Niemieckie firmy transportowe dostaną 170 milionów euro

Dziś w Berlinie znów demonstrowali przewoźnicy autokarowi, tym razem skutecznie. Minister transportu Niemiec obiecał im 170 milionów euro z dodatkowego budżetu.

Publikacja: 17.06.2020 18:46

Niemieckie firmy transportowe dostaną 170 milionów euro

Foto: Fot. AFP

Dziś odbyła się w Berlinie kolejna demonstracja przewoźników autokarowych. Jak donosi portal branży turystycznej FVW, do stolicy Niemiec z całego kraju przyjechało tysiąc autobusów. Protesty odniosły najwyraźniej skutek, bo minister transportu Andreas Scheuer zapewnił, że pomoc finansowa dla tych przedsiębiorców została uwzględniona w dodatkowym budżecie. Z powodu zakazu prowadzenia działalności przez ostatnie trzy miesiące ponieśli oni olbrzymie straty, a ponieważ mają wysokie koszty utrzymania floty, wielu z nich grozi bankructwo.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy już mają tanie kredyty obrotowe

Scheuer ogłosił, że rząd dołoży do bieżącego budżetu dodatkowe 170 milionów euro, prawdopodobnie Bundestag przyjmie projekt za dwa tygodnie. To by oznaczało, że pomoc finansowa byłaby dostępna już w lipcu. – W ostatnich tygodniach wasza działalność stanęła – mówił minister. Firmy nadal musiały jednak płacić za pojazdy zakupione w ostatnich latach. Koszty utrzymania muszą zostać zrekompensowane. – Dostałem dziś na to pozwolenie od kanclerz i wicekanclerza – zapewnił. Firmy otrzymają wsparcie po złożeniu wniosku.

Minister już przed kilkoma tygodniami zapowiadał pomoc, jednak w przyjętym ostatnio dużym pakiecie nie została ona uwzględniona. Organizacje zrzeszające przewoźników groziły nawet działaniami prawnymi, by uzyskać 170 milionów euro potrzebne do zrekompensowania strat. Z ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że średnio wynoszą one około pół miliona euro na firmę, a co drugi z nich obawia się bankructwa.

CZYTAJ TEŻ: Niemieccy agenci turystyczni wychodzą na ulice protestować

Z powodu epidemii koronawirusa z programów wypadły przede wszystkim wycieczki autokarowe, klasowe, stowarzyszeń i wyjazdy na koncerty. W środę poza przewoźnikami autokarowymi protestowali też agenci turystyczni. Bundestag miał dziś debatować nad pomocą dla branży.

Autobusy
Flix: Za nami najlepsze wyniki w historii. Niedługo autobusy na gaz
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Autobusy
FlixBus połączy Kraków z Oslo. W cenie biletu rejs promem
Autobusy
Z FlixBusem do Finlandii - pierwsze połączenie autokarowe
Autobusy
FlixBus: Pięć nowych krajów i 80 nowych miast w rozkładzie na wiosnę i lato
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Autobusy
Flix: Za nami najlepszy rok w historii firmy. Ten będzie jeszcze lepszy