Prezes PIT: Minister Szumowski musiał się pomylić

Paweł Niewiadomski , prezes PIT i ECTAA. Fot. Robert Gardziński

Odwołane wyjazdy dzieci i młodzieży? To najwyraźniej pomyłka, wypowiedź wyrwana z kontekstu. Oczekujemy jej sprostowania – tak wypowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego komentuje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

– Nie ma żadnych danych naukowych, które by powiedziały, że epidemia wygaśnie z powodu lata – powiedział dzisiaj w radiu RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem tegoroczne wakacje „będą inne niż zazwyczaj”.

– Epidemia – w mojej ocenie – będzie trwała co najmniej rok. W związku z tym przygotujmy się na niestety długą walkę z koronawirusem – powiedział minister zdrowia. A pytany, czy należy zapomnieć o normalnych wakacjach. – O takich, jak sobie wyobrażamy i takich, jakie mieliśmy do tej pory możemy zapomnieć.

– Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna, w związku z tym nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Niestety, będziemy się z nią borykać przez rok – wyjaśnił Szumowski.

Pytany, czy w tym roku odbędą się jak zwykle kolonie i obozy wakacyjne, szef resortu zdrowia powiedział: – Możemy zakładać, że ich nie będzie.
– Musimy być [na to] przygotowani, no chyba że będziemy mieli immunizację już pewnych grup, na to też się przygotowujemy, żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto już miał kontakt z wirusem, kto nie miał tego kontaktu. Są testy, które mamy również w Polsce, tzw. immunoenzymatyczne, ale to dużo dalszy etap w działaniach – zaznaczył Szumowski.

– Jesteśmy zaskoczeni wypowiedzią ministra Szumowskiego – komentuje te słowa prezes Polskiej Izby Turystyki i prezes Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej Paweł Niewiadomski. – To najwyraźniej efekt pomyłki, wyrwania z kontekstu.

– Nie jest naszym zdaniem możliwe, aby z tak dużym wyprzedzeniem można było mówić jednoznacznie, że nie odbędą się kolonie i obozy dla młodzieży. Skonsultowałem się z kierownictwem departamentem turystyki Ministerstwa Rozwoju, czy zostały podjęte jakieś decyzje o ograniczeniu turystyki dziecięcej i młodzieżowej, na przykład przez zamknięcie ośrodków wypoczynkowych. Potwierdzono mi, że nie są znane takie plany. Mam więc nadzieję, że ta informacja będzie wkrótce sprostowana – mówi Niewiadomski.

– Taka wypowiedź jest szkodliwa dla branży turystycznej. Turystyka szkolna i młodzieżowa to duża część turystyki krajowej. Bezpośrednio i pośrednio znajdują w niej zatrudnienie setki tysięcy ludzi. Polska Izba Turystyki szacuje, że rocznie z wyjazdów w jej ramach korzysta 1-1,5 miliona dzieci – dodaje Niewiadomski. – Naszym zdaniem nie można ogłaszać, że do końca roku żadne dziecko nie skorzysta z wypoczynku.

– Tym bardziej dziwi nas opinia ministra Szumowskiego, że żaden z krajów europejskich nie ogłaszał podobnych planów. Wręcz przeciwnie – płyną z wielu stron deklaracje o odejściu wkrótce od restrykcji w podróżowaniu – dodaje Niewiadomski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecka promocja turystyki za europejskie pieniądze

Region Grecji Zachodniej przeznaczy milion euro na promocję turystyki przyjazdowej. Pieniądze pochodzą z funduszy ...

Hopem z Wrocławia do Paryża

Od 26 maja tania linia lotnicza należąca do Air France, Hop, będzie siedem razy ...

Polski minister finansów idzie na wojnę z Airbnb

Wynajmujący domy i mieszkania za pośrednictwem takich platform, jak Airbnb, nie unikną podatków. Minister ...

Koronawirus – czy odwołując urlop, można liczyć na zwrot kosztów?

Odwołując wycieczkę, nie zawsze możemy liczyć na zwrot kosztów. Obawa przed wirusem nie jest ...

Egipski miliarder przejął trzecią największą firmę turystyczną w Europie

Egipski miliarder Samih Sawiris przejął większościowy pakiet udziałów w niemieckiej Grupie FTI. Niemiecki Urząd ...

British Airways startuje z Wrocławia

British Airways dołącza do grona przewoźników realizujących połączenia z Portu Lotniczego Wrocław. Będzie stamtąd ...