Traveldata: Piąta podwyżka cen wyjazdów na ferie z biurem podróży

W minionym tygodniu zimowe imprezy turystyczne zdecydowanie najmocniej podrożały na Teneryfie, średnio o 307 złotych, na Riwierze Tureckiej, o 101 złotych, i na Synaju – o 73 złote.

Publikacja: 07.12.2021 10:31

Kuba to jedyny kierunek, który w stosunku do zeszłego roku potaniał

Kuba to jedyny kierunek, który w stosunku do zeszłego roku potaniał

Foto: Wiesław Goławski

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 stycznia a 6 lutego 2022, wzrosła o 33 złote – podaje w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Wzrost był umiarkowany, jeśli popatrzeć na poprzednie codwutygodniowe zestawienia, kiedy zwyżki cen wyniosły 13, 101, 18 i 100 złotych.

W minionym tygodniu zimowe imprezy turystyczne zdecydowanie najmocniej podrożały na Teneryfie – średnio o 307 złotych, na Tureckiej Riwierze – o 101 złotych i na Synaju – o 73 złote.

Były też kierunki które potaniały. Najbardziej Maroko, o 111 złotych, Malta, o 85 złotych, i Gran Canaria – o 64 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu ilustruje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres zmieszczony poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Największy wzrost ceny rok do roku

To samo badanie, ale z porównaniem cen z ostatniego tygodnia i sprzed roku pokazało, że średnia cena wyjazdu z biurem podróży w okresie ferii zimowych wzrosła o 461 złotych. To z kolei najwyższy wzrost jaki notuje Traveldata w ostatnich tygodniach, ponieważ poprzednio różnica w cenie była większa o 453, 335, 359 i 263 złote – informuje Traveldata.

Jak podają autorzy raportu, najbardziej w skali roku podrożały wyjazdy na Teneryfę, o 1428 złotych, na Lanzarote, o 1022 złote, i na Cypr – o 665 złotych.

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem, na którym odnotowano niższą średnią cenę w porównaniu rok do roku była Dżerba, a różnica wyniosła minus 77 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Pierwsza obniżka cen wakacji 2022 w tym roku

Eksperci z Traveldaty wskazują, że ostatni rok przyniósł znaczące różnice w elementach, które znacząco wpływają na koszty organizowanych wyjazdów. Chodzi o cenę paliwa lotniczego, która wzrosła przez rok z 1,92 złotego do 3,13 złotego za litr, co oznaczało 63 procent, i kurs złotego wobec dolara i euro, który z kolei pogorszył się o 5,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się ostatecznie – jak szacuje Traveldata - między 280 i 290 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) tym razem ponownie istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich, gdzie wzrost średniej ceny rok do roku wyniósł 780 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim ceny wycieczek spadły w podobnej skali, czyli o 772 złote.

Spośród wysp tego archipelagu najbardziej podrożały Teneryfa i Lanzarote - o 1428 i 1022 złote. Znacznie mniejsze podwyżki objęły Gran Canarię i Fuerteventurę – o 507 i 164 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 336 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 46 złotych.

Przy czym w wypadku ferii w Hurghadzie cena skoczyła o 665 złotych, w Marsa Alam o 240 złotych, a na Synaju – o 102 złote – wyliczają autorzy badania.

Z mniej popularnych kierunków średnia cena na wyjazdy do Tureckiej Riwiery urosła o 586 złotych, na Cypr o 420 złotych, do Portugalii o 377 złote, a na Maltę o 94 złotych. Tylko jeden kierunek, licząc rok do roku, potaniał. Była to Dżerba, a różnica wyniosła 77 złotych.

Kolejne bieżące wzrosty cen imprez egzotycznych

Traveldata przyjrzała się też osobno cenom wyjazdów na ferie do dalekich krajów. Jak czytamy w raporcie, „nadal wysokie, choć już nieco malejące ceny paliwa i słaby ostatnio złoty w istotnym stopniu wywierają presję na wzrost cen wyjazdów egzotycznych”. W ostatnim tygodniu ceny tych kierunków wzrosły średnio o 30 złotych (w poprzednim tygodniu o 221 złotych). Najmocniej w wypadku Dominikany – o 196 złotych. W mniejszym stopniu, jeśli chodzi o Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kenię – odpowiednio o 131, 124 i 60 złotych. Zarazem cena wypoczynku na Kubie spadła o 360 złotych.

W ujęciu rocznym ceny były wyższe o 761 złotych, przed dwoma tygodniami średnia roczna zwyżka wyniosła aż 1169 złotych, a przed czterema i sześcioma były one znacznie mniejsze i wyniosły 743 i 504 złote. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Meksyku i Kenii – o 2265 i 1759 złotych. W mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Dominikanę i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o 744 i 163 złote. A w relacji rocznej spadły ceny wyjazdów na Kubę – o 1078 złotych.

W piątym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów obniżyły się jedynie w biurach Coral Travel i Itaka – o 225 i 70 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły od 240 do aż ponad 2500 złotych.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pierwszy był TUI Poland z liczbą 12 ofert, a za nim Itaka - 10 ofert i Exim Tours – 9 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (6 ofert) i TUI Poland (4), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaka (6 ofert).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymał swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a pozostałe dwa biura z czołówki swoje pozycje na głównych kierunkach zimowych nieznacznie osłabiły.

Czytaj więcej

Betlej: Raport Rainbowa potwierdza dobre wyniki biur podróży. Zyski w górę

Piąty raz w tym sezonie zimowym Traveldata pokazuje też biura podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po cenach przekrojowo najniższych. „W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach”.

W tabeli nastąpiła w ostatnich dwóch tygodniach tylko jedna zmiana. Opuścił ją Sun&Fun, a wszedł do niej TUI Poland (awans z pozycji 7 na 5). Na miejsce pierwsze z drugiego przeszedł Coral Travel, który zamienił się z Best Reisenem. O jedną pozycję awansowały też biura Exim Tours (z czwartej) i Itaka (z piątej).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje piąte w tym roku porównanie cen imprez z wylotami w szczycie sezonu zimowego 2021/2022 definiowanego jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31 stycznia – 6 lutego 2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych w województwie mazowieckim. Ceny zostały zebrane 2 grudnia i porównane z cenami z 25 listopada tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 2 grudnia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 stycznia a 6 lutego 2022, wzrosła o 33 złote – podaje w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Wzrost był umiarkowany, jeśli popatrzeć na poprzednie codwutygodniowe zestawienia, kiedy zwyżki cen wyniosły 13, 101, 18 i 100 złotych.

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Udany październik w biurach podróży. 800 procent więcej sprzedanych ofert
Biura Podróży
Marcin Małysz na czele biura podróży Exim Tours
Biura Podróży
Prezes TUI Deutschland: Lato 2022 będzie już normalnym latem w turystyce
Popularne Trendy
Egipt - ministerstwo zamknęło kilka hoteli. Kara za lekceważenie higieny
Nowe Trendy
Austria – zmiana przepisów uniweważnia tysiące certyfikatów szczepień