Zmiany wpłyną na życie mieszkańców – prawie 28,5 tysiąca osób nie może od dziś legitymować się certyfikatem szczepień, chodzi o te wystawione przed 11 marca tego roku. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja osób, które przebyły covid i jednocześnie są zaszczepione – w tym wypadku dokument pozostaje ważny przez 360 dni. Osoby, które przyjęły preparat Janssen, muszą od 3 stycznia szczepić się drugi raz, by utrzymać ważność paszportu.

Czytaj więcej

Austria zamknięta, ale nie dla narciarzy

W Austrii obowiązują do 11 grudnia ostrzejsze restrykcje – zakaz wychodzenia z domu poza koniecznością załatwienia ważnych potrzeb życiowych, obowiązkami służbowymi, uprawianiem sportu, spacerami (odpoczynek psychiczny i fizyczny) i noszenie maseczek medycznych wszędzie tam, gdzie nie da się uniknąć fizycznego kontaktu z drugą osobą.

Gastronomia może pracować tylko w systemie na wynos i z dowozem, odwołane zostały jarmarki bożonarodzeniowe, obiekty turystyczne są zamknięte.

Wjazd do kraju jest możliwy na podstawie certyfikatu szczepień, potwierdzenia przebycia covidu-19 lub testu PCR.

Jak podaje Austria.info „Tranzyt przez Austrię bez zatrzymywania się jest dozwolony pod warunkiem, że zapewniony jest wyjazd. Dozwolone są tylko "niezbędne przerwy", według Ministerstwa Zdrowia dotyczy to krótkich postojów na przykład, żeby zatankować paliwo lub skorzystać z toalety.