Świąteczne zakupy w biurach podróży

PZOT

Mimo zbliżających się świąt, a może właśnie dlatego, że są już blisko, nie słabnie zainteresowanie Polaków kupowaniem wycieczek w biurach podróży. W ostatnim tygodniu zarezerwowali ich o 40 procent więcej niż rok temu o tej porze

Najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z systemu rezerwacyjnego MerlinX* przynosi bardzo optymistyczne wiadomości. Biura podróży odwiedziło o 40,1 procent klientów więcej niż przed rokiem. Zrobili oni o 37,5 procent rezerwacji więcej.

Najmocniej wzrosło zainteresowanie wyjazdami lotniczymi (największy udział, 82,6 procent) – o 44,7 procent. Sprzedaż samych noclegów (imprezy z dojazdem własnym) była większa o 24,6 procent, a podróży autokarowych o 15,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Turyści najchętniej zaopatrywali się w wakacje w Grecji. Stanowią one już 20,4 procent wszystkich sprzedanych na nowy rok. W drugiej kolejności klienci biur podróży wybierali wypoczynek w Hiszpanii. W skumulowanych wynikach Hiszpania jest na trzecim miejscu po Turcji, jej udział wynosi 11,5 procent. Ubiegły tydzień był też dobry dla Turcji. Do tego kraju z kolei wybiera się już 13,5 procent, tych którzy kupili w nowym sezonie imprezę u touroperatora.

Kolejne pożądane kraje w ostatnim tygodniu to: Egipt, Bułgaria, Albania, Portugalia, Austria, Chorwacja i Malta.

Wśród dwudziestu najpopularniejszych w minionym tygodniu kierunków najwięcej to kierunki greckie. Heraklion występuje tam na 3. miejscu, Zakintos na 6., Korfu na 10., Rodos na 11., Chania na 14., a Kos na 15. Turecka Antalya zajmuje 1. miejsce, a drugi turecki kierunek, Bodrum, 8. miejsce. Wysoko stoją też egipskie miejsca wypoczynku. Na 2. pozycji lokowała się Hurghada, na 4. Marsa Alam, a na 19. Szarm el-Szejk. W tym zestawieniu znalazł się tylko jeden kierunek egzotyczny – był to jeden z emiratów wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ras al Chajma.

Średnie ceny, jakie płacili w ostatnim tygodniu w biurach podróży turyści nie są wygórowane, widać, że w wypadku wielu kierunków nadal działają rabaty, jakie organizatorzy wyjazdów są gotowi dawać klientom za wczesną decyzję o zakupie wakacji. Na tle pozostałych wybijają się bardzo niskie ceny zorganizowanych wyjazdów do Egiptu. Tygodniowy pobyt w Marsa Alam kosztował 1743 złote, a w Hurghadzie – 1866 złotych. Droższe były nawet wakacje w taniej zwykle Bułgarii (Burgas – 2145 złotych, Warna – 2193 złotych). Najdroższy wypoczynek (poza Ras al Chajma z ceną 3789 zł) obejmował wyjazd na Teneryfę, średnia cena to 2853 złote, na Lanzarote za 2834 złotych, do Chanii z 2872 złote i do Heraklionu za 2820 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 50. tydzień roku, czyli okres od 11 do 17 grudnia 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z Ryanairem z Katowic do Aten

Na zimę 2017/2018 Ryanair otworzy rejsy między z Katowicami a Atenami. Samoloty będą latać ...

Anglicy pomogą sfinansować CPK. Dają 100 mln funtów

Brytyjski rząd ma finansową zachętę dla tamtejszych firm chcących wziąć udział w budowie Centralnego ...

Air Berlin bankrutem z wysoką pensją szefa

Pracownicy upadłej niemieckiej linii lotniczej Air Berlin szukają nowego zatrudnienia. Tymczasem jej prezes, Thomas ...

Thomas Cook zadowolony ze sprzedaży lata

O 10 procent – rok do roku – wzrosły rezerwacje oferty letniej u Thomasa ...

Neckermann przyspiesza sprzedaż lata 2020

Więcej ofert wypoczynku rodzinnego w Bułgarii, Grecji, Turcji i na hiszpańskich wyspach – zapowiada ...

Rainbow: Lato na małym plusie

Sprzedaliśmy na lato 230 tysięcy wyjazdów. To 10,6 tysiąca więcej niż rok wcześniej – ...