Niemcy: Szczepienie to nie wszystko, bezpieczny wypoczynek trzeba zaplanować

Najlepiej, żeby odwiedzane miejsce spełniało surowe kryteria sanitarne, żeby nie notowano w nim koronawirusa i żeby inni urlopowicze byli zaszczepieni albo przetestowani - oczekiwania Niemców wobec podróży nie zmieniły się od kiedy wprowadzono szczepienia na covid.

Publikacja: 06.12.2021 01:49

Niemcy oczekują, że w razie kłopotów zostaną odwiezieni z wakacji do domu

Niemcy oczekują, że w razie kłopotów zostaną odwiezieni z wakacji do domu

Foto: AFP, Robyn Beck

Niemiecki instytut Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen (FUR), analizujący zachowania konsumentów na rynku turystycznym, tym razem zapytał 2 tysiące osób, co jest dla nich ważne przy wybieraniu celu podróży - pisze portal branży turystycznej Touristik Aktuell.

Ponad 70 procent pytanych wskazało, że miejsce, do którego planują wyjazd - chodzi zarówno o kierunek, jak i obiekt noclegowy - powinno być bez zarzutu pod względem higieniczno-sanitarnym. Więcej niż 60 procent życzy sobie, żeby w odwiedzanym kraju nie było zakażeń koronawirusem lub ich liczba była niewielka. Co drugi wskazuje, że w razie kłopotów chce mieć możliwość szybkiego powrotu do domu, a 40 procent oczekuje, że w miejscu wypoczynku wszyscy turyści będą zaszczepieni, przetestowani lub po przebyciu covidu. Dodatkowo nie życzą sobie bliższych kontaktów z obcymi.

Czytaj więcej

Europejska branża turystyczna domaga się jednolitych warunków dla podróżnych

Klienci swoje plany realizują na różne sposoby. Wielu szuka takiej formy zakwaterowania, która pozwoli im mieszkać z dala od innych, na przykład mieszkań wakacyjnych. Urlopowicze wolą też pojechać na wypoczynek własnym samochodem niż pociągiem czy samolotem. Istotne jest też, by znać miejsce, do którego się jedzie. Widać też zainteresowanie wyjazdami zorganizowanymi, bo w razie sytuacji kryzysowej o gości zatroszczy się touroperator.

Jak w wielu innych badaniach, także w tym respondenci zwracają uwagę na gwarancję zwrotu pieniędzy na wypadek, gdyby nie doszło do wyjazdu. Klienci oczekują też korzystnych z ich punktu widzenia warunków rezygnacji, jeśli to oni musieliby w ostatniej chwili się wycofać.

Czytaj więcej

UE: Jak przedłużyć certyfikat podróżnym? Potrzebne będzie trzecie szczepienie

Niemcy oczekują też odpowiednich zasad utrzymania higieny w środku transportu i opieki medycznej wliczonej w koszt wyjazdu i zapewnienia, że w każdej sytuacji zostaną odwiezieni do domu.

Badacze podkreślają, że kryteria wyboru oferty nie zmieniły się w ostatnim roku, co sugeruje, że szczepienia na covid pod tym względem nic nie zmieniły.

Nowe Trendy
Nowy rząd Niemiec stawia na turystykę krajową. Zapisał to w umowie koalicyjnej
Nowe Trendy
Sekretarz generalny ONZ: Blokowanie podróży z południowej Afryki to apartheid
Nowe Trendy
Bruksela: Jak uznamy chińskie szczepionki, przyjadą turyści z Azji
Biura Podróży
Prezes TUI Deutschland: Lato 2022 będzie już normalnym latem w turystyce
Biura Podróży
Betlej: Raport Rainbowa potwierdza dobre wyniki biur podróży. Zyski w górę