Novaturas narzeka na konkurencję i upały

Najlepiej sprzedają się w Novaturasie wyjazdy do Turcji
Najlepiej sprzedają się w Novaturasie wyjazdy do Turcji
Filip Frydrykiewicz

Duża konkurencja i upały to dwa czynniki, które spowodowały, że wyniki finansowe Novaturasa były w tym roku dużo gorsze niż rok wcześniej – informuje spółka

Grupa Novaturas ogłosiła wyniki po trzech kwartałach 2019 roku. Jak pisze biuro podróży obecne na warszawskiej giełdzie, duża konkurencja i jednocześnie słabszy popyt na wyjazdy zagraniczne spowodowane upalnym latem w krajach bałtyckich, „doprowadziły do nadpodaży na rynku, odbijając się na rentowności operatorów turystycznych”.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku z usług Novaturasa skorzystało 238 tysięcy klientów, czyli o 2,3 procent mniej niż tym samym okresie zeszłego roku. Spadek widoczny był przede wszystkim na rynku litewskim, gdzie z oferty Novaturasa skorzystało o 7,9 procent mniej osób niż rok wcześniej. W pozostałych krajach bałtyckich firma utrzymała dodatnią dynamikę sprzedaży – na Łotwie liczba klientów wzrosła o ponad 9 procent, a w Estonii o 1,4 procent.

Liczba klientów (z lewej) i przychody (z prawej) Novaturasa

CZYTAJ TEŻ: Novaturas: Konkurencja nam niestraszna

Dzięki temu, że średnia cena wczasów zorganizowanych była jednak większa niż rok wcześniej, przychody Novaturasa za trzy kwartały 2019 r. wyniosły 139,6 mln euro i były o 0,5 procent mniejsze niższe niż po dziewięciu miesiącach 2018 roku. – Obecny rok jest drugim z rzędu, w którym obserwujemy nadpodaż na rynku usług turystycznych w krajach bałtyckich. Wynika ona głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, bardzo dynamiczny wzrost rynku w poprzednich latach przyciągnął nowych graczy, co istotnie zwiększyło konkurencję (do krajów nadbałtyckich weszły polska Itaka i koncern TUI – red.). Z drugiej strony, popyt na wczasy zagraniczne wyhamował z powodu upalnego lata, które zachęciło mieszkańców krajów bałtyckich do korzystania z lokalnej oferty turystycznej – wyjaśnia prezes Novaturasa Audronė Keinytė.

– W tych trudnych warunkach Grupa Novaturas skutecznie broni pozycji największego operatora turystycznego we wszystkich trzech krajach bałtyckich. Tymczasem inni gracze nie wytrzymują zaostrzonej konkurencji – wskazuje Audronė Keinytė. Jak dodaje, ze względu na specyfikę branży turystycznej, sytuacja jest w dużej mierze efektem decyzji podjętych ponad rok temu, gdyż klienci często planują i rezerwują wakacje z dużym wyprzedzeniem.

Sposoby sprzedaży ofert Novaturasa i ich udział w całej dystrybucji

Zysk brutto Grupy Novaturas do września wyniósł 16,2 mln euro, co oznaczało spadek o 20 procent, licząc rok do roku, a EBITDA sięgnęła 3 mln euro, czyli mniej o 59 procent. Zysk netto w omawianym okresie wyniósł 1,3 mln euro wobec 5,7 mln euro przed rokiem (spadek o 76,3 procent).

Zarząd Grupy Novaturas spodziewa się poprawy sytuacji w ostatnich miesiącach roku. – Po słabym lipcu i sierpniu, we wrześniu odnotowaliśmy już wyraźne odbicie sprzedaży. Przygotowaliśmy też atrakcyjną i różnorodną ofertę na sezon zimowy 2019/2020, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem – wyniki przedsprzedaży do końca września są bardzo obiecujące, gdyż odnotowaliśmy wzrost liczby rezerwacji przy wyższej niż rok wcześniej rentowności – wskazuje prezes Novaturasa, cytowany w komunikacie.

„Novaturas z zadowoleniem dostrzega ponadto, że coraz więcej turystów wybiera nie tylko wczasy stacjonarne, ale także wycieczki krajoznawcze. Liczba klientów, którzy skorzystali z oferty krajoznawczych wycieczek samolotem wzrosła o 40,4 procent, a wycieczek autokarowych o 14,8 procent”.

Grupa rozpoczęła przedsprzedaż oferty Lato 2020 wcześniej niż zwykle, bo już w sierpniu. Pierwszy raz klienci Novaturasa mogą skorzystać z letnich wakacji odległych, egzotycznych krajach, jak Seszele i indonezyjska wyspa Bali. Touroperator dodał do swojej oferty letniej na przyszły rok także nowe kierunki europejskie w postaci greckiej wyspy Kefalinia (ang. Kefalonia), Riwiery Słoweńskiej i chorwackiego półwyspu Istria. Biuro podróży informuje, że jest zadowolone ze sprzedaży, najwięcej wyjazdów sprzedało dotychczas do Turcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UNWTO ogłasza konkurs na ratowanie turystyki

Światowa Organizacja Turystyki szuka rozwiązań, które mogłyby zmniejszyć negatywny wpływ epidemii koronawirusa na turystykę. ...

Wyspy Kanaryjskie tracą turystów

O ponad 80 tysięcy spadła liczba gości wypoczywających na Wyspach Kanaryjskich w pierwszym półroczu ...

Z Itaką na wakacje bez przeszkód

Czy marzenia ludzi niepełnosprawnych o wakacjach za granicą muszą pozostać jedynie marzeniami? Czy wózek ...

Większe dreamlinery dla LOT-u

LOT powiększa flotę samolotów dalekiego zasięgu. W ramach umowy z firmą leasingową Aviation Capital ...

Horała: Inwestowanie miliardów w Okęcie nie ma sensu

– Ostrożność każe powiedzieć 2027-2028 rok. Pełna funkcjonalność pewnie dwa lata później. Analiza, co ...