DRV: Nie ma powodu, by zwracać pieniądze za Egipt

AFP

Klienci, którzy kupili wycieczkę do Egiptu, nie mają prawnych podstaw, by domagać się teraz od touroperatorów bezkosztowego anulowania rezerwacji lub zmiany kierunku – uważa Niemiecki Związek Turystyczny

W związku z atakiem nożownika na turystów w Hurghadzie, w wyniku którego zginęły dwie niemieckie turystki, a kilka innych osób zostało rannych, branża zastanawia się, czy spadnie zainteresowanie wyjazdami do Egiptu. Wśród ekspertów słychać głosy, że – jeśli będzie to jednorazowy incydent – skutki nie powinny być odczuwalne. – Niestety ataki zamachowców działających w pojedynkę są dziś częścią naszej rzeczywistości – mówi Hans-Dieter Lohneis, przewodniczący komisji do spraw zagranicznych w Niemieckim Związku Turystycznym (DRV), cytowany przez portale z grupy FVW Media.

Członkowie DRV uznali, że obecnie nie istnieje żadne prawne uzasadnienie dla przyjmowania bezkosztowych rezygnacji z wyjazdów do Egiptu, ponieważ MSZ nie zmienił treści ostrzeżenia przed podróżami do tego kraju. Zdaniem związku każdy z touroperatorów musi samodzielnie podjąć decyzję, jak zachowa się w tej sytuacji. Przykładowo FTI umożliwia bezkosztową zamianę na inny obiekt tym gościom, którzy mieli mieszkać w hotelu Sunny Days El Palacio. Na należącej do niego plaży zamachowiec zranił kolejne osoby po tym, jak zabił dwie turystki z Zahabia Beach.

Niemieccy agenci turystyczni przyznają, że po bezpośrednio ataku pojawiło się sporo zapytań od klientów, którzy mieli wkrótce wyjechać na wakacje do Egiptu, ale w większości przypadków udało się ich uspokoić. Biura podróży podają, że Niemcy w dalszym ciągu chętnie rezerwują wakacje w Egipcie, a touroperatorzy nie spodziewają się daleko idących skutków ataku. Także egipski Urząd do spraw Turystyki uważa, że atak nie wpłynie na notowany w ostatnich miesiącach w Niemczech wzrost liczby wyjazdów.

– Zainteresowanie wyjazdami do Egiptu mocno wzrosło. Obecnie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja ta miała się zasadniczo zmienić – mówi Anja Braun, rzeczniczka prasowa TUI Deutschland. Na razie w TUI nie pojawiły się rezygnacje, a za pośrednictwem infolinii o wydarzenia w Egipcie pytało zaledwie kilku klientów. Podobnie jest w Thomasie Cooku, gdzie zanotowano pojedyncze przypadki zapytań od turystów w tej sprawie.

W pierwszych 4 miesiącach tego roku do Egiptu wyjechało 227 tysięcy Niemców, co oznacza wzrost o 35 procent rok do roku. W 2016 roku łącznie do kraju tego wyjechało ich 654 tysiące, a rok wcześniej – milion.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ewakuowano podróżnych z kieleckiego dworca PKP

Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano podróżnych i osoby przebywające na dworcu kolejowym w Kielcach. Wcześniej ...

We Wrocławiu przybyło 3,1 procent pasażerów

W sierpniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 380 tysięcy pasażerów, o 3,1 procent więcej niż ...

Neckermann: Wybierasz wakacje? Wybierz i pokój

Od najbliższego sezonu letniego polscy klienci biura podróży Neckermann Podróże będą mogli wybierać sobie ...

Polacy pojadą do Turcji bez wiz

Obywatele Polski, Austrii, Belgii, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii nie będą od 2 marca ...

Polregio: Nowy tabor przyciągnął pasażerów

384 tysiące nowych pasażerów i 26-procentowy udział w rynku – tak przewoźnik kolejowy Polregio ...

Narciarskie szaleństwo z WinterEvent

Wyjazd z WinterEvent to doskonały sposób na chwilę wytchnienia od ponurej, polskiej zimy. Firma ...