TFG: Touroperatorze, policz, ile wpłacisz na fundusz pomocowy

Fot. Filip Frydrykiewicz

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny dodał na swojej stronie internetowej funkcjonalność, dzięki której organizator turystyki łatwo obliczy, ile powinien zapłacić składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Od 1 stycznia touroperatorzy mają obowiązek odprowadzać składki na nowy fundusz – Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP). Fundusz powstał, by w przyszłości mogli z niego korzystać, kiedy zaskoczą ich nadzwyczajne i nieprzewidywane sytuacje. Na przykład taka, jak wybuch pandemii.

Składki płacić będą od umów, jakie zawierają z klientami na wyjazdy.

Pierwsze formularze wyliczenia składki za styczeń 2021 r. wraz z przekazaniem należnych składek powinni złożyć do 21 lutego. Mogą to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego konta na portalu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (TFG jest jego częścią) przygotował dodatkową funkcjonalność, która umożliwia złożenie deklaracji i wyliczenie składki na TFP (oprócz złożenia deklaracji i wyliczenia składki na TFG) – informuje TFG w komunikacie.

WIĘCEJ: ABC Turystycznego Funduszu Pomocowego. Poradnik dla touroperatorów

Po zalogowaniu się na swoje konto i wybraniu w menu „Deklaracje” użytkownik zobaczy taki obrazek:

Składka na TFP naliczana jest od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej, a jej wysokość została ustalona w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 22 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wysokości składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (Dz. U. 2020 poz. 2379). Składka jest należna z dniem zawarcia umowy lub z dniem dokonania płatności przez podróżnego na rzecz organizatora turystyki, jeżeli jest on wcześniejszy niż dzień zawarcia umowy – wyjaśnia TFG w komunikacie.

W większości wypadków wysokość składki na TFP jest podobna do wysokości składki na TFG (od 0 do 15 zł). Składka przekazana na Turystyczny Fundusz Pomocowy nie podlega zwrotowi ani zarachowaniu na poczet kolejnych składek należnych na TFP.

Ze zgromadzonych środków Turystyczny Fundusz Pomocowy zapewni organizatorom pieniądze na zwroty dla podróżnych za imprezy, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2139).

O uruchomieniu środków z TFP decyduje minister odpowiedzialny za turystykę we współpracy z ministrem finansów.

Szczegóły dotyczące wyliczania i opłacania składki na TFG i TFP znajdują się na Portalu TFG pod linkiem https://tfg.ufg.pl/tresc/39/Aktualnosci. Dostępne są tam również akty prawa mówiące o TFP i TFG.

Informacji na temat Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego można też szukać w infolinii dla przedsiębiorców turystycznych pod numerem 22 53 96 100, czynnej w dni powszednie w godzinach 8-17.

Mogą Ci się również spodobać

Zagłoba-Zygler dołączył do zespołu Rainbow

Podróżnik, pilot, działacz i agent turystyczny, kajakarz, a nawet początkujący aktor… jednym słowem Maciej ...

Zmiana prezesa PPL: Wojtera za Szpikowskiego

Minister infrastruktury powołał nowego prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. Został nim Stanisław Wojtera. Wojtera ...

Z Krakowa do Chicago poleciało 2,5 tysiąca ludzi

Ponad 2,5 tysiąca pasażerów skorzystało już do tej pory z połączenia Kraków – Chicago ...

Traveldata: Ceny wakacji nie bez wpływu koronawirusa

Ostatni tydzień przyniósł raczej zamrożenie cen w biurach podróży – pokazuje badanie Traveldaty. Polskę, ...

Agenci turystyczni łatwiej załatwią sprawę z Thomasem Cookiem

Thomas Cook skraca czas obsługi agentów dzwoniących do telefonicznego centrum obsługi. Pierwsze testy nowego ...

Sejm uchwalił specustawę, rozwiązania dla turystyki zgodne z zapowiedziami

Plus 180 dni na zwrot zaliczek i vouchery w rozliczeniu dla klientów biur podróży, ...