W biurach podróży – wakacje pod choinkę

PZOT

Do ostatniej chwili przed świętami Bożego Narodzenia turyści nie wychodzili z biur podróży. W tygodniu poprzedzającym Wigilię kupili o 47,7 procent więcej wyjazdów niż rok wcześniej

Jak pokazuje raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, nie słabnie zainteresowanie Polaków podróżowaniem. W przedostatnim tygodniu tego roku, mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, turyści chętnie zaopatrywali się w zorganizowane wycieczki.

Liczba klientów w biurach podróży przewyższyła tę z zeszłego roku o 47,7 procent (rok temu też rosła, ale o 31,7 procent). Najbardziej interesowały ich podróże lotnicze, wzrost liczby zarezerwowanych imprez tego typu był jeszcze większy niż średni i sięgnął 56,2 procent. Liczba sprzedanych wyjazdów autokarowych była większa o 38 procent, a z dojazdem własnym – o 3,7 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Skumulowany wynik sprzedaży wyjazdów na obecną zimę i najbliższe lato zanotował, po ostatnim tygodniu, 29,6 procent nadwyżki nad poprzednim rokiem. Przy czym w kategorii wycieczek samolotowych był jeszcze większy i wyniósł 32,88 procent.

Do tej pory najmocniej rosło zainteresowanie klientów biur podróży wypoczynkiem w Maroku (143,5 procent więcej sprzedanych ofert niż rok temu), Egipcie (120 procent), na Malcie (100,6 procent), w Tajlandii (87,7 procent), Albanii (52,5 procent), na Wyspach Zielonego Przylądka (25,4 procent), w Bułgarii (21,8 procent) i we Włoszech (20 procent). Ale prawdopodobnie największy wzrost jest udziałem Turcji. Niestety, raport z niewiadomych względów nie pokazuje dynamiki zmian rezerwacji tego akurat kierunku.

Tylko dwa wakacyjne kierunki traciły dotąd zainteresowanie polskich klientów. O 22 procent mniej chętnych niż przed rokiem było na wypoczynek w Portugalii i o 16,9 procent mniej na wyjazdy do Hiszpanii.

Wracając do danych z ostatniego, przedświątecznego tygodnia – wtedy najchętniej klienci zaopatrywali się w imprezy w Grecji, Hiszpanii, Turcji, Egipcie, Włoszech, Bułgarii i Albanii.

Średnie ceny jakie zapłacili nie były wygórowane, a w wypadku trzech kierunków sporo niższe niż przed rokiem. O 7,9 procent potaniały rok do roku wakacje w Egipcie (2218 zł), o 5 procent w Grecji (2622 zł), a o 3 procent w Albanii (2215 zł). Ceny wyjazdów do Włoch (1967 zł, duży zapewne jeszcze udział imprez narciarskich w Dolomitach, obniżających średnią cenę) i Bułgarii (1909 zł) pozostały na tym samym poziomie. Podrożały natomiast dwa kierunki – Hiszpania o 8,5 procent (2993 zł) i Turcja, o 20,7 procent (2491 zł). Mimo drastycznej podwyżki cena Turcji pozostaje na atrakcyjnym, w stosunku do jakości wypoczynku, poziomie. Skala podwyżki pokazuje raczej, jak nienaturalnie niska była cena w grudniu zeszłego roku.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 51. tydzień roku, czyli okres od 18 do 24 grudnia 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

EasyJet zamyka bazy i zwalnia pracowników

EasyJet zamyka swoje bazy w Londynie-Stansted i Southend oraz w Newcastle w ramach restrukturyzacji. ...

Greckie wakacje najczęściej z kłopotami

Pomocy ubezpieczyciela w lipcu najczęściej potrzebowali turyści wypoczywający w Grecji, Chorwacji, Bułgarii i Hiszpanii ...

Cel: wypoczynek na wsi

Kreatywna turystyka wiejska oferuje pełen regionalnych smaków wypoczynek pośród natury, pobudzając do aktywności nie ...

LOT szuka klientów wśród organizatorów konferencji

Polski przewoźnik przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kongresów i Zjazdów, które zrzesza ponad tysiąc podmiotów ...

Leśna kolejka atrakcją ferii zimowych

Nawet 300 osób w każdą środę i sobotę podczas tegorocznych zimowych ferii szkolnych podróżuje ...

Turyści zadowoleni z wizyty w Izraelu

Z ponad 4 milionów turystów, którzy odwiedzili Izrael w ubiegłym roku, zdecydowana większość była ...