Traveldata: Są wakacyjne kierunki tańsze nawet o 500 złotych

Fot. Aleksander Kramarz

Ceny wakacyjnych wyjazdów do miejsc rzadziej odwiedzanych przez polskich turystów niż te z pierwszej piątki utrzymują się dużo niższe niż przed rokiem. Na przykład Kalabria, Sardynia i Costa de la Luz potaniały o 500 złotych – podaje Traveldata.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 a 8 sierpnia spadła o 13 złotych* – podaje najnowszy cotygodniowy raport z badania cen przygotowany przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To nieznacząca zmiana, szczególnie jeśli przypomnieć, że w dwóch poprzednich tygodniach cena spadła o 25 i wzrosła o 86 złotych, a w trzech wcześniejszych spadała o 2, 3 i 10 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek Traveldata zanotowała w odniesieniu do Maroka. Wyniósł on 111 złotych. Nieco mniejsze zniżki objęły Hurghadę i Turecką Riwierę – o 53 i 39 złotych.

Największy wzrost cen wyjazdów dotyczył z kolei Teneryfy i było to 131 złotych. Taniały też Majorka i Gran Canaria – o 25 i 22 złote – wyliczają autorzy raportu.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

W minionym tygodniu ceny wycieczek najbardziej wzrosły na Wyspach Kanaryjskich, o 35 złotych, co mogło być odreagowaniem poprzednich znaczących spadków cen na tym kierunku. Zdecydowanie mniej drożał wypoczynek w Bułgarii – o 4 złote.

Pozostałe kierunki taniały. Symbolicznie Grecja i Turcja – o 7 i 13 złotych. Nieco wyraźniej Egipt – o 23 złote.

Dużo taniej niż przed rokiem

Porównanie cen wakacji tegorocznych z cenami sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że tegoroczna średnia była niższa od zeszłorocznej o 158 złotych. To wyjątkowo duża różnica, w ostatnich tygodniach ceny były bowiem mniejsze od cen sprzed roku o 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Najwięcej, porównując rok do roku, spadły ceny wakacji w Kalabrii, na Sardynii i na Costa de la Luz – odpowiednio o 506, 503 i 499 złotych.

Traveldata przyjrzała się też cenie paliwa lotniczego i kursowi złotego. W zeszłym tygodniu paliwo lotnicze kosztowało 2,39 złotego za litr wobec zaledwie 1,45 złotego za litr przed rokiem, różnica wyniosła więc 64,8 procent. Z kolei złoty w relacji do euro i dolara był silniejszy, licząc rok do roku, dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o prawie 1,4 procent.

Wspólny wpływ obu czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek pozostał znaczny. Osiągnął niekorzystną dla organizatorów wyjazdów wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale od 100 do 110 złotych – wylicza Traveldata.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w wypadku wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie, gdzie średnie ceny były niższe o 211 i 159 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji i Bułgarii – o 114 i 97 złotych, a najmniejsza w Grecji – o 49 złotych – podaje Traveldata.

Jeśli chodzi o kierunki mniej masowo odwiedzane przez Polaków, to kolejny raz zdecydowanie najwięcej potaniało, licząc rok do roku, Maroko – o 457 złotych. Znaczne były też roczne przeceny wypoczynku w Portugalii i na Cyprze – o 282 i 256 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji, na Majorkę i na Maltę – średnio o 140, 108 i 97 złotych. W Albanii średnie ceny pozostały na poziomie sprzed roku.

Rainbow na czele obniżających ceny

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz najbardziej obniżyły się one w biurze Rainbow – o około 470 złotych. Znaczne były również zniżki w Eximie Tours, Best Reisenie i Sun & Funie – o około 270, 220 i 200 złotych. W mniejszej skali obniżyły ceny wycieczek ETI i Grecos – o około 110 i 80 złotych, a w jeszcze mniejszej TUI Poland i Coral Travel – o około 25 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 45 do 180 złotych – podaje raport.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 50 ofert. Dalej znalazły się Rainbow (29 takich ofert) Exim Tours (27).

W zeszłym tygodniu – piszą autorzy badania – najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu na lato oferowały TUI Poland )7) i Exim Tours (5), do Grecji TUI Poland (8), Rainbow (7), Grecos i Exim Tours (po 5 ), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (6), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (7), do Tunezji Coral Travel (6), TUI Poland i Exim Tours (po 3 oferty), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Turcji, biuro Rainbow w Grecji i Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie i Grecji.

Raport kończy tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

Od zeszłego tygodnia pierwszą pozycję opuścił TUI Poland, przechodząc na czwartą. Jego miejsce zajął Coral Travel. „Zmiana ta wynikała z niewielkiego wzrostu cen wycieczek w tym pierwszym biurze i z umiarkowanej ich zniżki w biurze Coral Travel”.

*Analiza cen obejmuje porównanie cen wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego na potrzeby porównań jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021 roku. Ceny zostały zebrane 15 kwietnia i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 8 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 kwietnia 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Wakacje tańsze o setki złotych. Przodują Portugalia, Hiszpania, Malta

Przez tydzień ceny w biurach podróży ledwo drgnęły. Za to w porównaniu z zeszłym ...

Kolej – tylu pasażerów nie było od 19 lat

Kolej może zaliczyć ubiegły rok do udanych. Z pociągów skorzystało 335 milionów ludzi, o ...

Pięciu zabitych na lotnisku na Florydzie

Pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych podczas strzelaniny, do której doszło na międzynarodowym ...

Katalonia ma już plan ogłoszenia niepodległości

Hiszpańskie media ujawniły dokument rządu Katalonii dotyczący mechanizmu ogłoszenia niepodległości przez ten region. Weszłaby ...

POT zaprasza na wakacje z bonem turystycznym

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, że od tego roku bonem turystycznym można płacić nie tylko ...

Wyciek ropy z tankowca zagraża Zatoce Sarońskiej

Plama ropy z tankowca, który zatonął u wybrzeży Grecji, dotarła do Pireusu. Burmistrz wyspy ...