Ożywienie w biurach podróży przed wielką majówką

PZOT

O 33,7 procent klientów więcej niż w zeszłym roku zarezerwowało w minionym tygodniu wyjazdy z biurami podróży. A w kwietniu wyjechało z nimi o 53,8 procent klientów więcej niż przed rokiem

Informacje takie przynosi najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki sporządzany na podstawie danych z najpopularniejszego wśród agentów turystycznych systemu rezerwacyjnego MerlinX za 17. tydzień tego roku, czyli okres między 24 a 30 kwietnia*. W tym tygodniu raport powstał nieco później niż zwykle, bo w piątek, chociaż zwykle PZOT ogłasza podsumowanie we wtorek.

Liczba klientów wzrosła w biurach podróży o 33,7 procent, rok do roku. Motorem, który napędzał tak mocno sprzedaż były tzw. imprezy z dojazdem własnym, ich wzrost wyniósł bowiem 208,5 procent. Najistotniejsze z punktu widzenia touroperatorów wyjazdy lotnicze (77 procent udziału w całej sprzedaży) urosły jedynie o 23,5 procent, a sprzedaż podróży autokarowych spadła nawet w omawianym tygodniu o 14,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

W efekcie skumulowana nadwyżka w stosunku do roku biegłego wyniosła 30,9, jeśli chodzi o wszystkie podróże (30,8 proc. tydzień temu), a 23,9 procent w kategorii imprez lotniczych (23,94 tydzień wcześniej).

Najwięcej turystów decydowało się na wyjazd do Grecji (poszczególne kierunki wybierali w takiej kolejności: Heraklion, Zakintos, Rodos, Korfu, Kos, Chania, Saloniki), Hiszpanii (Fuerteventura, Teneryfa, majorka,, Gran Canaria, Lanzarote), Turcji (Antalya, Bodrum), Bułgarii (Burgas, Warna), Egiptu (Hurghada, Marsa Alam). W dalszej kolejności wybierali: Egipt (widać minimalną poprawę po spadku zainteresowania wywołanego zamachami na kościoły w północnej części kraju), Włochy, Chorwację, Portugalię, Cypr i Albanię.

Ostatni pełny tydzień nie przyniósł rewolucji w cenach. Chociaż, jak zauważyliśmy w poprzednim raporcie („W biurach podróży: Egipt hamuje, Grecja tanieje”) tydzień wcześniej sporo potaniały wakacje w Grecji – Chania o 13,5 procent, Saloniki o 10, Kos o 9,4, a Heraklion o 7,6 procent – nie był to okres powrotu do poprzednich wartości. Wręcz przeciwnie – Zakintos, który wcześniej nie zanotował obniżki, teraz stracił na cenie 8,7 procent, a Rodos, który dwa tygodnie temu potaniał jedynie o 3,1 procent, dołożył do tej straty kolejne 2,5 procent.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Najnowszy raport PZOT pokazuje również podsumowanie wyjazdów z biurami podróży. Okazuje się, że w kwietniu tego roku zanotowano największy w całym roku wzrost tej wartości – aż 53,8 procent więcej turystów pojechało niż przed rokiem. Niewątpliwie duży udział w tym ruchu miała wielka majówka, na którą niektórzy ruszali już pod koniec kwietnia.

Wyjazdy z biurami podróży, porównanie wg miesięcy

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 17. tydzień roku, czyli okres od 24 do 30 kwietnia 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hotelarze liczą straty po zimnej majówce

Pijatyki, głośne imprezy, seks w hotelowym basenie, telewizor wyrzucony przez okno – tak niektórzy ...

Na hamburgera z pistoletem przy biodrze

Lauren Boebert otworzyła w 2013 roku z mężem Jasonem bar pod nazwą Shooters Grill ...

Bilety Polregio na platformie e-podróżnik.pl

Teroplan, twórca ogólnopolskiej wyszukiwarki e-podróżnik.pl, i Przewozy Regionalne, właściciel kolejowej marki Polregio, podpisali umowę ...

W biurach podróży jesienna wyprzedaż

1186 złotych za wyjazd na Korfu, 1341 złotych za tygodniowy pobyt na Zakintos, a ...

Edukacyjnie na EuroGastro

Pierwsza sesja szkoleniowa w ramach projektu Profesjonalny Menedżer Restauracji – to jeden z ciekawszych ...

Jaką walizkę możesz zabrać ze sobą do samolotu? Wytyczne linii lotniczych

Podróż samolotem wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą większej ilości niezbędnych rzeczy. Wtedy ...