Wbrew temu, co od dawna sądzono, można otwierać tereny narciarskie – pisze portal www.rnd.de. Od poniedziałku w całym kraju obowiązuje surowy lockdown. Mieszkańcy mają pozostać w domach, wolno im wychodzić tylko po niezbędne zakupy, do lekarza i... uprawiać sport. Ograniczenia mają potrwać do 13 grudnia.

Czytaj więcej

Austria: Przepraszamy, zamknięte do połowy grudnia

Branża turystyczna była przekonana, że wyciągi będą zamknięte. Te, które już rozpoczęły sezon były oblegane przez narciarzy w ostatni weekend. Tymczasem okazało się, że o pozostawieniu wyciągów narciarskich otwartych zdecydowała w niedzielę wieczorem Rada Narodowa, niższa izba austriackiego parlamentu - informowała „Tiroler Tageszeitung”.

Ta informacja przyszła tak późno, że właściciele wyciągów nie zdążyli zareagować. W poniedziałek mieli – z wyjątkiem Kitzbühel i lodowca Dachstein - zamknięte swoje ośrodki. „Niektórzy już ogłosili, że chcą przeczekać blokadę. Wielu operatorów wysłało pracowników sezonowych do domu do 12 grudnia włącznie i nie może zareagować tak szybko” - pisze www.rnd.de.

Według „Tiroler Tageszeitung” tereny narciarskie w Sölden i na lodowcu Kaunertal i w Zillertal zostaną prawdopodobnie ponownie otwarte dopiero po zamknięciu 13 grudnia. Na stronie internetowej lodowca Hintertux też pojawiła się informacja, że w geście solidarność i będą zamknięci do 12 grudnia.

Ale już od wtorku prawdopodobnie będzie możliwe zjeżdżanie na nartach w Kitzbühel, Dachstein, Stubaital, Mölltal i Kitzsteinhorn.

Ośrodek Mölltaler Gletscher na swoim profilu na Facebooku: „Znowu to samo! Po krótkiej przerwie czekamy jutro (23.11.2021) na ponowne otwarcie”. Jednocześnie dodano apel o przestrzeganie zaostrzonych rygorów antycovidowych, jak obowiązek wykazania, ze jest się zaszczepionym lub ozdrowieńcem, noszenie maseczki typu FFP2, korzystanie z jedzenia na wynos i zachowywania odległości między narciarzami.

W innym miejscu, na przykład w Pitztal, prowadzący wyciągi zapowiadają, że najpierw przyjrzą się nowemu rozporządzeniu, a następnie zdecydują, czy ponownie otworzą.

Tereny narciarskie, które są otwarte w lockdownie, muszą jednak przestrzegać jeszcze surowszych zasad niż wcześniej. Najważniejsza to 2G, które obowiązywały na stokach już na początku sezonu, czyli, że z wyciągów mogą korzystać tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Poza tym obowiązuje wymóg noszenia maski na wyciągach i w gondolach, a także w poczekalniach. Dozwolone są tylko maski typu FFP2. Restauracje, bary i hotele na terenach narciarskich muszą pozostać zamknięte.