64 procent rezerwacji z pierwszych miesięcy 2023 roku na platformie Slowhop.com obejmuje pobyty poza sezonem, a 41 procent z nich - od trzech do siedmiu nocy. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy użytkownicy Slowhopa decydowali się poza sezonem na wyjazd weekendowy z dwoma noclegami. Wpłynęły na nią uelastycznienie trybu pracy i trend łączenia jej z urlopem, czyli workation.
- Turystyka slow zawsze przyciągała poza sezonem, choć raczej na weekendy niż w środku tygodnia. Mieliśmy przeczucie, że workation może być sposobem na wolne pokoje w tygodniu poza sezonem - mówi współzałożycielka portalu Slowshop.com Aleksandra Klonowska-Szałek, cytowana w komunikacie prasowym.
- Po pandemii wiele się zmieniło w organizacji pracy w firmach. Dla osób pracujących w systemie hybrydowym wyjazd w spokojne miejsce blisko natury jest atrakcyjnym sposobem na wydłużenie urlopu i spędzenie kilku dni z dala od codziennej rutyny. Dla właścicieli obiektów wakacyjnych to szansa na przyciągnięcie więcej gości w martwych okresach - wyjaśnia.
Czytaj więcej
Portal Slowhop.com, pośrednik w rezerwowaniu noclegów w obiektach skupionych wokół idei slow turystyki, stawia na turystykę odpowiedzialną. Zatrudnił specjalistkę od turystyki zrównoważonej, dr Katarzynę Barwicką.
We współpracy z firmą programistyczną Luxoft Slowhop stworzył osobny katalog obiektów („Największy leśny coworking w Polsce”) z odpowiednimi warunkami do sprawnej pracy zdalnej. Badanie przeprowadzone wśród użytkowników Slowhopa ujawniło, że jedna trzecia z nich już korzystała z workation, a tylko 15 procent nie zamierza skorzystać z tej formy pracy zdalnej.