Traveldata: Egipt, Turcja i Kanary to kierunki, które w rok zdrożały najwięcej

Ceny w biurach podróży na przyszły rok idą systematycznie w górę, ale i tak nie nadążają za rosnącymi kosztami paliwa i osłabieniem złotego – pokazuje badanie.

Publikacja: 15.12.2021 01:58

Egipt zdrożał o 308 złotych, licząc rok do roku

Egipt zdrożał o 308 złotych, licząc rok do roku

Foto: Filip Frydrykiewicz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku wzrosła o 18 złotych – czytamy w najnowszym cotygodniowym raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Najbliższe tygodnie pokażą, czy to powrót do podwyżek, które Traveldata notowała przed minimalną obniżką, jaka miała miejsce dwa tygodnie wcześniej, czy też chwilowe odchylenie w górę. W poprzednich raportach Instytut zanotował spadek średniej ceny o 12 złotych, we wcześniejszych zaś wzrost o 27, 21 i 28 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Piąta podwyżka cen wyjazdów na ferie z biurem podróży

W ostatnim tygodniu najbardziej podniosły się ceny wypoczynku na Korfu, o 47 złotych, w okolicy Dalamanu, o 35 złotych, i na Synaju – o 34 złotych.

Największe zniżki średnich cen z kolei Traveldata odnalazła w wypadku letniej podróży na Kos – o 57 złotych, do Hurghady – o 35 złotych i na Gran Canarii – o 34 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony poniżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wycieczki do najpopularniejszych wśród polskich klientów biur podróży miejsc z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku podrożały w wypadku Bułgarii – o 20 złotych, i Grecji – o 6 złotych.

Spadków było więcej, ale były jedynie kosmetyczne. Wakacje w Turcji staniały o złotówkę, na Wyspach Kanaryjskich o 4 złota, a w Egipcie o 9 złotych – wyliczają autorzy raportu.

Piąta zwyżka

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 189 złotych. To duża zmiana ponieważ w poprzednich zestawieniach roczny wzrost cen wynosił 221, 132, 41 i 17 złotych.

Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano w wypadku podróży na półwysep Chalcydycki – o 655 złotych, na wybrzeżu Costa de la Luz - o 507 złotych i na Synaju – o 496 złotych.

Jedyne roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na Malcie i na wyspie Kos – o 200 i 161 złotych.

Eksperci z Traveldaty starają się też dowiedzieć, o ile wzrosły koszty organizatorów wyjazdów. W tym celu sprawdzili, jak kształtowały się dwa składniki, mające bezpośredni wpływ na ruch cen - cena paliwa lotniczego i kurs złotego.

Jak podają, paliwo lotnicze kosztowało rok wcześniej 2,91 złotego za litr, co oznacza że było tańsze o 50,8 procent, a kurs złotego był mocniejszy od kursu rocznego dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o około 5,4 procent.

Wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się więc, wylicza Traveldata, w przedziale 250-260 złotych. Tydzień wcześniej było to 280-290 złotych, a przed dwoma 315-325 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W grupie najpopularniejszych kierunków najwięcej kolejny raz wzrosła cena zorganizowanego wypoczynku w Egipcie – średnio o 308 złotych, licząc rok do roku. Znaczący skok miał miejsce również w wypadku Turcji – o 233 złote. Mniej touroperatorzy podnieśli ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Bułgarii i do Grecji – odpowiednio o 171, 157 i o 130 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki w ujęciu rocznym eksperci z Traveldaty dostrzegli, podobnie jak w poprzednim badaniu, w wypadku Cypru i Hiszpanii kontynentalnej – średnio o 401 i 376 złotych. Sporo wzrosły średnie ceny Majorki i Włoch – o 265 i 224 złote. W mniejszym stopniu podrożały wyjazdy do Albanii i Maroka, o 167 i 128 złotych, a w jeszcze mniejszym w Portugalii i Tunezji – o 96 i 94 złotych.

Jedynym kierunkiem, który stracił na cenie, licząc rok do roku, była Malta, i było to 200 złotych.

Przesunięcia w tabeli

Autorzy spojrzeli też na ceny według organizatorów wyjazdów. Okazało się, że żaden z nich nie miał niższych cen na szczyt sezonu letniego 2022 roku. Najmniejszy wzrost cen wyjazdów odnotowały Itaka i Grecos – o około 105 i 130 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 165 do prawie 500 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 roku na pierwszym miejscu znalazło się TUI Poland z liczbą 49 ofert. Za nim uplasowały się Rainbow z liczbą 29 ofert i Exim Tours z liczbą 19 ofert.

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert wakacji w Egipcie miały TUI Poland (7 ofert), do Grecji TUI Poland (11) i Rainbow (9), Grecos (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Itaka i Rainbow (po 5), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (4), do Tunezji TUI Poland (6), Coral Travel i Exim Tours (po 3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Neckera (2).

Czytaj więcej

Traveldata: Pierwsza obniżka cen wakacji 2022 w tym roku

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Rainbow wzmocniło ją na Wyspach Kanaryjskich, natomiast biuro Exim Tours w Egipcie i Tunezji – zauważa Traveldata.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które miały w ostatnim tygodniu przekrojowo najniższe ceny imprez turystycznych.

W piątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie żadna zmiana, ale touroperatorzy zamienili się miejscami - Exim Tours przeskoczył z 4 na 2 miejsce, Coral Travel z 5 na 4, Grecos z 3 na 5, a Rainbow z 3 na 5.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Niniejsze zestawienie obejmuje piąte w tym roku porównanie cen wycieczek biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli okres od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zebrano 9 grudnia 2021 roku i zestawiono je z cenami samego okresu wylotów z 2 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 grudnia 2020 roku.

Biura Podróży
Jest rozporządzenie o testowniu podróżnych. Można się zbadać na lotnisku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Betlej: Omikron to zapowiedź piątej fali epidemii, a szczepień wciąż mało
Nowe Trendy
Niemieckie firmy promują szczepienia. „Jeden zastrzyk, wszystkie kierunki”
Biura Podróży
Touroperator ma propozycję dla młodych - podróże w dużej grupie, noclegi w hostelach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Grupa Anex: Niemcy chętniej kupują droższe wycieczki