Agent turystyczny bez przyszłości?

Materiały promocyjne

Model biura agencyjnego, który jest przedstawicielem handlowym touroperatorów, w dłuższej perspektywie nie ma racji bytu, uważają eksperci z niemieckiej branży turystycznej

W czasie konferencji zorganizowanej z okazji 25-lecia kooperatywy Deutscher Reisering przedstawiciele niemieckiej branży turystycznej dyskutowali nad jej przyszłością. Wniosek z dyskusji, w której udział wzięli touroperatorzy, jest taki, że zawód agenta turystycznego jako przedstawiciela handlowego nie utrzyma się.

Co ciekawe, szefowie sprzedaży biur FTI, Alltours i Schauinsland chwalą pracę agencji turystycznych. – Podział obowiązków jest w zasadzie bardzo dobry: my produkujemy wycieczki, agencje je sprzedają i wszystko działa – mówi Detlef Schroer z Schauinsland, cytowany przez portal Touristik Aktuell.

– Chętnie zostalibyśmy przy status quo – dodaje Richard Reindl z FTI. Niestety, trzeba mieć świadomość, że obecny model współpracy między organizatorami a biurami agencyjnymi nie będzie trwał wiecznie, twierdzi Reindl. Jego zdaniem na zmiany wpływ ma coraz większe umiędzynarodowienie turystyki, które rządzi się własnymi prawami. Także Bert Freter z Alltoursu jest przekonany, że ewolucja już się zaczęła.

Menedżerowie podkreślają jednak, że wcale nie musi to mieć negatywnego wpływu na biura. – Nie będzie się dyskutować o wysokości prowizji, lecz o cenie zakupu – uważa Schroer. Jego zdaniem nowy system współpracy nie oznacza wcale wzmocnienia pozycji portali turystycznych. Agenci zrzeszeni w organizacjach branżowych mają taką samą siłę biznesową i nie powinni się obawiać o swoją przyszłość.

Zmiany mogą okazać się niekorzystne dla touroperatorów, bo kiedy model przedstawiciela handlowego przestanie istnieć, organizatorzy nie będą mogli ustalać jednej ceny sprzedaży dla całego rynku. A to, zdaniem Fretera, Reindla i Schroera, nie leży w ich interesie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Eholiday.pl w nowej odsłonie

Platforma do rezerwacji noclegów w Polsce eholiday.pl ma nową szatę graficzną. W nowej szacie ...

Kuba: Turystyka wraca do życia po Irmie

Porty lotnicze w Hawanie i w Varadero działają już bez zakłóceń. Także inne lotniska ...

Hiszpania – plaża spryskana wybielaczem. „Brutalne szkody”

Władze nadmorskiego kurortu Zahara de los Atunes postanowiły zdezynfekować plażę, spryskując ją wybielaczem. Przy ...

Targi TT Warsaw z ofertą dla branży

Prawie 500 wystawców z ponad 50 krajów będzie obecnych na największych targach turystycznych w ...

TT Warsaw: Polskie szlaki znaczone żurem i piernikiem

Regionalna kuchnia to nasz kapitał – mówi jeden z wystawców na targach turystycznych TT ...

Amadeus, Chrome River i Bosch: rusza współpraca

Bosch rozpoczyna cyfryzację obsługi podróży służbowych pracowników. Koncern wdroży system rezerwacji Amadeusa. Będzie on ...