Ponad 700 wakacyjnych autokarów skontrolowanych. Sześć już dalej nie pojechało

Trwa akcja "Bezpieczny autokar". Inspekcja Transportu Drogowego od początku wakacji skontrolowała ponad 700 wozów. Nałożyła 211 mandatów.

Publikacja: 18.07.2024 12:32

Dariusz Klimczak wystąpił na wspólnej konferencji z ministrą edukacji Barbara Nowacką i ministrem sp

Dariusz Klimczak wystąpił na wspólnej konferencji z ministrą edukacji Barbara Nowacką i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podsumował wstępnie wyniki akcji prowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego "Bezpieczny autokar". Jak mówił na konferencji prasowej, na której wystąpił z ministrą edukacji Barbarą Nowacką i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem, od 24 czerwca inspektorzy skontrolowali ponad 700 autokarów.

Czytaj więcej

Z Polski na koło podbiegunowe. Nowe połączenie FlixBusa

Pijanych kierowców nie było

Od rzecznika prasowego ITD, Wojciecha Króla, dowiadujemy się, że inspektorzy nałożyli na kierowców i właścicieli pojazdów 211 mandatów (najczęstsze przewinienia to niespełniający warunków stan techniczny samochodów, a także nieprzestrzeganie limitu czasu pracy kierowców).

ITD w 43 sytuacjach zatrzymało dowody rejestracyjne kontrolowanych autokarów. Oznacza to, że właściciel musi w ciągu siedmiu dni naprawić usterki w aucie.

W sześciu wypadkach inspektorzy zdecydowali o niedopuszczeniu autokarów do dalszej jazdy. Nie było natomiast zastrzeżeń do trzeźwości kierowców.

Akcja potrwa do końca wakacji.

Minister: Rodzice, pilnujcie bezpieczeństwa dzieci na wakacjach

- Musimy pamiętać, że wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale i zagrożeń. Musimy szczególnie zwracać uwagę na dzieci, chcielibyśmy, żeby każde bezpiecznie wyjechało na wakacje i z nich wróciło. Chcemy, żeby każdy, kto wyjeżdża bez względu na to, ile ma lat, mógł bezpiecznie je spędzić i bezpiecznie wrócić - deklarował Klimczak.

- Ruch jest coraz większy, coraz więcej ludzi podróżuje, szczególnie przed weekendami. Natężenie ruchu sprzyja zagrożeniom. Warto, żeby wszyscy uczestnicy ruchu, a przede wszystkim rodzice i opiekunowie, zwrócili uwagę, że tych zagrożeń będzie coraz więcej - zauważył.

Klimczak zapewnił, że Ministerstwo Infrastruktury w trosce o bezpieczeństwo na drogach poprawia przepisy, w tym przepisy ruchu drogowego, prowadzi akcje edukacyjne i inwestuje w infrastrukturę drogową - na przykład buduje ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe.

Akcja „Bezpieczny autokar” trwa do końca wakacji

ITD prowadzi akcję „Bezpieczny autokar" od roku 2003. W jej ramach inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Wzmożone kontrole prowadzą podczas wakacji, ferii zimowych, wyjazdów na zielone szkoły i długich weekendów. Zatrzymują pojazdy w specjalnie przygotowanych punktach i bezpośrednio na drogach, ale przyjeżdżają też wezwani na miejsca zbiórek, z których autokary dopiero odjeżdżają. 

Inspektorzy oceniają nie tylko stan techniczny i przygotowanie wozów do drogi, ale też czas pracy i trzeźwość kierowców.

„Akcja przynosi wymierne efekty. Rośnie świadomość kierowców i przewoźników. Po polskich drogach podróżują autobusy w coraz lepszym stanie technicznym. Maleje liczba wypadków drogowych” - deklaruje ITD.

W ramach akcji „Bezpieczny Autokar” każdy zainteresowany może zgłosić prośbę o przeprowadzenie kontroli pojazdu. Z roku na rok tego typu zgłoszeń Inspekcja Transportu Drogowego otrzymuje więcej. „To znak, że świadomość rodziców, opiekunów jest coraz większa, i że przywiązujemy coraz większą uwagę do tego, aby nasi bliscy bezpiecznie docierali do wyznaczonych celów” - czytamy w komunikacie Inspekcji Transportu Drogowego.

Inspekcja Transportu Drogowego

Ministra edukacji: Uczymy dzieci bezpiecznych zachowań

W dalszej części konferencji szefowa MEN Barbara Nowacka zapewniała, że szkoły przygotowują dzieci, by umiały zachowywać się bezpiecznie w ruchu drogowym, w tym na przykład zachęcając do zdawania egzaminów na karty rowerowe. A minister Tomasz Siemoniak deklarował, że w wakacje nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają tysiące funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, strażników miejskich i gminnych, ratowników wodnych i górskich.

Mimo to służby zanotowały od początku czerwca prawie 90 utonięć, a także liczne wypadki na drodze, w tym śmiertelne oraz "fatalny rekord liczby zatrzymanych kierowców po alkoholu - w ostatni poniedziałek, 15 lipca, policja zatrzymała 452 kierowców po alkoholu”.

W czwartek w MSWiA odbędzie się spotkanie ministra z wojewodami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na wodzie i w górach.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podsumował wstępnie wyniki akcji prowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego "Bezpieczny autokar". Jak mówił na konferencji prasowej, na której wystąpił z ministrą edukacji Barbarą Nowacką i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem, od 24 czerwca inspektorzy skontrolowali ponad 700 autokarów.

Pijanych kierowców nie było

Pozostało 92% artykułu
Autobusy
Z Polski na koło podbiegunowe. Nowe połączenie FlixBusa
Autobusy
FlixBus: Zarezerwuj przewóz roweru w lipcu, zapłacisz tylko złotówkę
Autobusy
Autobusem przez Europę. 520 miast w letnim rozkładzie Flixbusa
Autobusy
Flix: Za nami najlepsze wyniki w historii. Niedługo autobusy na gaz
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Autobusy
FlixBus połączy Kraków z Oslo. W cenie biletu rejs promem
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki