W biurach podróży powrót Hiszpanii

PZOT

Kolejny tydzień spadku zainteresowania wyjazdami z biurami podróży. W ostatnim tygodniu nadwyżka nad zeszłym rokiem wyniosła tylko 9,3 procent. Raport PZOT notuje też zwiększone zainteresowanie Hiszpanią

Po tygodniach dużo większych zwyżek – pokazuje cotygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki za miniony tydzień* – wynik 9,3 procent nie może imponować. Trochę lepiej od tej średniej wypadły rezerwacje wyjazdów lotniczych – 10,4 procent. Jeszcze lepszy wynik uzyskała sprzedaż samych noclegów – 11 procent wzrostu nad tym samym okresem roku 2017. W kategorii wyjazdów autokarowych nadwyżki nie było – wynik to minus 0,2 procent.

W sumie tradycyjnie największy udział w całej puli rezerwacji miały wyjazdy z transportem lotniczym – 83,7 procent. W drugiej kolejności same noclegi (tzw. dojazd własny) – 9 procent. Najmniejszy udział przypadł wycieczkom autokarowym – 7,3 procent.

Wraz z opadaniem dynamiki wzrostu rok do roku, spada też wartość skumulowana tej nadwyżki. Podczas gdy tydzień temu miała ona wartość 29,5 procent, to po 11 tygodniu tego roku już 28,5 procent. W nieco mniejszym tempie kurczy się zgromadzona wcześniej nadwyżka w imprezach lotniczych – było po 10 tygodniach tego roku 33,45, a po ostatnim już 32,31.

Co ciekawe, miniony tydzień był korzystny dla Hiszpanii, która wróciła w tym czasie na trzecie miejsce w gronie najchętniej wybieranych kierunków, wyprzedzając Egipt. Stało się tak mimo podniesienia cen (czytaj niżej) na trzy z czterech Wysp Kanaryjskich. Warto odnotować też, że na siódmym miejscu utrzymała się Tunezja (w rankingu skumulowanych wyników zajmuje dziesiąte miejsce). Najpopularniejsze w 11 tygodniu tego roku były więc: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Tunezja, Albania, Chorwacja, Cypr.

Ceny praktycznie stały w miejscu. Widać było jednak spory ruch w wypadku trzech Wysp Kanaryjskich – Teneryfy, Fuerteventury i Gran Canarii. Wszystkie podrożały. Pierwsza o 13 procent, do 3039 złotych, druga o 7,8 procent, do 2852 złotych, a trzecia o 5,3 procent, do 3061 złotych. W tym samym czasie Lanzarote straciła 3,2 procent ceny (2784 zł).

Podrożały też zauważalnie Warna – o 7,2 procent, do 2179 zł i Chania – o 6,3 procent, do 2918 złotych. Można to złożyć na karb korekty cen, tydzień wcześniej oba kierunki bowiem potaniały – Warna o 3,9 procent, a Chania o 5,2 procent.

Tylko jeden kierunek miał cenę poniżej 2000 złotych za osobę. To tunezyjski Monastyr, do którego wyjazd kosztował w omawianym tygodniu średnio 1935 złotych na osobę. Dwa kierunki z kolei kosztowały średnio powyżej 3000 złotych – należała do nich Majorka z ceną 3227 złotych i Gran Canaria z 3061 złotych.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 11. tydzień roku, czyli okres od 12 do18 marca 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecki UOKiK ostrzega przed agentami turystycznymi

Niemiecki Urząd Ochrony Konsumenta ostrzega przed korzystaniem z usług biur agencyjnych. Uważa, że z ...

Polskie Koleje Linowe otwierają kolejne ośrodki

Po ośrodkach na Kasprowym Wierchu i Gubałówce, uruchomionych 4 maja, w najbliższą sobotę, 9 ...

Agenci Grecosa grywalizują o wyjazd do Grecji

„W 100 dni dookoła Grecji” – pod tą nazwą biuro podróży Grecos Holiday prowadzi ...

Sztab antykryzysowy na ratunek dominikańskiej turystyce

Powołany przez rząd Dominikany komitet ma opanować kryzys, który dotknął tę gałąź gospodarki po ...

Boeing: Przylecą nowe samoloty dla LOT-u

LOT postawił na Boeinga jeszcze w latach 80. Jest pierwszą linią europejską, która zamówiła ...

Poznań, Gdańsk i Bydgoszcz zyskały gości

O 2,53 procent więcej trzeba było zapłacić za nocleg w styczniu tego roku niż ...