Traveldata: W biurach podróży Grecja liderem podwyżek

Najmniej ceny urosły, licząc rok do roku, w Coralu Travel, w liczbie najniższych cen wycieczek przodowała Itaka, a w cenach potraktowanych przekrojowo najlepiej wypadł Grecos – obliczył Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Publikacja: 27.08.2019 08:15

Traveldata: W biurach podróży Grecja liderem podwyżek

Foto: AFP

W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek w biurach podróży, z wylotami między 2 i 8 września, wzrosła o 73 złote (wcześniej zanotowano wzrosty o 54, 17 i 29 złotych) – pisze w cotygodniowym raporcie prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Najbardziej urosła średnia cena wycieczek do Portugalii – o 293 złote. Dużo podrożały też wrześniowe wyjazdy na Kos, o 279 złotych, i na Teneryfę – o 274 złote. Przy czym warto pamiętać, że ten ostatni kierunek odnotował tydzień wcześniej znaczące obniżenie ceny.

Z kolei największe spadki cen w ostatnim tygodniu widać było w wypadku ofert wyjazdów na Korfu – o 84 złote (poprzednio był tam znaczny wzrost cen) i hiszpańskich wysp Lanzarote i Fuerteventura – o 25 i 22 złote – wymienia autor.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje przygotowana przez Traveldatę mapa.

W minionym tygodniu najmocniej wzrosła średnia cena wycieczek do Grecji – o 137 złotych. Był to kolejny duży wzrost podróży do tego kraju, tydzień wcześniej bowiem wyniósł on 163 złote. Touroperatorzy podnieśli ceny, bo prawdopodobnie zostało im już niewiele ofert. Powinno się to przełożyć na rentowność greckich wyjazdów, zwłaszcza w okresie sprzedaży last minute – wskazuje Betlej.

Znacząca zwyżka cen nastąpiła również w wypadku wyjazdów do Bułgarii – średnio o 106 złotych. Umiarkowanie zyskały też ceny wycieczek do Turcji i Egiptu – o 47 i 41 złotych. Za to koszty podróży na Wyspy Kanaryjskie prawie się nie zmieniły – różnica wyniosła jedynie 13 złotych, co w połączeniu z ubiegłotygodniowym spadkiem o 11 złotych oznacza, że ceny na tym kierunku są, zwłaszcza w porównaniu z Grecją, bardzo stabilne – wyjaśnia autor.

Grecja droższa o 446 złotych

Porównanie średniej ceny z tego roku ze średnią ceną z poprzedniego sezonu wycieczek z wylotem w pierwszym pełnym tygodniu września pokazuje, że obecna średnia była większa o 293 złote.

Jak zauważa ekspert, jednocześnie też działały czynniki niekorzystne dla organizatorów wyjazdów – ich koszty rosły, choć nieznacznie. Cena paliwa lotniczego (ponoszona według cen z okresu przed wylotem lub nieco wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) nadal pozostawała mniejsza niż miało to miejsce w poprzednim sezonie, o 8,2 procent. Ten efekt niwelował jednak z niedużym naddatkiem kurs złotego, który dla rozliczeń turystycznych był tym razem słabszy wobec okresu sprzed roku o około 3,3 procent. Łączny wpływ obu tych czynników był niekorzystny dla organizatorów i wyniósł około 20 – 30 złotych.

Zdaniem autora analizy osłabienie złotego może ię pogłębić, choć nie miałoby to podstaw, „jeśli nie liczyć niejasnych wypowiedzi niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o konieczności przeanalizowania zastosowania przez NBP niekonwencjonalnych instrumentów w polityce monetarnej i niepokoju wywołanego oczekiwaniem na decyzję TSUE w sprawie kredytów denominowanych w szwajcarskich frankach”.

Zmiany cen porównywanych rok do roku osiągają już ogromne wartości. Najbardziej w wypadku wycieczek do Grecji – w tym roku są one średnio droższe aż o 446 złotych. Oferty wypoczynku z biurami podróży w Egipcie były w ostatnim tygodniu droższe o 264 złote niż rok temu, a do Turcji o 161 złotych.

Ale patrząc na te zwyżki, należy też pamiętać, że w poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze spadek cen w ujęciu rocznym o 209 złotych, a Turcja o 94 złote. Jedynie Egipt notował wówczas wzrost o 31 złotych – dodaje Betlej.

Skala rocznych zwyżek cen wycieczek do Bułgarii osiągnęła bardzo wysoką wartość dla tego kierunku – 163 złote (przed rokiem ceny rosły w jej wypadku o średnio 11 złotych).

Wyspy Kanaryjskie były droższe we wrześniu tego roku o 186 złotych, ale o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam znaczny spadek – o 273 złote. „Należy jednak kolejny raz zaznaczyć, że w całym okresie wiosny i lata tego sezonu ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute również były dla organizatorów zdecydowanie korzystne” – dopowiada Betlej.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku Maroka i Cypru – średnio o 541 i 535 złotych. Mniejszy wzrost objął oferty wypoczynku na Malcie i w Portugalii – o 347 i 320 złotych. A jeszcze mniej podrożały wyjazdy do Albanii, Tunezji i na Majorkę – odpowiednio o 208, 174 i 104 złote.

Coral z najmniejszą podwyżką

Jak poszczególne biura podróży prowadzą politykę odnośnie do cen? Najmniej ceny urosły, licząc rok do roku, w Coralu Travel – oblicza Traveldata. Jego oferta była kosztowniejsza niż przed rokiem o 170 złotych. Pozostali organizatorzy mieli wyższe ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu od około 235 złotych (Itaka) do prawie 490 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, najlepiej wypadła Itaka (28 ofert). Na kolejnych miejscach znalazły się Rainbow (27 ofert) i TUI Poland (22 oferty). Przy czym przewagę w niskich cenach hoteli trzygwiazdkowych miał Rainbow, w czterogwiazdkowych Itaka, a pięciogwiazdkowych Itaka i TUI Poland.

Do Grecji najtaniej można było wyjechać z Grecosem (11 ofert), Rainbowem (10) i Itaką (7). W niskich cenach wycieczek do Turcji przodował Coral Travel (6). Wypoczynek w Egipcie najmniej kosztował w Coralu Travel (6) i Rainbow (5). Wyspy Kanaryjskie miały szczególnie atrakcyjne ceny w Itace (9) oraz w Rainbow i TUI Poland (po 6). Jeśli chodzi o wyjazdy do Tunezji, to najwięcej tanich ofert Traveldata znalazła w Coralu Travel (3), a w wypadku Bułgarii w Coralu Travel (3) i Best Reisen (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku – pisze Betlej – Rainbow wyraźnie wzmocnił swoją pozycję w Grecji, w Egipcie i na wyspach kanaryjskich, TUI Poland w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Turcji, Bułgarii i Tunezji kontynentalnej.

Traveldata sporządziła też jak co tydzień tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne (zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków).

Od poprzedniego zestawienia zmieniło się tyle, że w obecnym, pokazującym okres późnego last minute, pewien wpływ na kolejność mają zmiany w składzie portfela kierunków oferowanych przez organizatorów, gdyż na niektórych z nich brakuje już ofert, ewentualnie brakuje ofert w niektórych kategoriach hoteli. Skład pierwszej trójki pozostał jednak ten sam, ale tym razem na pierwszym miejscu znalazł się Grecos. Dzięki nieznacznej zwyżce cen w skali znacznie mniejszej od średniej z pozycji 6 na 4 awansował Rainbow, natomiast z powodu zwyżki cen wyższej od średniej z pozycji 5 na 6 spadło biuro TUI Poland – opisuje Betlej.

W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek w biurach podróży, z wylotami między 2 i 8 września, wzrosła o 73 złote (wcześniej zanotowano wzrosty o 54, 17 i 29 złotych) – pisze w cotygodniowym raporcie prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Najbardziej urosła średnia cena wycieczek do Portugalii – o 293 złote. Dużo podrożały też wrześniowe wyjazdy na Kos, o 279 złotych, i na Teneryfę – o 274 złote. Przy czym warto pamiętać, że ten ostatni kierunek odnotował tydzień wcześniej znaczące obniżenie ceny.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Ceny wakacji - Grecja w górę, Turcja w dół, a Wyspy Kanaryjskie z nowym rekordem
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa