Wycieczki szkolne pod nadzorem branży turystycznej

Materiały promocyjne PGL

73 procent rodziców w Wielkiej Brytanii oczekuje, że wycieczkę szkolną zorganizuje sprawdzone biuro podróży, należące do organizacji branżowej ABTA

Z badań brytyjskiej organizacji branżowej ABTA wynika, że rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci na wycieczki szkolne, których nie organizują profesjonalne firmy. 73 procent pytanych oczekuje, że biuro, któremu powierzają swoje pociechy, będzie członkiem ABTA. Do organizacji należy między innymi ponad sto firm specjalizujących się w wyjazdach szkolnych.

Organizacja przypomina, że wycieczka połączona z noclegiem to już typowy pakiet podlegający przepisom dyrektywy unijnej o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W praktyce oznacza to, że biuro podróży musi rozwiązać wszelkie zaistniałe problemy, a w razie gdyby ogłosiło niewypłacalność, klienci otrzymają pełny zwrot kosztów. ABTA podkreśla też, że jeśli szkoła samodzielnie będzie składać transport, zakwaterowanie i inne usługi w jedną całość, przejmie na siebie odpowiedzialność touroperatora, zarówno prawną jak i finansową.

W przeszłości zdarzało się, że po zebraniu pieniędzy wycieczki były odwoływane. W zeszłym roku z powodu tylko jednej imprezy rodzice stracili dziesiątki tysięcy funtów, ponieważ firma, która organizowała wyprawę na Kilimandżaro, zbankrutowała. – Wycieczki szkolne pozostają na długo w pamięci uczniów, często są okazją do odwiedzenia miejsc, w których nigdy wcześniej nie byli. Jeśli nauczyciele organizują je w określony sposób, w świetle obowiązywania nowej dyrektywy unijnej szkoły mogą być za nie w pełni odpowiedzialne w przypadku wystąpienia problemów – mówi Victoria Bacon, dyrektor do spraw marki i rozwoju w ABTA. Bacon dodaje, że istnieje wiele firm specjalizujących się w tym segmencie, które są członkami organizacji i dysponują odpowiednią wiedzą.

– Badania pokazują, że podróże pomagają rozwinąć w dzieciach poczucie niezależności, poznawać nowe kultury i nawiązywać bliższe relacje z kolegami z klasy. Rezerwowanie wyjazdu w firmie będącej członkiem Forum Turystyki Szkolnej, które z kolei należy do ABTA, da zarówno nauczycielom jak i rodzicom poczucie bezpieczeństwa – dodaje Gill Harvey z Forum Turystyki Szkolnej.

ABTA podpowiada szkołom, o co należy zadbać przy organizowaniu wycieczki. Po pierwsze trzeba poinformować rodziców o wszystkich szczegółach wyjazdu, sprawdzić ostrzeżenia MSZ dotyczące kraju docelowego, zadbać, aby wszyscy uczestnicy byli ubezpieczeni i sprawdzić, czy w polisach nie ma wyłączeń związanych na przykład z uczestnictwem w planowanych atrakcjach. Kolejne ważne kwestie to dopilnowanie przepisów wjazdowych – chodzi o obowiązek posiadania paszportu ważnego przez określony przez dane państwo minimalny czas i wiz oraz upewnienie się, czy wszyscy podróżni taki dokument posiadają.

Nauczyciele muszą sprawdzić też organizatora, jego politykę w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, na koniec organizacja przypomina, by wycieczki rezerwować w firmach będących jej członkami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TT Warsaw – Skania jest tuż za rogiem

Z turystycznego punktu widzenia ogromnym atutem Skanii jest jej dostępność. Skania jest tuż za ...

Protest mocno uderzy w wyniki LOT-u

Trwający już tydzień strajk dwóch związków zawodowych w PLL LOT nastąpił w momencie, kiedy ...

Porto pobiera podatek turystyczny

Porto to drugie po Lizbonie portugalskie miasto, które pobiera podatek turystyczny. Opłata w wysokości ...

Linie tanie i tradycyjne nie do odróżnienia

Coraz mniejsze różnice między liniami tradycyjnymi i niskokosztowymi, wzrost znaczenia Chin, dalsza ekspansja Ryanaira, ...

Wynajmujący kwatery chcą uczyć się od hotelarzy

Greccy menedżerowie obiektów wynajmowanych na krótko proszą hotelarzy o wsparcie w zakresie szkoleń z ...

Accor przejmuje zarządzanie Rezydentem w Sopocie

Od nowego roku pięciogwiazdkowy hotel Rezydent w Sopocie będzie działał pod należącą do Accoru ...