Komisja Europejska zaproponowała, by podróżni, którzy chcą w przyszłe wakacje jeździć bez konieczności wykonywania badań i odbywania kwarantanny, musiały przyjąć przypominającą dawkę szczepionki - pisze Reuters.

Unijni dyplomaci chcą również, by państwa członkowskie uznawały preparaty zaakceptowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na potrzeby podróży. To otwierałoby drogę osobom, które zaszczepiły się preparatami wyprodukowanymi w Chinach i w Indiach.

Czytaj więcej

UE: Jak przedłużyć certyfikat podróżnym? Potrzebne będzie trzecie szczepienie

Komisja jest też za zharmonizowaniem zasad pomagających w swobodnym przemieszczaniu się we wszystkich państwach Unii Europejskiej, tak, by jednocześnie udało się sprostać nowemu wyzwaniu w postaci pojawienia się kolejnego wariantu koronawirusa.

Państwa członkowskie rozpoczęły na ten temat debatę. Grecja zaproponowała na przykład, że w przyszłości osoby, które w ostatnich 6 miesiącach przyjęły dawkę szczepionki, mogły swobodnie podróżować. Biorąc pod uwagę, że odporność zaszczepionego z czasem spada, Komisja proponuje, by za „bezpieczne” uznać tych, którzy dostali ostatnią dawkę podstawowej rundy szczepień w ciągu minionych 9 miesięcy - nowelizacja powinna zacząć obowiązywać od 10 stycznia. Biorąc pod uwagę, że większość mieszkańców Unii była szczepiona drugą dawką w okresie od kwietnia do września tego roku, ważność szczepień wygasłaby w okolicach połowy 2022 roku.

Obecnie zaszczepionych jest około 65 procent obywateli Unii.

Czytaj więcej

Od dzisiaj ograniczenia w lotach z Afryki. Zakaz nie dla czarterów

Unia Europejska uznaje szczepionki wyprodukowane przez Pfizera-BionTech, Modernę, AstraZenecę (tylko te wytworzone w Europie) i firmę Johnson & Johnson. WHO zaakceptowało dodatkowo preparaty z Chin: Sinopharm i Sinovac oraz z Indii z Bharat Biotech, a także AstraZenecę pochodzącą z indyjskiego Serum Institute. Jako dodatkowe zabezpieczenie Komisja proponuje, by osoby, które przyjęły preparat z listy WHO, ale nie z listy unijnej, dodatkowo musiały przedstawiać negatywny wynik testu molekularnego.

Do propozycji muszą teraz ustosunkować się rządy państw członkowskich.