Minister turystyki, kultury i sportu Andaluzji Arturo Bernal ogłosił utworzenie nowych organizacji do zarządzania kulturą, w tym do jej promowania. Mają między innymi wspomagać zainteresowanie regionem większej liczby turystów. W tej chwili odwiedza go rocznie ponad 30 milionów gości - pisze hiszpański portal Tourinews.

Czytaj więcej

Hasło "prawdziwe słońce zamiast kaloryferów" działa. Hiszpania się zapełnia

Nowe organizacje to Instytut Sztuk Scenicznych i Muzycznych, Instytut Filmowy i Instytut Sztuk Plastycznych i Audiowizualnych. Chociaż będą działać samodzielnie, mają podlegać Andaluzyjskiej Agencji ds. Instytucji Kultury.

Minister zapowiedział też wprowadzenie opłat za wizyty w muzeach, które obecnie są dostępne dla każdego za darmo. Jak mówi, to, co nic nie kosztuje, nie jest doceniane. A przecież placówki te muszą być nie tylko na bieżąco utrzymywane, ale też co jakiś czas odnawiane.

Kultura to ważny element rozwoju turystyki przyjazdowej do Andaluzji. Tylko tego lata w różnych wydarzeniach organizowanych w tym regionie uczestniczyło prawie 2 miliony ludzi, a liczba odwiedzających wzrosła głównie w takich miejscach jak park archeologiczny Port w Almerii (ponad 200 procent), rzymski teatr w Kadyksie (63,5 procent), Alhambra i Generalife (ogrody i pałac letni emirów z dynastii Nasrydów), gdzie gości było w sumie o 62 procent więcej niż przed rokiem (678,7 tysiąca).