Traveldata: Kolejny rekord obniżek w biurach podróży

Fot. Aleksander Kramarz

O ile ceny wakacyjnych wyjazdów w biurach podróży zastygły i z tygodnia na tydzień wahają się jedynie o symboliczne sumy, o tyle w porównaniu z zeszłym rokiem są coraz niższe – wykazuje w swoim raporcie Traveldata.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia spadła o 2 złote. Ta zmiana wpisuje się w trend ostatnich siedmiu tygodni tygodni kiedy to ceny wahały się w minimalnym zakresie – od 18 złotych w górę do 18 złotych w dół. Takie są ustalenia Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata poczynione podczas cotygodniowego badania cen*.

Największy spadek ceny miał miejsce w wypadku Sycylii (poprzednio był tam znaczący wzrost) – średnio o 66 złotych. Niewiele mniejsze zniżki widać było w odniesieniu do Kos i Costa de la Luz – o 59 i 58 złotych.

Największe wzrosty cen wyjazdów Traveldata odnotowała w wypadku Maroka (odwrotnie niż w ubiegłym tygodniu), o 202 złote , Malty i Sardynii – o 97 i 82 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły jedynie, i to w zupełnie symbolicznej skali, w wypadku Wysp Kanaryjskich, o złotówkę.

Pozostałe kierunki taniały. Najmniej w Turcji, o 4 złote, nieco bardziej w Egipcie i Grecji, o 12 i 23 złotych, a najbardziej w Bułgarii – o 45 złotych.

176 złotych na wagę rekordu

Porównanie cen imprez do tych sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia 2021roku) pokazało, że w tym roku średnia cena była mniejsza o 176 złotych.

To największy w tym sezonie roczny spadek średniej ceny wyjazdów. W ostatnich dziesięciu tygodniach ceny były bowiem mniejsze od cen sprzed roku o 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych – zauważają autorzy raportu.

Największa przecena, liczona rok do roku, dotyczyła kolejny raz Maroka – o 705 złotych. Poza tym potaniały Sycylia i Kalabria – o 480 i 439 złotych.

Były też podwyżki. Najbardziej w skali roku zdrożały wyjazdy do Dalaman, o 68 złotych, i ponownie na Kos i do Albanii – o 45 i 42 złote.

Ceny rok do roku spadały, chociaż od tygodni koszty organizatorów wyjazdów mocno rosną. A to za przyczyną drożejącego paliwa i słabnięcia złotego.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 2,47 zł za litr, czyli 56,3 procent więcej niż rok wcześniej. Złoty w zestawieniu z euro i amerykańskim dolarem była pierwszy raz od dwudziestu trzech tygodni silniejszy, co jednak wynikało z efektu bazy, czyli bardzo słabego złotego przed rokiem. W minionym tygodniu złoty był silniejszy rok do roku o 1,5 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał mimo wszystko bardzo znaczny i osiągnął czwartą najbardziej niekorzystną dla organizatorów turystyki wielkość w tym sezonie. Zawierał się w przedziale 90 – 100 złotych.

Podobnie jak już wiele razy w tym sezonie średnia cena wakacji w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich była niższa niż przed rokiem o 202 i 165 złotych. Mniejsza była skala rocznych przecen wyjazdów do Turcji i Grecji – o 122 i 112 złotych. A jeszcze mniejsza podróży do Bułgarii – o 72 złote, przy czym była to pierwsza sytuacja w obecnym sezonie letnim, gdy ceny kierunku były niższe od cen zeszłorocznych – wyjaśnia Traveldata.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki zdecydowanie największe roczne przeceny objęły wycieczki do Maroka – o 705 złotych. Znaczne były również przeceny Majorki, Malty i Tunezji, które wyniosły 232, 169 i 138 złotych. Nieco bardziej miarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Cypr i do Portugalii – o 118 i 96 złotych.

Jedyny wzrost ceny miał miejsce w wypadku Albanii, w której podniosła się ona o 42 złote.

Rainbow i Exim otwierają stawkę przecen

Traveldata spojrzała też na ceny przez pryzmat samych touroperatorów. W porównaniach cen wycieczek rok do roku kolejny raz w obniżkach przodowały Rainbow i Exim Tours – o około 420 i 360 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen miały też Sun & Fun, Best Reisen i Grecos – o około 180 i po 100 złotych. W mniejszej skali, bo o 75 i 70 złotych, niższe ceny pokazały oferty Corala Travel i TUI Poland.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 46 ofert.

Organizator ten wyprzedził Rainbowa, który odnotował 32 takie oferty i Corala Travel z liczbą 26 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wypoczynku w Egipcie oferowały TUI Poland (7 ofert) i Coral Travel (6), w Grecji Rainbow (10), TUI Poland (7) i Grecos (6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (9), Rainbow (5) i Itaka (5), w Turcji Coral Travel (9), TUI Poland (5) i Itaka (4), w Tunezji Coral Travel (5), TUI Poland (4) i Exim Tours (3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Tunezji i Turcji, Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Tunezji i w Turcji.

Tę część materiału Traveldata zamyka tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

Skład i kolejność pierwszej piątki organizatorów nie zmieniły się od zeszłego tygodnia. „Warto jedynie zwrócić uwagę na stopniowe umacnianie się (pod względem odchylenia od ceny referencyjnej) pozycji Eximu Tours (nieduże zniżki cen) i osłabianie się pozycji TUI Poland (nieduże wzrosty cen ofertowych)”.

Linie lotnicze – paliwo drożeje, a bilety nie

W drugiej części raportu eksperci z Traveldaty podają wyniki swoich badań cen biletów tanich liniach lotniczych, biorąc pod uwagę ich stricet turystyczne kierunki.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie wysokiego sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Zielone pole między nimi oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Mimo znaczącego wzrostu cen paliwa lotniczego – piszą autorzy analizy – zmiany cen biletów lotniczych w Polsce są niewielkie.

„Może to być już wczesny sygnał ofensywnego nastawienia tanich linii do walki o rynek turystyczny w okresie post-pandemicznym. Rzecz jednak w tym, że w porównaniu do ostatniego normalnego sezonu w naszej turystyce wyjazdowej, czyli 2019 (około 4 mln turystów) będzie on najprawdopodobniej słabszy niż jeszcze do niedawna przewidywano.

Prawdopodobne jest przeciąganie się niekorzystnej sytuacji epidemicznej aż do początków czerwca, a w miesiącach późniejszych możliwe są ograniczenia międzynarodowego ruchu turystycznego powodowane obawami przed dalszym rozprzestrzenianiem się nowych odmian koronawirusa (vide wypowiedź kanclerz Niemiec Angeli Merkel: Gdy ludzie podróżują, wirus podróżuje razem z nimi).

Odrodzenie turystyki do rozmiarów roku 2019 powinno nastąpić dopiero w kolejnym sezonie 2022, a i to pod warunkiem niezaistnienia w tym okresie kolejnych nowych groźnych mutacji koronawirusa lub zaskakujących niekorzystnych zmian polityczno-gospodarczych. Zasadnicza walka o rynek zacznie się później, gdy wejdzie on w jednoznaczny silny trend wzrostowy, który może w kolejnych trzech latach (tj. do roku 2025) osiągnąć rozmiary nawet w przedziale 8-10 milionów ze wskazaniem na wyższy koniec przedziału, pod kolejnym warunkiem, że całkowicie znikną obawy związane z pandemią, a koniunktura gospodarcza będzie przynajmniej tak korzystna, jak przewidują to dzisiaj międzynarodowe i prywatne globalne instytucje finansowe” – komentuje sytuację Traveldata.

*Porównanie cen wycieczek z wylotami w szczycie sezonu letniego 2021 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 marca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 18 marca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 26 marca 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kursy niemieckiego – jak nie zmarnować czasu i pieniędzy?

W tak dużych miastach jak Warszawa znalezienie szkoły języka niemieckiego od wielu lat nie ...

Francja ogranicza prędkość na drogach krajowych

We Francji od dzisiaj obowiązuje ograniczenie prędkości na drogach krajowych. Dozwoloną prędkość zmniejszono z ...

LOT: Mamy 10 milionów pasażerów na 90-lecie

Pierwszy raz w historii LOT przewiózł 10 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Wzrost ...

Kayak.pl: Najpopularniejszy Londyn, najtaniej do Oslo

W tym roku Polacy najczęściej latali do Londynu, największy wzrost popularności zaliczyły Seszele, a ...

FTI: Pięć kierunków na zimę wystarczy

Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Maroko, Dubaj i Oman to kierunki, na których w sezonie zimowym ...

Rząd Hiszpanii szykuje pomoc po upadku Cooka

300 milionów euro wyniesie wartość rządowej pomocy dla hiszpańskiej branży turystycznej. Pakiet dla przedsiębiorców ...