Tourasia zgłosiła niewypłacalność

Biuro podróży Tourasia, specjalizujące się w wysyłaniu klientów do Azji Południowo-Wschodniej, ogłosiło niewypłacalność.

Tourasia było na polskim rynku biurem na dorobku. Wystartowało w 2017 roku. Rocznie wysyłało kilkuset klientów oferując im pakiety dynamiczne – przelot plus noclegi. Najwięcej klientów korzystało z wyjazdów do Tajlandii, Wietnamu i Malezji. Biuro należało do szwajcarskiej spółki o tej samej nazwie i o 27-letniej tradycji.

CZYTAJ TEŻ: Tourasia – indywidualny styl podróżowania

Jak mówi prezes spółki Piotr Chojnowski, w styczniu, po komunikacie o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Chinach klienci przestali rezerwować wyjazdy. – Mimo złożenia przez nas programu oszczędnościowego, na przeczekanie kryzysu nasz szwajcarski inwestor nie zdecydował się na przedłużenie gwarancji, która skończyła się 31 marca – wyjaśnia Chojnowski.

Biuro nie zostawiło za granicą żadnego klienta. – Jeszcze w marcu organizowaliśmy powrót kilku osób a z Tajlandii. Ponieważ nie mogli już samolotem wrócić do Polski, dolecieli do Monachium, tam im opłaciliśmy nocleg a potem autobus do kraju – relacjonuje Chojnowski.

Tourasia miało gwarancję w wysokości 607 tysięcy złotych wystawioną przez Ergo. Zgłoszenie niewypłacalności ostatniego dnia jej działania powoduje, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić dziewięciu klientom, którzy wcześniej wpłacili zaliczki, kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania.

W Tourasii pracowały trzy osoby, na czele tego małego zespołu stał Piotr Chojnowski, doświadczony menedżer, który wcześniej przepracował 20 lat w takich biurach jak TUI i Neckermann.

Jak wynika z dokumentów zamieszczonych na stronie touroperatora, jeszcze w 2019 roku biuro było członkiem Polskiej Izby Turystyki i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Mogą Ci się również spodobać

„Stacja Wolność” z przewodnikiem miejskim

PKP Intercity i Polska Organizacja Turystyczna organizują spacery z przewodnikami po polskich miastach, zachęcając ...

Exim Tours motorem wzrostu DER Touristik

Obroty Grupy DER Touristik za zeszły rok wyniosły 6,7 miliarda euro i były o ...

Prezes Budapest Airport: W każdej chwili każdy może u nas zacząć latać

Zanim LOT zdecydował się na otwarcie połączeń do USA, pięć lat namawialiśmy różne linie ...

Hurghada i Szarm el-Szejk połączone promem

Egipskie Ministerstwo Transportu uruchomiło połączenie promowe między Hurghadą a Szarm el-Szejk. To element szerszego ...

Na krakowskim lotnisku można samodzielnie nadać bagaż

Kraków Airport jako pierwsze lotnisko w Polsce uruchomił dziś samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu. Na ...

Betlej: W biurach podróży koszty w górę, ceny w dół

Ceny wyjazdu do Egiptu wyraźnie przewyższają ceny wakacji w Bułgarii. Odwrotnie niż przed rokiem. ...