Workation pomaga turystyce poza sezonem. W dodatku goście zostają na dłużej

Dobry internet i stanowiska pracy przyciągają gości poza sezonem, a turyści chcący połączyć wypoczynek z pracą decydują się na dłuższe pobyty - wynika z danych platformy rezerwacyjnej Slowshop.com.

Publikacja: 29.03.2023 14:20

Workation pomaga turystyce poza sezonem. W dodatku goście zostają na dłużej

Foto: Adobe Stock

64 procent rezerwacji z pierwszych miesięcy 2023 roku na platformie Slowhop.com obejmuje pobyty poza sezonem, a 41 procent z nich - od trzech do siedmiu nocy. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy użytkownicy Slowhopa decydowali się poza sezonem na wyjazd weekendowy z dwoma noclegami. Wpłynęły na nią uelastycznienie trybu pracy i trend łączenia jej z urlopem, czyli workation.

- Turystyka slow zawsze przyciągała poza sezonem, choć raczej na weekendy niż w środku tygodnia. Mieliśmy przeczucie, że workation może być sposobem na wolne pokoje w tygodniu poza sezonem - mówi współzałożycielka portalu Slowshop.com Aleksandra Klonowska-Szałek, cytowana w komunikacie prasowym.

- Po pandemii wiele się zmieniło w organizacji pracy w firmach. Dla osób pracujących w systemie hybrydowym wyjazd w spokojne miejsce blisko natury jest atrakcyjnym sposobem na wydłużenie urlopu i spędzenie kilku dni z dala od codziennej rutyny. Dla właścicieli obiektów wakacyjnych to szansa na przyciągnięcie więcej gości w martwych okresach - wyjaśnia.

Czytaj więcej

Slowhop.com stawia na turystykę odpowiedzialną i certyfikuje obiekty noclegowe

We współpracy z firmą programistyczną Luxoft Slowhop stworzył osobny katalog obiektów (Największy leśny coworking w Polsce”) z odpowiednimi warunkami do sprawnej pracy zdalnej. Badanie przeprowadzone wśród użytkowników Slowhopa ujawniło, że jedna trzecia z nich już korzystała z workation, a tylko 15 procent nie zamierza skorzystać z tej formy pracy zdalnej.

Wśród najważniejszych elementów udanego workation wymienili odpowiednią prędkość przesyłu danych, odpowiednie stanowisko do pracy, ciszę oraz atrakcje na miejscu (sauna, balia). Na podstawie odpowiedzi udzielonych w badaniu wyłoniono gospodarzy, którzy spełniają warunki postawione przez chętnych na workation.

- Zaskoczyło nas, z jaką chęcią gospodarze inwestowali w usprawnienia, które pomogą im otworzyć się na tę nową formę pracoturystyki. Z 50 miejsc, które na początku spełniały oczekiwania, teraz zrobiło się prawie 180 i ciągle zgłaszają się nowe. Każde zgłoszenie sprawdzamy pod kątem wymagań wskazanych w badaniu - mówi Klonowska-Szałek.

- Turyści poza sezonem przyjeżdżają po ciszę i spokój, chcą odizolować się od cywilizacji i głośnych miast, według mnie chcą się wręcz wtopić w naturę. Zauważyłam, że ważny jest dla nich dostęp do dobrego, świeżego jedzenia. Mamy świadomość, że powinniśmy w ramach naszego gospodarstwa tworzyć taką infrastrukturę, która będzie jeszcze bardziej poprawiała dobrostan przyjezdnych, np. saunę lub balię. Na razie ich brak nie powoduje, że goście rezygnują z wyjazdu, ale mamy w planach te inwestycje - dodaje sołtyska wsi Ropki w Beskidzie Niskim i właścicielka agroturystyki Magdalena Rzeźnik.

Czytaj więcej

„Biorę urlop, żeby się wyspać”. Turystyka dla niewyspanych to nowy fenomen

Projekt Największy leśny coworking w Polsce” rozpoczął się jesienią 2023 i będzie rozwijany w kolejnych latach. - Dla nas to niezwykle ważny projekt, kibicujemy gościom i gospodarzom w tym temacie, bo podróże pozasezonowe to jeden z elementów zrównoważonej turystyki, a w Slowhopie mamy to w DNA - mówi Aleksandra Klonowska-Szałek.

Slowhop.com to polski portal rezerwacyjny skupiający gospodarzy agroturystyk, domów wakacyjnych, rodzinnych pensjonatów i hoteli butikowych, działających zgodnie z ideą slow”. Powstał w styczniu 2017 roku. Aktualnie prezentuje ponad tysiąc miejsc w Polsce, Czechach, na Litwie i Słowacji, a także w Hiszpanii, Portugalii i Niemczech. W 2022 roku Slowhop.com zanotował 14 milionów wizyt.

Apartamenty
Rada Europejska przyjęła przepisy regulujące najem mieszkań dla turystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Apartamenty
Wszystkie mieszkania dla turystów będą rejestrowane - ustalił Parlament Europejski
Apartamenty
Na Wyspach Kanaryjskich łatwiej już o łóżko w kwaterze niż w hotelu
Apartamenty
Turcja reguluje wynajmowanie mieszkań turystom. Skorzystają biura podróży
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Apartamenty
Airbnb zapłaci włoskiemu rządowi setki milionów euro. Wyręczy swoich "gospodarzy"