– Liczba pożarów lasów czy pożarów na terenach naturalnych wzrasta. Są one spowodowane skutkami zmian klimatu. Jest cieplej, jest większe parowanie, lasy są suchsze, a w związku z tym łatwiej jest wywołać pożar i to wielkoprzestrzenny – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Tegoroczne lato było pod tym względem rekordowe. Jak wynika z danych EFFIS, do 26 sierpnia pożary zniszczyły ponad 390 tysięcy hektarów w całej Europie. Średnia dla poprzednich pomiarów dla tego okresu to ok. 274 tysięcy.
Wskutek ekstremalnie wysokich temperatur w lipcu i sierpniu wiele krajów europejskich zmagało się z silnymi i szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami. Ogień trawił m.in. greckie wyspy Rodos i Korfu.
Mimo szeroko zakrojonej akcji ratunkowej i udziału strażaków z innych unijnych krajów skala pożarów była nie do opanowania przez wiele dni, wymuszając ewakuację ludności i turystów tłumnie wypoczywających w nadmorskich miejscowościach.
Pożary dotknęły także Portugalię – w lipcu z Lizbony ewakuowano ludzi i zwierzęta – i Hiszpanię – przez ponad 10 dni w sierpniu z ogniem walczyli strażacy na Teneryfie.