Nie wyślemy już Amerykanów do Korei Północnej

AFP

Biuro podróży Young Pioneer Tours, które wysłało amerykańskiego studenta Otto Warmbiera do Korei Północnej, gdzie był więziony przez prawie półtora roku, ogłosiło, że nie będzie już organizować podróży Amerykanów do Korei Północnej

22-letni Warmbier, który powrócił do USA z Korei Północnej w stanie śpiączki, zmarł wczoraj w szpitalu w Cincinnati.

„Nigdy zatrzymania w Korei Północnej nie skończyły się tak tragicznie” – napisało Young Pioneer Tours na Facebooku, dodając, że śmierć Warmbiera spowodowała, że biuro zrewiduje swoje stanowisko w sprawie amerykańskich turystów. „Ryzyko dla Amerykanów odwiedzających Koreę Północną jest zbyt wysokie. Nie będziemy już organizować podróży do Korei Północnej dla amerykańskich obywateli” – zapowiedziano.

Agencja AFP podkreśla, że to biuro turystyczne z siedzibą w chińskim mieście Xian zostało utworzone w 2008 roku przez obywatela brytyjskiego. Kieruje się dewizą, by „zabierać turystów tam, gdzie ich matki nie chcą, by jechali”. Jest jednym z niewielu biur, które organizowało podróże do Korei Północnej, gdzie proponowało w szczególności przejażdżki rowerowe czy nurkowanie. Po informacji o śpiączce Warmbiera biuro było ostro krytykowane; w swojej ofercie prezentowało Koreę Północną jako „prawdopodobnie najbezpieczniejsze miejsce na świecie”.

Wczoraj rodzina studenta stwierdziła, że przyczyną zgonu Warmbiera były tortury, których doznał podczas pobytu w północnokoreańskim więzieniu. „Nie był w stanie mówić, nie widział i nie reagował na słowne polecenia” – poinformowano w oświadczeniu. Po powrocie Warmbiera do USA okazało się, że był on w stanie wegetatywnym od ponad roku.

Według władz północnokoreańskich przyczyną śpiączki było zatrucie jadem kiełbasianym, ale amerykańscy lekarze, podając w wątpliwość te oświadczenia, stwierdzili, że doznał on ciężkich uszkodzeń mózgu. 13 czerwca został ewakuowany z Korei Północnej do szpitala w jego rodzinnym mieście Cincinnati, w stanie Ohio. Władze Korei Północnej oświadczyły, że Warmbier został zwolniony „z powodów humanitarnych”.

Warmbier przybył do Korei Północnej jako turysta. Został aresztowany 2 stycznia 2016 r. i skazany na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży propagandowego plakatu z hotelu, w którym się zatrzymał.

Prezydent USA Donald Trump, po ogłoszeniu wiadomości o śmierci studenta, potępił „brutalny reżim” w Pjongjangu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Sofii powstanie hotel ibis Styles

Grupa hotelowa Orbis będzie zarządzać pierwszym w Bułgarii hotelem marki ibis Styles, który otworzy ...

LOT-y stawiają na wspólną promocję

Biuro Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych (OPLOT) we współpracy z 22 lokalnymi organizacjami turystycznymi ...

Betlej: W biurach podróży kręci się spirala niskich cen

Nie ma równowagi podaży i popytu na rynku wycieczek. Mimo że koszty biur podróży ...

Ján Bošnovič będzie promować słowackie hotele

Były dyrektor biura Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie Ján Bošnovič znalazł nową pracę ...

Will Smith posprzątał plażę w Grecji

Hollywoodzki aktor Will Smith i jego rodzina wybrali się na wakacje na greckie wyspy. ...

Amadeus: Blockchain zmieni turystykę

Wyobraźmy sobie, że podczas kontroli na lotnisku udostępniamy dane z paszportu za pomocą aplikacji ...