Świąteczne zakupy w biurach podróży

PZOT

Mimo zbliżających się świąt, a może właśnie dlatego, że są już blisko, nie słabnie zainteresowanie Polaków kupowaniem wycieczek w biurach podróży. W ostatnim tygodniu zarezerwowali ich o 40 procent więcej niż rok temu o tej porze

Najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z systemu rezerwacyjnego MerlinX* przynosi bardzo optymistyczne wiadomości. Biura podróży odwiedziło o 40,1 procent klientów więcej niż przed rokiem. Zrobili oni o 37,5 procent rezerwacji więcej.

Najmocniej wzrosło zainteresowanie wyjazdami lotniczymi (największy udział, 82,6 procent) – o 44,7 procent. Sprzedaż samych noclegów (imprezy z dojazdem własnym) była większa o 24,6 procent, a podróży autokarowych o 15,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Turyści najchętniej zaopatrywali się w wakacje w Grecji. Stanowią one już 20,4 procent wszystkich sprzedanych na nowy rok. W drugiej kolejności klienci biur podróży wybierali wypoczynek w Hiszpanii. W skumulowanych wynikach Hiszpania jest na trzecim miejscu po Turcji, jej udział wynosi 11,5 procent. Ubiegły tydzień był też dobry dla Turcji. Do tego kraju z kolei wybiera się już 13,5 procent, tych którzy kupili w nowym sezonie imprezę u touroperatora.

Kolejne pożądane kraje w ostatnim tygodniu to: Egipt, Bułgaria, Albania, Portugalia, Austria, Chorwacja i Malta.

Wśród dwudziestu najpopularniejszych w minionym tygodniu kierunków najwięcej to kierunki greckie. Heraklion występuje tam na 3. miejscu, Zakintos na 6., Korfu na 10., Rodos na 11., Chania na 14., a Kos na 15. Turecka Antalya zajmuje 1. miejsce, a drugi turecki kierunek, Bodrum, 8. miejsce. Wysoko stoją też egipskie miejsca wypoczynku. Na 2. pozycji lokowała się Hurghada, na 4. Marsa Alam, a na 19. Szarm el-Szejk. W tym zestawieniu znalazł się tylko jeden kierunek egzotyczny – był to jeden z emiratów wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ras al Chajma.

Średnie ceny, jakie płacili w ostatnim tygodniu w biurach podróży turyści nie są wygórowane, widać, że w wypadku wielu kierunków nadal działają rabaty, jakie organizatorzy wyjazdów są gotowi dawać klientom za wczesną decyzję o zakupie wakacji. Na tle pozostałych wybijają się bardzo niskie ceny zorganizowanych wyjazdów do Egiptu. Tygodniowy pobyt w Marsa Alam kosztował 1743 złote, a w Hurghadzie – 1866 złotych. Droższe były nawet wakacje w taniej zwykle Bułgarii (Burgas – 2145 złotych, Warna – 2193 złotych). Najdroższy wypoczynek (poza Ras al Chajma z ceną 3789 zł) obejmował wyjazd na Teneryfę, średnia cena to 2853 złote, na Lanzarote za 2834 złotych, do Chanii z 2872 złote i do Heraklionu za 2820 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 50. tydzień roku, czyli okres od 11 do 17 grudnia 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PPL kupił większość udziałów Baltony

Spółka skarbu państwa przejmie 80,68 procent udziałów w Baltonie i ogłosi wezwanie do sprzedaży ...

Hotel Wyspiański – nowe wnętrza na nowy sezon

Zmienionym wystrojem i meblami oraz całkowicie wyremontowanymi łazienkami chwali się hotel Wyspiański z Krakowa ...

Stan wyjątkowy w całej Kalifornii

Ewakuowano 180 tysięcy ludzi, a milionowi odcięto prąd. Sprawił to szalejący w Kalifornii pożar ...

Turcja ma nowy plan dla turystyki

Zgodnie z nową strategią Ministerstwa Turystyki Turcji do 2023 roku kraj ten ma odwiedzać ...

Nie musisz być blogerem, aby mieć swój blog podróżniczy!

Jesteś osobą, która uwielbia zwiedzać ciekawe miejsca na ziemi? Nie wyobrażasz sobie wyprawy bez ...

Eden stawia na dziedzictwo

Turystyka kulturowa jest tematem tegorocznego, startującego właśnie konkursu na najlepsze turystyczne miejsca w Europie, ...