Przybywa klientów biurach podróży

Po jednotygodniowym spadku raport PZOT ponownie przynosi informację o wzroście sprzedaży w biurach podróży. I to solidnym, bo wynoszącym 31,2 procent, a w kategorii imprez lotniczych nawet 36,5 procent

Publikacja: 15.11.2017 01:36

Przybywa klientów biurach podróży

Foto: PZOT

Chodzi naturalnie o wzrost w porównaniu z tym samym okresem, czyli 45. tygodniem, roku poprzedniego.

Jak pokazuje cotygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, inne rodzaje podróży, „z dojazdem własnym” rosły w minionym tygodniu o 13,5 procent, a autokarowe o 2,9 procent.

Udział sprzedanych wyjazdów lotniczych wyniósł 83,6 procent. Stosunkowo duży był udział sprzedanych samych noclegów (zapewne chodzi o wyjazdy narciarzy) – 9,3 procent. Autokarowe wycieczki to 6,8 procent.

Skumulowany od początku sprzedaży sezonów zima 2017-2018 i lato 2018 wynik pokazuje, że nadwyżka nad tym samym okresem zeszłego roku wynosi już 24,8 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Najczęściej klienci zaopatrywali się w wycieczki do Antalyi, Hurghady, na Zakintos, do Bodrum i do Marsa Alam. Generalnie jednak najważniejsze dla nich były przyszłe wakacje w Grecji. Na kolejnych miejscach znalazły się Turcja, Egipt, Hiszpania i Bułgaria. Zwraca uwagę stosunkowo dalekie miejsce Hiszpanii, której region Wysp Kanaryjskich ciągle przecież przyjmuje gości, i wysokie miejsce Bułgarii. Za tą ostatnią uplasowały się Włochy, siódme miejsce z kolei zajęła Albania.

W rankingu skumulowanej sprzedaży, a więc już kilkutygodniowej, króluje Grecja (18,7 procent) przed Turcją (13 procent), Hiszpanią (12 procent), Egiptem (8,3 procent), Włochami (6,5 procent), Bułgarią (4,8 procent) i Albanią (3 procent).

Średnie ceny zastygły. W ostatnim tygodniu skoczyła jedynie cena wypoczynku na Sycylii, co raport odnotowuje na wykresie, ale nie w danych liczbowych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Jeśli natomiast porównać ceny z minionego tygodnia z cenami, jakie średnio płacili klienci przed rokiem, pokażą się spore różnice. Rok temu wyjazdy do Turcji kosztowały o 12,4 procent mniej (2263 zł, dzisiaj 2543 zł), a do Egiptu o 13,3 procent więcej (2478 zł, dzisiaj 2149 zł). Również włoska oferta jest sporo, bo o 9 procent, droższa (z 1919 do 2092 zł). Grecja potaniała w tym roku o 1,5 procent (z 2667 zł do 2626 zł), Hiszpania też minimalnie, bo o 0,6 procent, jest tańsza (z 2921 do 2904 zł), a Bułgaria w identycznej niemal cenie (przed rokiem 1898 zł, teraz 1901 zł).

*Raport obejmuje 45. tydzień roku, czyli okres od 6 do 12 listopada 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Chodzi naturalnie o wzrost w porównaniu z tym samym okresem, czyli 45. tygodniem, roku poprzedniego.

Jak pokazuje cotygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, inne rodzaje podróży, „z dojazdem własnym” rosły w minionym tygodniu o 13,5 procent, a autokarowe o 2,9 procent.

Pozostało 90% artykułu
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji