Jak poinformowała Rada Związkowa kraju na swojej stronie internetowej, od soboty turyści podróżujący do Szwajcarii będą mieli ułatwiony wjazd – zaszczepieni przeciw covidowi i ozdrowieńcy nie muszą już wykonywać testów na koronawirusa.

Czytaj więcej

Grecja wymaga od wszystkich podróżnych wyniku testu

Wcześniej badania te były wymagane, przy czym dopuszczone zostały zarówno testy antygenowe jak i PCR.

Podróżni, którzy nie przyjęli szczepionki na covid, ani go nie przechorowali, nadal żeby wjechać do Szwajcarii muszą okazać negatywny wynik badania. Z powodu ograniczonej liczby testów nie trzeba jednak będzie go powtarzać w okresie od czwartego do siódmego dnia – wcześniej taki obowiązek istniał.

To oznacza, że w kraju obowiązuje podróżnych zasada 3G – zaszczepiony, ozdrowieniec, przebadany (geimpft, genesen, getestet). Zmiany dotyczą też obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego – należy to zrobić tylko w wypadku podróży lotniczych i autokarowych.

Rada Związkowa poinformowała też o skróceniu od 31 stycznia ważności wszystkich certyfikatów szczepień z 365 do 270 dni. W dalszym ciągu uznawane będzie unijne zaświadczenie cyfrowe. Potwierdzenie statusu ozdrowieńca zachowuje natomiast ważność przez 270 dni.