Grecja. Hotelarze z Krety zadowoleni z sezonu. Polacy mocno widoczni

Na Krecie sezon przebiega lepiej niż można się było spodziewać, twierdzi szef stowarzyszenia hotelarzy z Chanii. Ważną grupą turystów są Polacy, tradycyjnie wielu przyjeżdża też ze Skandynawii.

Publikacja: 16.08.2021 16:53

Grecja. Hotelarze z Krety zadowoleni z sezonu. Polacy mocno widoczni

Foto: Adobe Stock

Prezes stowarzyszenia hotelarzy z Chanii Manolis Giannoulis mówi w rozmowie ze stacją radiową Zarpa Radio 89,6, że w tym roku sezon turystyczny przebiega lepiej niż wynikałoby to z początkowych prognoz. Od 15 czerwca do 15 lipca hotele zanotowały tylko 38-procentowy spadek w porównaniu z 2019 rokiem.

Sierpień powinien również przynieść zadowalające wyniki, choć na razie trudno to jednoznacznie określić, bo wiele rezerwacji spływa w ostatniej chwili. Jeśli sytuacja zdrowotna się nie zmieni, dobrze zapowiada się również wrzesień. Zdaniem prezesa sezon potrwa do końca października, a zakończy się najpóźniej w listopadzie.

Na razie ani branża hotelarska, ani turyści nie są gotowi, by przyjeżdżać na Kretę zimą. Zdaniem prezesa w tym roku, o ile nie będzie niespodzianek, uda się dojść do 45 procent wyniku z 2019 roku.

Czytaj więcej

Rainbow kupił pięciogwiazdkowy hotel na Krecie. Zamierza go rozbudować

Giannoulis zapytany o najważniejsze rynki źródłowe, w pierwszej kolejności wymienił Polskę, z której wiele osób przyjeżdżało już w 2019 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Szwecja i Dania, które są tradycyjnymi rynkami dla tego regionu.

Inaczej sytuacja przedstawia się w wypadku Wielkiej Brytanii, która w minionych latach zajmowała pierwsze miejsce. Co prawda obecnie latają stamtąd zarówno samoloty czarterowe, jak i linii regularnych, ale gości jest stosunkowo niewielu. Prawdopodobnie wynika to z niepewności tamtejszych klientów, którzy obawiają się zmian w klasyfikacji krajów wprowadzanych przez rząd i ewentualnej kwarantanny po powrocie do domu.

Popularne Trendy
Coraz więcej gości w Turcji. Rosjanie nie odpuszczają. Polacy zresztą też nie
Popularne Trendy
Europejska Komisja Podróży: Turystyka ma mniej szkodzić klimatowi. Wprowadzamy plan
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów na Cyprze. Polacy na trzecim miejscu
Popularne Trendy
Emilia-Romania po powodzi: Nasza riwiera jest gotowa do przyjęcia turystów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Popularne Trendy
Turyści kochają Saloniki za zabawę i jedzenie
Popularne Trendy
„Turystyka zemsty” kwitnie. W tym roku ożywi gospodarki basenu Morza Śródziemnego