Średnio o 57 procent mniej na godzinę zarabiają kobiety w TUI Airways UK – pisze portal Travel Weekly. Tak wynika z danych zebranych zgodnie nowymi wytycznymi brytyjskiego rządu. Celem analiz jest sprawdzenie, czy pracodawcy stosują różne wynagrodzenia w zależności od płci pracowników i zachęcenie ich do zaprzestania tych praktyk.

Koncern wyjaśnia, że różnice w liniach lotniczych wynikają z tego, że dużo mniej kobiet pracuje na wysoko opłacanych stanowiskach, takich jak piloci, inżynierowie, obsługa techniczna, czy wyższa kadra zarządzająca. Tui Airways UK zatrudnia 870 pilotów, którzy średnio dostają 112 tysięcy funtów rocznie. 95 procent z nich to mężczyźni. Z kolei niemal 80 procent personelu pokładowego stanowią kobiety zarabiające przeciętnie 26,3 tysiąca funtów rocznie.

Okazuje się jednak, że różnice w wysokości wynagrodzenia obejmują też pracowników w brytyjskiej centrali TUI. Choć 62 procent z 3308 zatrudnionych tam osób to kobiety, to głównie mężczyźni zajmują dobrze płatne stanowiska dyrektorskie. Z kolei w dziale sprzedaży koncernu 93 procent pracowników to kobiety. Łącznie w 620 salonach pracuje ich 4585. 60 procent zatrudnionych jest w niepełnym wymiarze godzin.

Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej zarabiają średnio o 10 procent mniej na godzinę niż ich koledzy. – Elastyczny tryb pracy i sam produkt sprawiają, że to kobiety są głównie zainteresowane stanowiskami doradcy wakacyjnego – wyjaśnia TUI. Koncern informuje, że różnice w wynagrodzeniu wynikają nie tyle z innych zasad obliczania pensji, ile z nadreprezentacji mężczyzn na dobrze płatnych stanowiskach. Firma wyjaśnia, że pracuje nad rozwiązaniem problemu różnych stawek wynagrodzenia w wyższej kadrze kierowniczej i w dziale zajmującym się rozwojem i badaniami (STEM – science, technology, engineering and maths). W Wielkiej Brytanii wszystkie firmy prywatne i państwowe, organizacje i fundacje charytatywne zatrudniające ponad 250 ludzi muszą przedstawić raporty odnośnie do wysokości wynagrodzenia. Czas na przygotowanie dokumentów upływa w kwietniu.