W biurach podróży ceny od Monastyru do Majorki

PZOT

Najmniej klienci biur podróży płacili w zeszłym tygodniu za wyjazd do Tunezji, najwięcej za wakacje na Gran Canarii i na Majorce

Jak podaje Polski Związek Organizatorów Turystyki w raporcie ze sprzedaży w biurach podróży w siódmym tygodniu tego roku*, turyści chętniej niż przed rokiem kupowali wyjazdy. Było ich o 26,3 procent więcej. Co ciekawe nastąpiła prawdziwa eksplozja, w porównaniu z ostatnimi tygodniami, klientów zainteresowanych samymi noclegami. Być może narciarze, bo to oni o tej porze roku najczęściej korzystają z pośrednictwa organizatorów w wyszukiwaniu kwater na wyjazdy w góry, widząc atak mroźnej i śnieżnej zimy, postanowili skorzystać jeszcze w tym sezonie zimowym z uroków takiej pogody. Otóż wzrost w tym segmencie (tzw. dojazd własny) był większy niż średnia i większy niż wzrost w segmencie czarterów – wyniósł 30,9 procent. Wzrost wycieczek lotniczych wyniósł 29,1 procent, natomiast autokarowych zanotował spadek w porównaniu z zeszłym rokiem o 3,8 procent.

Tradycyjnie najwięcej ludzi zainteresowanych było wyjazdami lotniczymi (83,8 procent). Udział sprzedanych imprez z dojazdem własnym wyniósł 10,1 procent, a autokarowych 6,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Jak pokazuje raport, na liście najczęściej wybieranych przez klientów celów podróży znalazły się Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja i Cypr. Jeśli przełożyć to na konkretne lotniska docelowe w pierwszej dziesiątce znalazły się: Antalya, Hurghada, Burgas, Heraklion, Marsa Alam, Korfu, Zakintos, Rodos, Bodrum i Teneryfa. A więc cztery kierunki greckie, dwa tureckie, dwa egipskie i po jednym bułgarskim i hiszpańskim. Drugą dziesiątkę otwieraj Fuerteventura

Ceny najpopularniejszych miejsc wypoczynku niewiele zmieniły się od poprzedniego tygodnia. Dość powiedzieć, że na 20 kierunków tylko w wypadku trzech cena wahnęła się więcej niż 3,5 procent. I tak 9,5 procent, do 2396 złotych, podskoczył średni koszt zakupionego wyjazdu na grecką wyspę Korfu. trzeba jednak pamiętać, że dwa tygodnie wcześniej ten właśnie kierunek stracił 13,5 procent ceny. O 9 procent, do 2825 złotych potaniał wypoczynek na jednej z Wysp Kanaryjskich, Fuerteventurze, a o 5,6 procent, do 2255 złotych, w egipskim Marsa Alam (tydzień wcześniej cena urosła o 4 procent).

Generalnie najtaniej można było zaopatrzyć się w wyjazd z biurem podróży do tunezyjskiego Monastyru. Średnia cena na osobę wyniosła w tym wypadku 1895 złotych. Zarazem była to jedyna cena, która mieściła się poniżej 2000 złotych. Następna w kolejności Warna kosztowała już średnio 2083 złotych, a Burgas – 2105 złotych.

Wśród najpopularniejszych kierunków na drugim biegunie, z najwyższymi cenami, znalazły takie miejsca jak Chania na Krecie za 3099 złotych, Gran Canaria za 3283 złotych i Majorka za 3286 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Po ostatnim tygodniu różnica między wielkością sprzedaży rok temu i teraz wyniosła 30,6 procent na korzyść sezonu 2017/2018. W sprzedanych wyjazdach samolotowych nadwyżka jest jeszcze większa, bo 34,94 procent – pokazuje raport.

*Raport obejmuje 8. tydzień roku, czyli okres od 19 do 25 lutego 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nocleg w jednej gwiazdce droższy o 15 procent

Średnio o 15,3 procent wzrosły w listopadzie rachunki w hotelach jednogwiazdkowych. W efekcie uśrednione ...

Niemiecka branża turystyczna: Nasza sytuacja nie poprawia się

Choć ruch turystyczny w Europie powoli się odradza, nadal nie ma widoków na poprawę ...

Nocleg w jednej gwiazdce droższy niż w dwóch

W lipcu cena noclegu w hotelach jednogwiazdkowych zwiększyła się o 13 procent, a w ...

Tanzania nie dla chorego z L4

Pracodawca mógł zwolnić dyscyplinarnie pracownicę, która podczas zwolnienia lekarskiego pojechała na dwutygodniową wycieczkę do ...

Bydgoszcz prosi o głosy w walce z Rzymem, Paryżem i Berlinem

To idealne miejsce dla podróżników chcących odkrywać prawdziwe miasta z prawdziwymi ludźmi – tak ...

Młodzi Niemcy angażują się w walkę o czyste środowisko.

Debata o zmianach klimatu to szansa dla agentów

Agenci turystyczni mogą pozyskać klientów przejętych stanem środowiska, którzy nie chcą rezygnować z wyjazdu ...