W sierpniu premier Grecji Kiriakos Micotakis zapowiedział w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji, że kraj pokryje koszty tygodniowych wczasów dla osób, które musiały uciekać z hoteli z powodu potężnych pożarów, jakie wybuchły tam w lipcu. – Wszystkim, których urlop został skrócony w wyniku pożarów, rząd grecki we współpracy z władzami lokalnymi zaoferuje tydzień bezpłatnych wakacji na Rodos wiosną lub jesienią przyszłego roku. Chcemy mieć pewność, że goście wrócą na wyspę i będą mogli się cieszyć jej naturalnym pięknem – mówił premier, o czym przypomina portal Greek Travel Pages.

Czytaj więcej

Wakacje w Grecji – które wyspy przyciągały turystów mocniej niż inne?

Na potrzeby programu Ministerstwo Finansów przekaże uprawnionym podmiotom około 4 miliony euro. W ten sposób po pierwsze rząd chce wesprzeć odbudowę turystyki na wyspie, po drugie przywrócić jej dobry wizerunek.

Skorzystać z inicjatywy mogą wszystkie osoby, bez względu na narodowość, które w lipcu przebywały na Rodos i mieszkały w hotelach, z których musiały się ewakuować. W ramach dotacji będą mogły skorzystać z darmowego pobytu w okresie między 15 marca a 15 maja 2024 roku lub od 1 października do 15 listopada 2024 roku. Przy czym goście ci nie będą też musieli uiszczać opłaty klimatycznej, która ma wejść w życie 1 stycznia.

Szczegóły programu, w tym informacje o procedurze składania wniosków zostaną wkrótce ogłoszone. Powstać ma również specjalna aplikacja ułatwiająca realizację podróży.