Za wędrowanie po Maderze trzeba zapłacić. „Tu jest jak w muzeum”

Jeśli ktoś chce wybrać się na Maderę, by wędrować po tamtejszych szlakach, za wejście na siedem z nich już teraz musi zapłacić 3 euro. Od przyszłego roku opłata będzie obowiązywała na wszystkich certyfikowanych trasach.

Publikacja: 06.11.2024 06:42

Wzdłuż kanałów prowadzą wąskie ścieżki dla piechurów

Wzdłuż kanałów prowadzą wąskie ścieżki dla piechurów

Foto: Filip Frydrykiewicz

Od stycznia 2025 roku wędrówki po Maderze będą wiązały się z większymi wydatkami. Wówczas wejdzie w życie nowa regulacja, która zakłada pobieranie od przyjezdnych opłat za wejście na tamtejsze szlaki.

Wędrówki na łonie przyrody muszą kosztować

Proces wprowadzania opłat przebiega dwuetapowo. Obecnie trzeba zapłacić za korzystanie z siedmiu z nich, a od przyszłego roku za wszystkie, które zostały sklasyfikowane przez Instytut Leśnictwa i Ochrony Przyrody (ICNF), czyli za 30 tras - pisze portal The Portugal News.

Obecnie z opłat zwolnione są dzieci do 12 roku życia, mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy podpisali z Instytutem stosowne umowy. Ale te zasady mają obowiązywać tylko do końca roku – od przyszłego roku podatku nie zapłacą jedynie mieszkańcy. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 50 euro.

Czytaj więcej

Coraz więcej trzeba płacić za wizytę w Wenecji. Nowe stawki i zasady dla turystów

Płacić za wędrowanie można przez platformę Simplifica zarządzaną przez rząd lub bezpośrednio na stacjach ICNF. Turyści, którzy raz zapłacą i wejdą na szlak, mogą zmieniać trasy wędrówek i przechodzić z jednego szlaku na drugi.

Madera prowadzi już działania edukacyjne, bo chce zawczasu przygotować wszystkich na poszerzenie zakresu obowiązywania opłaty. W proces zaangażowanych jest 20 pracowników.

Madera to muzeum, a nie zwykły deptak

W lecie rząd informował, że chciałby górzyste tereny Madery traktować jak „ogromne naturalne muzeum”, a nie jak zwykły deptak. Turyści mieliby nabrać szacunku do tego miejsca, płacąc za możliwość jego odwiedzenia. Poza tym z ich obecnością wiążą się też koszty, choćby sprzątania śmieci i utrzymania parkingów. Na to też przydadzą się pieniądze.

Madera w większości jest wyspą górzystą, najwyższy szczyt, Pico Ruivo, ma 1862 metry nad poziom morza. Chociaż klimat wyspy jest łagodny, w najwyższych partiach gór panuje chłód i duża wilgoć. Ukształtowanie terenu powoduje, że są one często spowite chmurami.

Dzięki wilgoci wyspa jest porośnięta bujną roślinnością, w tym pierwotnymi lasami wawrzynowymi, wpisanymi przez UNESCO na listę dziedzictwa światowego. Od XV wieku mieszkańcy wykuwali w górach koryta na wodę, dzięki której mogli nawadniać pola uprawne w niżej położonych partiach wyspy. Kanały zwane lewadami do dzisiaj stanowią atrakcję turystyczną. Ścieżki piesze prowadzą najczęściej wzdłuż nich. Szacuje się, że około 200 lewad liczy łącznie około 90 kilometrów.

Od stycznia 2025 roku wędrówki po Maderze będą wiązały się z większymi wydatkami. Wówczas wejdzie w życie nowa regulacja, która zakłada pobieranie od przyjezdnych opłat za wejście na tamtejsze szlaki.

Wędrówki na łonie przyrody muszą kosztować

Pozostało 90% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF Warsaw 2024: święto branży turystycznej w sercu Warszawy – innowacje, inspiracje i niezapomniane podróże
Zanim Wyjedziesz
Ruszają jarmarki świąteczne. Brytyjczykom bardzo opłaca się przylecieć do Polski
Zanim Wyjedziesz
Chemnitz w roli Europejskiej Stolicy Kultury 2025. „Zobacz to, co niewidoczne”.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zanim Wyjedziesz
Egipt ożywia starożytne pamiątki. Z pomocą technologii cyfrowej