Turecka zdrożała o 32 złote, Hurghada o 27 złotych, a Dżerba symbolicznie, o 3 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

To samo badanie, ale odniesione do sytuacji sprzed roku pokazało, że tegoroczna średnia cena wyjazdu w pierwszym tygodniu ferii zimowych województwa mazowieckiego była w zeszłym tygodniu wyższa o 532 złote. Tu akurat nie ma zaskoczenia, ponieważ poprzednie ceny także były wyższe o: 461, 453, 335, 359 i 263 złote.

Najbardziej w skali rocznej zyskały ceny wyjazdów na Lanzarote – o 1165 złotych, na Gran Canarię – o 937 złotych i na Teneryfę – o 848 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Egipt, Turcja i Kanary to kierunki, które w rok zdrożały najwięcej

Jedynym kierunkiem który w minionym tygodniu miał niższą średnią cenę, porównując rok do roku, była Malta, a różnica wynosiła minus 75 złotych.

Czy takie zmiany znajdują uzasadnienie w zmianie kosztów paliwa i kursu złotego, dwóch czynników silnie wpływających na koszty organizatorów? Jak policzyła Traveldata przez rok paliwo lotnicze podrożało o 53,6 procent, a pozycja złotego w uśrednionych rozliczeniach turystycznych osłabła o 6,3 procent.

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł w tej sytuacji, według szacunków ekspertów z Instytutu, 250 - 260 złotych. Był więc niekorzystny dla touroperatorów.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w wypadku wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 802 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły o 556 złotych – komentują autorzy raportu.

Zdecydowanie najwięcej wzrosła cena Lanzarote i Gran Canarii - o 1165 i 937 złotych, a mniej Teneryfy i Fuerteventury – o 848 i 259 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w wypadku wypoczynku w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 roku o 635 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Hurghadzie – o 790 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w odniesieniu do podróży do Marsa Alam – o 479 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki mniej masowo odwiedzane przez turystów o tej porze roku największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Riwierze Tureckiej – o 489 złotych, mniejsze na Cyprze i w Portugalii – o 232 i 195 złotych. Z kolei w wypadku Malty, licząc rok do roku, średnia cena wycieczki spadła o 75 złotych – relacjonuje Traveldata.

Korekta cen wycieczek egzotycznych

Nieco malejące ceny paliwa były jedną z przyczyn stopniowego osłabienia presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W ostatnim tygodniu ceny wyjazdów do dalekich krajów spadły o 43 złote, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrosły o 30 złotych, a w jeszcze wcześniejszym o 221 złotych.

Największe zwyżki miały miejsce w odniesieniu do ferii w Dominikanie – o 310 złotych. Meksyk podrożał tylko o 3 złote. Jeśli chodzi o obniżki, to najbardziej straciła na cenie Kenia – 448 złotych. Zjednoczone Emiraty Arabskie spadły o 64 złote, a Kenia o 14 złotych.

Jak notuje raport, w ujęciu rocznym ceny były wyższe o 771 złotych, przed dwoma tygodniami średnia roczna zwyżka wyniosła niemal tyle samo – 761 złotych, ale przed czterema tygodniami roczne ceny były wyższe aż 1169 złotych. Tym razem rozrzut zwyżek cen na poszczególnych kierunkach był znacznie mniejszy niż przed dwoma tygodniami. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek na Dominikanę – o średnio 953 złote, w mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o 718 i 472 złote, a w relacji rocznej spadły ceny wyjazdów na Kubę i do Meksyku – o 529 i 1003 złote.

Trzy biura opuszczają ceny

W szóstym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym ceny obniżyły Exim Tours, Best Reisen i Coral Travel – odpowiednio o 760, 390 i 200 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 270 do aż ponad 1700 złotych – notują autorzy badania.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 12 ofert. Wyprzedził on Exim Tours (11 ofert) i Coral Travel (9).

Najwięcej najtańszych wycieczek do Egiptu oferowały Coral Travel (7) i Rainbow (4), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (7) i Itaka (6 ofert). „W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland nieznacznie osłabił swoją pozycję na wymienionych kierunkach, Exim Tours umocnił zarówno w Egipcie, jaki i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie”.

Na koniec raportu Traveldata przedstawia tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. „Zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach”.

W szóstym zestawieniu w tabeli nastąpiła w ciągu dwóch tygodni tylko jedna zmiana. Jej skład opuściła Itaka, która przesunęła się z pozycji 4 na 6, a wszedł do niej Rainbow, który awansował z miejsca 6 na 4. Na pozycję lidera awansował z pozycji drugiej Best Reisen, który zamienił ją z biurem Coral Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje szóste w tym roku porównanie cen wycieczek organizowanych przez biura podróży z wylotem w szczycie sezonu zimowego 2021/2022 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31 stycznia – 6 lutego 2022 roku), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ceny zostały zebrane 16 grudnia i porównane z cenami z 9 grudnia tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 16 grudnia 2020 roku.

Spadek jest znaczny, jeśli pamiętać, że w poprzednich raportach ceny szły tylko w górę: 33, 13, 101, 18 i 100 złotych. Największe przeceny objęły Teneryfę, średnio o 489 złotych, Fuerteventurę, o 195 złotych i Portugalię – o 152 złote.

Były też niewielkie podwyżki. Riwiera Turecka zdrożała o 32 złote, Hurghada o 27 złotych, a Dżerba symbolicznie, o 3 złote.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Prezes TUI w Hiszpanii: Przywieziemy 6 milionów turystów, przestańcie protestować
Biura Podróży
Ceny wakacji - Grecja w górę, Turcja w dół, a Wyspy Kanaryjskie z nowym rekordem
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele