Grecki Urząd Koordynacji Slotów (HSCA) opublikował dane pokazujące rozkład sił na tamtejszym niebie – informuje portal Greek Travel Pages. Wynika z nich, że znaczna część zaplanowanych rejsów realizowana jest przez Aegean/Olympic Air, Ryanaira i easyJet (łącznie 5 milionów operacji z 20 milionów zaplanowanych) i dwóch touroperatorów – TUI i Thomasa Cooka (3,4 miliona slotów).

Jeśli wziąć pod uwagę tylko sezon letni, głównymi graczami jest szóstka przewoźników – Aegean/Olympic Air, Ryanair, easyJet, Smart Wings i Transavia – i czwórka touroperatorów – TUI, Thomas Cook, Jet2.com i Mouzenidis. Dane opracowane przez HSCA dotyczą 23 regionalnych portów lotniczych (z wyłączeniem Aten).

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się Aegean Airlines z 3,3 miliona slotów, a na drugim – Ryanair (1,4 miliona). Grupa TUI zarezerwowała 1,8 miliona slotów za pośrednictwem swoich własnych linii lotniczych Thomson Fly, TUI fly I JetAirFly, a Thomas Cook z przewoźnikami Thomas Cook i Condor planują 1,5 miliona rejsów. Pierwszą piątkę zamyka Mouzenidis z linią Ellinair, który ma zaplanowanych pół miliona slotów, głównie dla klientów z Rosji.