Biura podróży na 32-procentowym plusie

PZOT

Jeszcze takiego wzrostu sprzedaży wycieczek w biurach podróży w tym roku nie było – 94,8 procent. Ale to rekord pozorny, bo odnosi się do sytuacji sprzed roku, kiedy to w dwunastym tygodniu wypadła Wielkanoc

Polski Związek Organizatorów Turystyki w najnowszym raporcie zamieszcza informacje o sprzedaży w biurach podróży w ostatnim tygodniu*. Ze wszystkich rodzajów wyjazdów biura sprzedały najwięcej wycieczek lotniczych – 74 procent. Duży udział miały podróże „z dojazdem własnym” – 19 procent. Najmniejszy zaś autokarowe – 7 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Zaskakująco wysoka była dynamika wzrostu – w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku – dojazdu własnego, wyniósł on aż 249,1 procent. Wyjazdy samolotowe wzrosły o 77 procent, a autokarowe o 62,7 procent.

Kto śledzi raporty PZOT, może zauważyć, że od kilku tygodni ustabilizowała się sytuacja, jeśli chodzi o kolejność najpopularniejszych krajów. Są to teraz: Grecja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Turcja, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Albania i Cypr.

Na liście najpopularniejszych kierunków widać z kolei cztery greckie: Heraklion (1 miejsce), Rodos (4), Zakintos (7), i Korfu (9). Poza nimi są dwa egipskie, i to bardzo wysoko, Hurghada (3) i Marsa Alam (8), dwa hiszpańskie, Fuerteventura (6) i Teneryfa (10) oraz jeden turecki, Antalya (2) i bułgarski, Burgas (5).

Wykres pokazujący przebieg średnich cen odwzorowuje ogólną tendencję – nie ma większych wahnięć, poza korektą średniej ceny wyjazdów na Kretę (Heraklion), która wcześniej mocno podskoczyła i – w drugą stronę – Teneryfy. Ostatnie ceny: Heraklion – 2711złotych, Teneryfa – 2997 złotych, Hurghada – 2374 złotych, Antalya – 2270 złotych, Burgas – 2136 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Prawie pół roku od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów z sezonu letniego 2017 roku wzrost skumulowany (całej sprzedaży, czyli i sezonu zimowego i letniego) wynosi 32,2 procent, w tym najważniejszego segmentu, podróży samolotowych, 25,77procent – podaje PZOT.

Są jednak kraje, których sprzedaż mocno przewyższa te wartości. Turcja ma na liczniku o 53 procent więcej sprzedanych ofert niż rok temu o tej porze, Grecja o 61 procent, a Egipt o 91 procent. Z kierunków o mniejszym znaczeniu podziw może budzić wynik Malty – 138 procent wzrostu.

Co ciekawe, wśród dwudziestu najpopularniejszych prawie nie ma kierunków, które notowałyby gorsze wyniki niż rok temu. Są takie tylko dwa – Cypr ze słabszą sprzedażą o 16 procent i Włochy z wynikiem o 4 procent gorszym.

*Raport obejmuje 12. tydzień roku, czyli okres od 20 do 26 marca 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Mogą Ci się również spodobać

EasyJet uziemia całą flotę

EasyJet uziemił flotę i odeśle z pracy na dwa miesiące personel pokładowy, a Flydubai ...

Konfederacja: Polską turystykę może przejąć zagranica

Jest duże ryzyko, że do Polski wejdą zagraniczne firmy, by przejąć podupadający z powodu ...

Rekordowy lipiec w Jasionce

Prawie 72 tysiące pasażerów odprawiło w lipcu lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce. To rekord w ...

Pierwszy lot Maxa po poprawkach

B737 MAX 7 z wprowadzonymi poprawkami wykonał w poniedziałek 29 czerwca pierwszy próbny lot ...

Betlej: Niskie ceny wakacji przesuwają się na lipiec

Biura podróży walczą o sprzedanie wycieczek obniżając ich ceny. Niestety, zaczyna to dotyczyć także ...

Studenci zaprojektują salon sprzedaży dla agentów

Niemieckie stowarzyszenie niezależnych agentów turystycznych VUSR stworzy laboratorium, w którym wraz ze studentami zaprojektuje ...