Traveldata: Pierwsza obniżka cen wakacji 2022 w tym roku

Pierwszy raz w tym roku Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata odnotował spadek średniej ceny ofert biur podróży na lato 2022. Zarazem porównanie rok do roku przyniosło największy wzrost.

Publikacja: 30.11.2021 13:38

Letnie wakacje przestały drożeć, a nawet ich cena nieco spadła

Letnie wakacje przestały drożeć, a nawet ich cena nieco spadła

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku spadła o 12 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie*.

To pierwszy spadek w tegorocznych notowaniach, w poprzednich zestawieniach Traveldata notowała bowiem wzrost cen: 27, 21 i 28 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: 220 zł więcej za ferie pod palmami. Winna droga ropa i słaby złoty

Najwięcej spadły ceny wakacji na Korfu, o 161 złotych, w Portugalii, o 130 złotych i na Majorce – o 108 złotych.

Najwięcej z kolei wzrosty średnie ceny wypoczynku na Synaju, o 103 złote, w Marsa Alam, o 71 złotych, i na Cyprze – o 63 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wycieczki do najpopularniejszych wśród polskich klientów biur podróży krajów w terminie między 1 i 7 sierpnia 2022 roku podrożały w wypadku Egiptu, o 75 złotych, Bułgarii, o 17 złotych, i Turcji – o 3 złote. W wypadku dwóch kierunków, Grecji i Wysp Kanaryjskich, średnie ceny spadły – odpowiednio o 28 i 34 złote.

Tylko Malta ze zniżką

Badanie średniej ceny imprez z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia przyszłego roku pokazało, że była ona też wyższa od średniej ceny rok wcześniej o 221 złotych. To z kolei była największa zmiana w górę w tym roku, ponieważ wcześniej badania pokazywały roczne wzrosty cen o: 132, 41 i 17 złotych.

Najwięcej skoczyły ceny Costa de la Luz, o 692 złote, Synaju, o 572 złote i półwyspu Chalcydyckiego – o 505 złotych.

Spadki nie dorównywały wzrostom - największą zniżkę w skali roku trzeci raz z rzędu Traveldata odnotowała w wypadku Kosu i było to 149 złotych, a mniejszą kolejny raz odnośnie wakacji na Malcie - o 53 złote.

Traveldata policzyła od razu, o ile wzrosły koszty organizatorów wypoczynku, jeśli weźmie się pod uwagę cenę paliwa i kurs złotego wobec dolara i euro.

Litr paliwa lotniczego kosztował w ostatnim tygodniu średnio 3,13 złotych, co oznaczało wzrost o 71 procent rok do roku. Z kolei złoty był słabszy w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wobec dolara i euro o 6,4 procent. Zsumowany wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, wyniósł bowiem 315 - 325 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak zmiany cen liczonych rok do roku rozkładały się w wypadku pięciu najważniejszych w turystyce wyjazdowej kierunków? Najbardziej podrożał Egipt – średnio o 344 złote. Znaczące podwyżki objęły wakacje w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – ceny skoczyły odpowiednio o 256 i 243 złotych.

Wyraźnie mniej podniosły się średnie ceny Bułgarii, o 159 złotych, i Grecji - o 107 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała, podobnie jak dwa tygodnie temu, w Hiszpanii kontynentalnej, o 440 złotych, na Cyprze, o 402 złote, we Włoszech, o379 złotych, i na Majorce – o 343 złote.

Mniej zdrożały wyjazdy na lato 2022 roku do Portugalii, Tunezji, Maroka i Albanii – odpowiednio o 167, 143, 88 i 69 złotych. Jedynie w wypadku Malty ceny spadły – o 53 złote.

Bez obniżek

Autorzy raportu porównali też zmiany ceny liczone rok do roku według poszczególnych biur podróży. Żadne z nich nie miało niższych cen, a najmniej ich wzrost odnotowali w Grecosie i Primie Holiday – w wypadku pierwszego touroperatora było to 20, a drugiego 35 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od około 135 (Itaka) do 660 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pierwszych miejscach znalazły się TUI Poland z liczbą 55 ofert. Rainbow z liczbą 27 ofert i Itaka z 21 ofertą.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu oferowały TUI Poland (7) i Exim Tours (3), do Grecji Rainbow, TUI Poland (po 10) i Grecos (8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Itaka (5) i Rainbow (4), do Turcji Coral Travel (7), Itaka, Rainbow i TUI Poland (wszystkie po 3), do Tunezji TUI Poland (6) i Coral Travel (4), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Neckera (2 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, natomiast biuro Itaka wzmocniło pozycję w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich” - czytamy w raporcie.

Jego autorzy stworzyli też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu sprzedawały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W czwartym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuścił Best Reisen (było na pozycji piątej), a do tabeli wszedł Exim Tours, który awansował z miejsca dziesiątego na czwarte. Na pierwszych trzech pozycjach nadal pozostawały TUI Poland, Grecos i Rainbow.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Niniejsze zestawienie obejmuje czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w szczycie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 listopada 2021 roku i zestawione z cenami tego samego okresu wylotów z 18 listopada, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 25 listopada 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku spadła o 12 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie*.

To pierwszy spadek w tegorocznych notowaniach, w poprzednich zestawieniach Traveldata notowała bowiem wzrost cen: 27, 21 i 28 złotych.

Pozostało 95% artykułu
Popularne Trendy
Betlej: Epidemia się nasila, na szczęcie turystyce sprzyja gospodarka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Lotniska
Rainbow uruchomił pierwszy raz od początku pandemii loty czarterowe na Kubę
Biura Podróży
Prezes Coral Travel: Co drugi klient biura podróży poleciał do Turcji z nami
Biura Podróży
Itaka: Zabierz pracę na wakacje. Jedź z nami na workation
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Itaka: Zima na wiele sposobów – od plaż Zanzibaru do stoków narciarskich w Turcji