Ożywienie w biurach podróży przed wielką majówką

PZOT

O 33,7 procent klientów więcej niż w zeszłym roku zarezerwowało w minionym tygodniu wyjazdy z biurami podróży. A w kwietniu wyjechało z nimi o 53,8 procent klientów więcej niż przed rokiem

Informacje takie przynosi najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki sporządzany na podstawie danych z najpopularniejszego wśród agentów turystycznych systemu rezerwacyjnego MerlinX za 17. tydzień tego roku, czyli okres między 24 a 30 kwietnia*. W tym tygodniu raport powstał nieco później niż zwykle, bo w piątek, chociaż zwykle PZOT ogłasza podsumowanie we wtorek.

Liczba klientów wzrosła w biurach podróży o 33,7 procent, rok do roku. Motorem, który napędzał tak mocno sprzedaż były tzw. imprezy z dojazdem własnym, ich wzrost wyniósł bowiem 208,5 procent. Najistotniejsze z punktu widzenia touroperatorów wyjazdy lotnicze (77 procent udziału w całej sprzedaży) urosły jedynie o 23,5 procent, a sprzedaż podróży autokarowych spadła nawet w omawianym tygodniu o 14,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

W efekcie skumulowana nadwyżka w stosunku do roku biegłego wyniosła 30,9, jeśli chodzi o wszystkie podróże (30,8 proc. tydzień temu), a 23,9 procent w kategorii imprez lotniczych (23,94 tydzień wcześniej).

Najwięcej turystów decydowało się na wyjazd do Grecji (poszczególne kierunki wybierali w takiej kolejności: Heraklion, Zakintos, Rodos, Korfu, Kos, Chania, Saloniki), Hiszpanii (Fuerteventura, Teneryfa, majorka,, Gran Canaria, Lanzarote), Turcji (Antalya, Bodrum), Bułgarii (Burgas, Warna), Egiptu (Hurghada, Marsa Alam). W dalszej kolejności wybierali: Egipt (widać minimalną poprawę po spadku zainteresowania wywołanego zamachami na kościoły w północnej części kraju), Włochy, Chorwację, Portugalię, Cypr i Albanię.

Ostatni pełny tydzień nie przyniósł rewolucji w cenach. Chociaż, jak zauważyliśmy w poprzednim raporcie („W biurach podróży: Egipt hamuje, Grecja tanieje”) tydzień wcześniej sporo potaniały wakacje w Grecji – Chania o 13,5 procent, Saloniki o 10, Kos o 9,4, a Heraklion o 7,6 procent – nie był to okres powrotu do poprzednich wartości. Wręcz przeciwnie – Zakintos, który wcześniej nie zanotował obniżki, teraz stracił na cenie 8,7 procent, a Rodos, który dwa tygodnie temu potaniał jedynie o 3,1 procent, dołożył do tej straty kolejne 2,5 procent.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Najnowszy raport PZOT pokazuje również podsumowanie wyjazdów z biurami podróży. Okazuje się, że w kwietniu tego roku zanotowano największy w całym roku wzrost tej wartości – aż 53,8 procent więcej turystów pojechało niż przed rokiem. Niewątpliwie duży udział w tym ruchu miała wielka majówka, na którą niektórzy ruszali już pod koniec kwietnia.

Wyjazdy z biurami podróży, porównanie wg miesięcy

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 17. tydzień roku, czyli okres od 24 do 30 kwietnia 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Londyn tworzy swój Disneyland. Są pierwsze wizualizacje

Powstał projekt od dawna zapowiadanego ogromnego parku rozrywki, który ma być odpowiedzią na francuski ...

KLM: pierwszy elektryczny samolot pojawi się za 15-20 lat

Myślę, że realna perspektywa czasowa dla samolotu elektrycznego to od 15 do 20 lat ...

Z LOT-em na Zaporoże

Od 2 lipca LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Warszawą a Zaporożem – sześć razy ...

Stena Line wietrzy i dezynfekuje promy

Urządzenia rozpylające płyn dezynfekcyjny i system wentylacyjny ze świeżym morskim powietrzem – takie między ...

Rządowa dotacja utwierdzi monopol na kolei

Intercity dostanie w najbliższych dziesięciu latach od rządu 19,5 mld złotych dofinansowania na przejazdy ...

Mouzenidis Travel wystartował ze sprzedażą lata 2020

Biuro podróży Mouzenidis Travel uruchomiło dzisiaj sprzedaż wyjazdów na przyszłe wakacje. Na początek udostępniło ...