Ministerstwo rozwoju: Sprawdź legalność noclegu na mapie

Wiceminister Andrzej Gut-Mosotwy nazwał nowe narzędzie przełomowym. Fot. Filip Frydrykiewicz

Pod adresem turystyka.gov.pl Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło mapę, na której można wyszukiwać obiekty noclegowe, sprawdzając jednocześnie, czy działają legalnie. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny namawia też turystów do korzystania z ewidencji organizatorów turystyki.

Na mapie przygotowanej na zlecenia ministerstwa umieszczono 3600 skategoryzowanych hoteli, pensjonatów, kempingów, moteli, schronisk, które znajdują się w rejestrach marszałków województw. Dzięki temu turyści, jak zachwalał wiceminister rozwoju pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy, będą mogli sprawdzać, czy dany obiekt działa legalnie.

CZYTAJ TEŻ: Debata. Turystyka musi działać mimo pandemii

Można odszukać go po adresie, nazwie lub innych danych. Użytkownik dowie się, czy w hotelu jest basen, sauna, restauracja czy inne usługi, a także czy przyjmuje w rozliczeniu bony turystyczne. Możliwości filtrowania jest wiele.

Dzięki umieszczeniu na mapie można łatwo sprawdzić odległość od innych, podobnych miejsc, a także znaleźć w okolicy atrakcje turystyczne, parki, lasy, instytucje kultury lub administracji państwowej. Dzięki temu mapa przyda się nie tylko turystom, ale i osobom w podróżach służbowych, a szerzej osobom poszukującym informacji statystycznych.

Dyrektor departamentu turystyki MRPiT Dominik Borek podkreśla, że narzędzie jest otwarte – ministerstwo będzie zachęcało samorządy, które prowadzą lokalne wykazy obiektów noclegowych, do dopisywania ich do mapy. Szacuje się, że w sumie jest ich w kraju około 50 tysięcy.

ZOBACZ TEŻ: Gut-Mostowy: Interaktywna mapa pomoże wypromować obiekty noclegowe

Gut-Mostowy zapowiada, że 19 lipca będzie też można pobrać aplikację TurystykApp, dzięki której za pomocą smartfonu będzie można korzystać z mapy.

Podczas konferencji wystąpił też wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Marek Niechciał, któremu podlega Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. On z kolei zachęcał turystów do korzystania z ewidencji organizatorów turystyki. Mogą w nim sprawdzić, czy firma, w której chcą wykupić wypoczynek działa legalnie i czy ma gwarancję odpowiednią do prowadzonej działalności (czy na przykład z zabezpieczeniem upoważniającym do organizowania wycieczek krajowych, nie próbuje organizować wyjazdów zagranicznych).

Niechciał wyjaśniał dziennikarzom, jak w razie niewypłacalności touroperatora działa jego gwarancja, a jak Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Przy okazji prezentowania mapy wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin zaapelował o szczepienie się. – Według naukowców może jeszcze podczas wakacji uderzyć w nas czwarta fala zakażeń koronawirusem. Szczepmy się więc. Szczepienia to bezpieczeństwo turystów, ale też zachowanie miejsc pracy w turystyce i spokój przedsiębiorców – wyjaśniał.

Zachęcał też do korzystania z bonów turystycznych. Przypomniał, że aktywowano już dwa miliony bonów na sumę 1,7 miliarda złotych, ale do wykorzystania są 4 miliardy złotych.

Gut-Mostowy w odpowiedzi na pytanie o szarą strefę w turystyce przywołał przykład jednej z gmin podhalańskich, w której odkąd wprowadzono bon turystyczny, liczba legalnie działających firm oferujących noclegi wzrosła o 20 procent, chociaż nie był to okres powstawania nowych inwestycji. Jego zdaniem to efekt uboczny bonu turystycznego, uszczelniający rynek – ujawniły się bowiem i zarejestrowały w systemie bonu obiekty, które chcą przyjmować w bonach zapłatę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przedsiębiorcy turystyczni pozwali rząd. Za niekonstytucyjny lockdown

Około 60 przedsiębiorców turystycznych skupionych w Turystycznej Organizacji Otwartej złożyło dzisiaj w Sądzie Okręgowym ...

Kanada zabroni wyrzucania pasażerów

Władze Kanady chcą zakazać liniom lotniczym wyrzucania z samolotów pasażerów w sytuacji, kiedy sprzedały ...

Z rodzinną aplikacją po Warszawie

„Tup Tup po Warszawie” to pierwsza aplikacja mobilna, która uczy dzieci historii Warszawy, opowiada ...

Grecka wyspa Poros objęta reżimem sanitarnym

Grecki Urząd ds. Ochrony Ludności wprowadził na wyspie Poros zaostrzone przepisy sanitarne. To reakcja ...

Pendolino zderzyło się z autobusem na lotnisko

W Nowym Dworze Mazowieckim pociąg zahaczył o stojący na przejeździe kolejowym autobus dowożący pasażerów ...

Bańka: Nowoczesny POT narzędziem ministerstwa

Powołanie Społecznej Rady Turystyki, unowocześnieni Polskiej Organizacji Turystycznej i przygotowanie ustawy o wdrożeniu unijnej ...