Zmiany klimatyczne znacząco zwiększą w najbliższych 75 latach umieralność z powodu upału, co stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla systemów zdrowia publicznego - to ogólny wniosek z badania przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej, którego wyniki publikuje „Lancet Public Health”.
Czytaj więcej
Około 190 osób zmarło w tym roku na Majorce i sąsiednich wyspach z powodu upałów, twierdzą eksperci. O ile wiadomo, że ekstremalne temperatury mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci, o tyle rzadko faktycznie są uznawane oficjalnie za przyczynę zgonu.
Autorzy badania zbadali obecne i oszacowali przyszłe ryzyko zgonów związanych z wysoką temperaturą na podstawie warunków pogodowych obserwowanych w latach 1991-2020 oraz dla czterech scenariuszy zmian klimatu zakładających wzrost temperatury o 1,5, 2, 3 i 4 stopnie Celsjusza do 2100 roku w 1368 europejskich regionach w 30 krajach (27 państwach członkowskich UE, a także w Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, z wyłączeniem terytoriów zamorskich). Formułując swoje prognozy, pod uwagę wzięli miedzy innymi wiek populacji i lokalne uwarunkowania społeczno-ekonomiczne.
Człowiek zmienia klimat, ludzie umierają
Przedstawione dane mają pomóc władzom w „łagodzeniu rosnących nierówności zdrowotnych poprzez nadanie priorytetu ochronie obszarów zwiększonego ryzyka (południowa Europa) i starszych grup ludności”.
Badacze oszacowali, że jedną trzecią zgonów związanych z upałem można przypisać antropogenicznej zmianie klimatu, a zwiększona śmiertelność jest widoczna na wszystkich kontynentach.