Obserwatorium Turystyczne Zachodniej Krety prowadziło w zeszłym roku na lotnisku w Chanii ankietę wśród pasażerów. Łącznie przepytało 3825 osób, które wypowiadały się na temat stosowanych zasad sanitarnych - informuje grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

90 procent z nich uważa region za bezpieczny cel podróży, a 70 procent dobrze ocenia stosowane w hotelach i lokalach gastronomicznych protokoły sanitarne. Goście byli również pod wrażeniem serdeczności i nastawienia mieszkańców, jakości restauracji, barów i czystości plaż. Dobrze oceniali też ogólny poziom bezpieczeństwa, choć w wypadku ruchu drogowego opinie nie były już tak korzystne. Krytykowali też region za zbyt małą liczbę miejsc parkingowych i infrastrukturę.

Czytaj więcej

Grecja. Hotelarze z Krety zadowoleni z sezonu. Polacy mocno widoczni

W zeszłym roku udział poszczególnych rynków zmienił się w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy w regionie dominowali turyści ze Skandynawii. W 2021 roku było ich tylko 30 procent. W podziale na kraje na pierwszym miejscu znaleźli się Niemcy (17 procent), na drugim Duńczycy (16 procent), a na trzecim Polacy (11 procent). Brytyjczycy zajęli czwartą pozycję (również 11 procent).

Gospodarka lokalna skorzystała na zwiększonych wydatkach odwiedzających w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Według ankiety wzrosły one o 14 procent do około 830 euro na podróż. Goście wydawali więcej na produkty lokalne w tym oliwę z oliwek, wino, ser, sok pomarańczowy i tsikoudię - napój alkoholowy znany również jako raki.

Prawie połowa zagranicznych gości, którzy przylecieli w zeszłym roku na lotnisko w Chanii została w mieście. Wskaźnik obłożenia hoteli spadł w 2021 roku w porównaniu z 2019 rokiem, ale wzrósł wobec 2020 roku głównie ze względu na wcześniejsze niż zazwyczaj rozpoczęcie sezonu turystycznego. Nie bez znaczenia było też, że zarówno hotelarze, jak i turyści byli lepiej przygotowani do przestrzegania protokołów zdrowotnych.

Czytaj więcej

Turyści na Krecie. Po obfitym sierpniu zapowiada się udany wrzesień

Jak wynika z ankiety, 70 procent gości hotelowych mieszkało w obiektach cztero- i pięciogwiazdkowych.

Tylko 37 procent podróżnych z Europy Wschodniej wybrało pakiety all inclusive - w 2019 roku było to dwóch na trzech.

Co czwarty podróżny z zagranicy decydował się na wynajem krótkoterminowy, można było też zaobserwować wyższy popyt na wille, apartamenty, pokoje i domy prywatne, głównie w mieście Chania, ale także w okolicach Kissamos.