Traveldata: Wakacje 2020 roku kosztują drożej

Majorka – 700 złotych, Portugalia – 500 złotych, Grecja, Bułgaria, Turcja – ponad 300 złotych. Kto dzisiaj kupi wyjazd na lato przyszłego roku, zaoszczędzi setki złotych – wylicza Traveldata

Publikacja: 15.10.2019 09:08

Traveldata: Wakacje 2020 roku kosztują drożej

Foto: turystyka.rp.pl

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata pierwszy raz porównał ceny wyjazdów z biurami podróży na Lato 2020. Pod lupę wziął ceny w szczycie sezonu, czyli między 3 a 9 sierpnia 2020 roku.

Dane zebrane 10 października porównał z danymi z 3 października (odstęp tygodniowy) i z danymi z 11 października 2018 (odstęp roczny). W ten sposób uzyskał wiedzę na temat zmiany w ostatnim tygodniu i w ostatnim roku.

Jeśli chodzi o ten pierwszy przedział, to okazuje się, że średnia cena wzrosła o 4 złote. Największa zwyżka wystąpiła w wypadku Portugalii – o 122 złote. Nieco mniejsze zmiany, bo o 61 złotych, miały miejsce w odniesieniu do Korfu i do Tureckiej Riwiery – 46 złotych.

Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata odnotowała na wycieczki na greckie wyspy Rodos i Kos – o 87 i 74 złotych. Mniejsze w wypadku podróży na Majorkę – o 31 złote. „W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty ceny wycieczek ogółem nie rosły, a spadały o odpowiednio 13 i 35 złotych” – przypomina autor raportu, prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa.

Jak komentuje dane prezes Traveldaty, w minionym tygodniu ceny wycieczek były relatywnie stabilne. Najwyraźniejszy, choć i tak nieduży wzrost wykazały ceny turystycznych wyjazdów do Turcji – średnio o 20 złotych, zupełnie nieznacznie podniosły się natomiast ceny wakacji w Egipcie – zaledwie 4 złote. Na pozostałych kierunkach, czyli na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii i Grecji ceny nieznacznie spadły – odpowiednio o 8, 4 i 3 złote.

Koszty w dół, ceny w górę

Porównanie cen rok do roku przyniosło już informację o dużo większej zmianie, tym razem aż o 207 złotych. Największy wzrost cen wycieczek Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdu na Kos – o 453 złote. Dużo urosły też ceny wakacji na Malcie i w Portugalii – średnio o 404 i 396 złotych. Żaden z badanych 24 kierunków nie odnotował spadku średniej ceny wycieczek.

Autor analizy porównał też ceny paliwa i relację złotego do innych walut, żeby ocenić, jak zmieniły się rok do roku koszty organizatorów turystyki. Okazało się, że sytuacja w porównaniu z okresem sprzed roku tym razem wyraźnie sprzyjała organizatorom. Paliwo lotnicze znacząco potaniało (2,69 zł/litr wobec aż 3,09 zł/litr przed rokiem) – o 12,9 procent. Jednak w relacji do euro i dolara złoty nadal pozostawał słabszy, choć średnio jedynie o 0,8 procent (przed tygodniem o 2,2 procent). „W rezultacie ich wspólny wpływ na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu minus 30 – minus 40 złotych”.

Prezes Traveldaty zastrzega jednak, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek są, w zależności od touroperatora, mniej lub bardziej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a „ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

Rosną ceny wycieczek zyskujących na popularności kierunków, które charakteryzują się bardzo korzystnym stosunkiem jakości do ceny, czyli Turcji i Egiptu – zauważa autor opracowania. W wypadku tego pierwszego kraju średnia cena była w momencie badania większa niż rok wcześniej o 264 złote, a w wypadku drugiego o 248 złotych. Niedużo mniej, bo o 228 złotych, zdrożały wakacje w sierpniu w Grecji.

Relatywnie duży wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen w poprzednim sezonie – odnotowały w minionym tygodniu Wyspy Kanaryjskie, które były droższe o 165 złotych. „Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 68 złotych” – zwraca uwagę Betlej.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie i w Portugalii – o 404 i 396 złotych, mniej znacząco wzrosły średnie ceny w odniesieniu do Cypru i w Maroka – o 186 i 187 złotych, a jeszcze bardziej umiarkowanie w Albanii, Tunezji i na Majorce – o odpowiednio 148, 120 i 97 złotych.

Taniej prawdopodobnie nie będzie

Betlej zamieszcza też ciekawe porównanie, pokazujące ile teoretycznie można by oszczędzić, gdyby kupiłoby się wycieczkę z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 roku obecnie, a nie na 5 tygodni przed wylotem (bardzo wczesny okres last minute), czyli na przełomie czerwca i lipca 2020, jeśli ceny osiągnęłyby poziom z przełomu lipca i sierpnia 2019 roku. Jak dodaje już dzisiaj można założyć, że prawdopodobnie będą one wyższe. Przykłady ilustruje na mapie.

Obecnie ceny są niższe o prawie 400 złotych od cen z początku wakacji 2019, ale zwraca też uwagę duży rozrzut skali ewentualnych oszczędności – komentuje autor. Najbardziej stabilnie może wypaść progresja w wypadku całorocznego masowo odwiedzanego kierunku, jakim jest Egipt, a największe zmiany mogą następować na kierunkach o statusie „premium”. „Mała zmiana cen wypoczynku w Egipcie może wynikać też z faktu, że na tym kierunku dążenia do wyższych cen tamtejszych hotelarzy mogą już być w istotnym stopniu uwzględnione w cenach wycieczek”.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów w najmniejszym stopniu wzrosły one w Best Reisen i Sun & Funie – o około 20 i 100 złotych – pisze dalej Betlej. Pozostali organizatorzy mieli wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu od około 130 (Exim Tours) i 145 złotych (TUI Poland) do ponad 300 złotych.

TUI z rekordem niskich cen

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i jednocześnie w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z „absolutnie rekordową liczbą 53 ofert” (przed rokiem 44, a przed dwoma laty 37 ofert). Następne w tej katagorii biura to Itaka z liczbą 21 ofert (przed rokiem 31, a przed dwoma laty 32 oferty) i Rainbow z liczbą 19 ofert (przed rokiem 33, a przed dwoma laty 13 ofert) – przytacza prezes Traveldaty. I dodaje, że TUI Poland miał wyraźną przewagę w zakresie hoteli wszystkich kategorii.

Jeśli przyjrzeć się cenom w biurach podróży według kierunków, to do Grecji najtaniej można było kupić wyjazd w TUI Poland (12 ofert), przed Rainbowem (9) i Itaką (8). Do Turcji najniższe ceny oferowały TUI Poland (6) i Coral Travel (5). W wypadku wakacji w Egipcie były one najtańsze w Coralu Travel (6) i TUI Poland (5). Na Wyspy Kanaryjskie wycieczki w najniższych cenach znaleźć można było w TUI Poland (4) i Itakce i Rainbow (po 4). W wypadku Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały Rainbow i TUI Poland, a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji – wyjaśnia ekspert.

Traveldata przygotowała też zestawienie, w którym porównuje ceny przekrojowo, biorąc pod uwagę 24 kierunki (jak podkreśla autor, z zachowaniem ścisłej porównywalności oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z tymi samymi kierunkami w pozostałych biurach).

Na czele pierwszego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje TUI Poland mające zdecydowaną przewagę nad następnymi biurami Best Reisen i Grecosem, które „w odróżnieniu od w pełni zdywersyfikowanego lidera, zawdzięczają swoje wysokie pozycje korzystnym ofertom na kierunkach egipskich i Bułgarii (Best Reisen) oraz na kierunkach greckich i Cyprze (Grecos)”.

Lato w tanich liniach wyraźnie droższe

Traveldata porównuje też ceny biletów tanich linii lotniczych. Jak pisze Betlej, w Ryanairze średnie ceny rejsów na kierunkach turystycznych (42) były w drugim tygodniu października wyższe od cen zeszłorocznych średnio o 74 złote. Loty na Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa z Warszawy i Wrocławia) były droższe o 25 złotych (1155 wobec 1130 złotych), a rejsy na pozostałych kierunkach (40) o 76 złotych (888 wobec 812 złotych).

W ostatnim tygodniu wzrosły o 67 złotych rok do roku ceny przelotów do Portugalii, o 53 złote do Bułgarii i o 38 złotych do Grecji. Spadły natomiast średnio o 34 złote do Włoch i do Hiszpanii.

W Wizz Airze średnie ceny rejsów na kierunkach turystycznych (22) były w minionym tygodniu większe od cen z poprzedniego sezonu o 292 złote. Rejs na Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa z Katowic) był droższy o 375 złotych (1368 wobec 993 złotych), a rejsy na pozostałych kierunkach (21) o 288 złotych (805 wobec 517 złotych).

W liniach Wizzair w największym stopniu podniosły się średnie ceny rok do roku rejsów na do Włoch, Hiszpanii i Portugalii – o 384, 335 i 300 złotych. O wiele mniej rozły ceny do Grecji i Bułgarii – o 173 i 111 złotych – wylicza Betlej.

Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą