Traveldata: Spora przecena wakacji na Kos i Korfu

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miał Coral Travel. W cenach wakacji do Grecji przodowały Itaka i Rainbow. Z kolei do Turcji, Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było podróżować z TUI Poland – pokazują najnowsze badania cen.

Publikacja: 29.10.2019 09:44

Traveldata: Spora przecena wakacji na Kos i Korfu

Foto: AFP

Prezes Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej, jak co tydzień, publikuje w imieniu swojej firmy materiał, w którym omawia ruchy cen w biurach podróży. W minionym tygodniu wycieczki z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku, podrożały w biurach podróży średnio o 6 złotych (poprzednio wzrosła o 4 złote) – ujawnia. Najbardziej skoczyła cena wakacji na Majorce – o 143 złote. Dużo, bo o 79 złotych, zdrożały też wyjazdy do Egiptu, do Szarm el-Szejk. Podróż na Fuerteventurę była droższa o 64 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ferie w Maroku, na Malcie i w Egipcie dużo droższe

Z drugiej stron były też duże spadki cen. Wakacje na Korfu i Kos potaniały w ostatnim tygodniu o 211 i 121 złotych. Również wyjazdy do Maroka objęła zniżka o 98 złotych – opisuje ekspert.

Traveldata ilustruje zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu mapą, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Charakterystyczne było w ostatnim tygodniu duże zróżnicowanie skali wzrostów cen, w zależności od kierunku. W minionym tygodniu najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie – o 42 i 38 złotych, nieduże zwyżki cen zanotowały wyjazdy do Turcji i Egiptu – o 10 i 8 złotych, a dość istotnie (o średnio 69 złotych) obniżyły się ceny imprez w Grecji, co jest skutkiem wprowadzenia atrakcyjniejszych cen przez biuro Grecos i niektórych innych organizatorów.

200 złotych rok do roku

Badanie średniej ceny imprez w biurach podróży wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że średnia cena z tego roku jest większa niż średnia z poprzedniego sezonu o 207 złotych (poprzednio ceny również wzrosły o 207 złotych). Przy czym największy wzrost cen wycieczek Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdów na Maltę – o 471 złotych. Bardzo wysokie zwyżki rocznych cen miały miejsce również w odniesieniu do ofert wyjazdów na Kos i do Portugalii – o 404 i 396 złotych.

Jedynym z 24 kierunków, na którym odnotowano spadek średniej ceny wycieczek była tunezyjska wyspa Dżerba, gdzie średnia spadła symbolicznie, o 5 złotych – wyjaśnia Betlej w swoim materiale.

Wyraźnie korzystną sytuację mieli organizatorzy wyjazdów – zaznacza Betlej. Cena paliwa lotniczego utrzymuje się bowiem na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem (w ubiegłym tygodniu 2,64 zł/litr wobec 3,01 zł/litr przed rokiem), bo spadła o 12,3 procent, w ujęciu rok do roku. Na ich korzyść działało również to, że w relacji do euro i dolara złoty się minimalnie, o 0,2 procent, umocnił. W rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu minus 50 – minus 60 złotych – wyjaśnia Betlej.

„Należy jednak pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – dodaje.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, Turcja i Grecja to kraje, które, rok do roku, najbardziej drożały. Pierwszy o 273, a drugi o 239 złotych. Niedaleko za nimi w tym rankingu uplasowały się Wyspy Kanaryjskie z podwyżką wielkości 213 złotych. Dużo też zyskała cena wyjazdu w sierpniu do Egiptu – o 195 złotych.

Na obecną skalę wzrostu cen – pisze autor opracowania – istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały spadek o 56 złotych.

Wyraźnie najmniej przez rok wzrosła cena odpoczynku w Bułgarii – o 72 złote. To między innymi efekt wyraźnie niższych stawek stosowanych przez TUI Poland. Podobnie jak przed rokiem.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym nadal odnotowywano na Malcie i w Portugalii – średnio o 471 i 386 złotych, w mniejszym stopniu, ale również znacząco wzrosły ceny na Majorce – o 270 złotych. Umiarkowany wzrost odnotowano w Albanii – o 148 złotych, a w obecnej sytuacji zupełnie niewielki w Tunezji, na Cyprze i w Maroku – o odpowiednio 77, 65 i 43 złote.

Wszystkie biura podnoszą ceny

Jak dalej opisuje Betlej, porównanie cen wycieczek u dużych i średnich organizatorów październikowe ceny w najmniejszym stopniu wzrosły w Rainbow i Sun & Fun – o około 35 i 60 złotych. Pozostali organizatorzy mieli wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 95 złotych (Best Reisen) do około 330 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu nadal znajdował się TUI Poland z liczbą 34 ofert. Ten organizator wyprzedził Itakę z liczbą najtańszych 28 ofert i Rainbowa z liczbą 23 ofert. Autor zaznacza jednak, że TUI Poland miało w tym ujęciu znacznie mniejszą liczbę niskich cen niż przed dwoma tygodniami, gdyż w okresie badania przejściowo nie przedstawił propozycji w 13 wypadkach (5 kierunków w różnych kategoriach hoteli), które poprzednio w zdecydowanej większości wchodziły do puli najatrakcyjniejszych ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel (6 ofert) i Sun & Fun (4 oferty). W cenach wakacji do Grecji przodowały Itaka (12) i Rainbow (11). Z kolei na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było podróżować z TUI Poland (8), Itaką (6) i Rainbow (5). Wypoczynek w Turcji był w najniższych cenach w TUI Poland (6) i Coralu Travel (5). Z kolei jeśli chodzi o Tunezję, to najwięcej atrakcyjnych ofert miały TUI Poland (4) i Coral Travel (3), a w wypadku Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji, Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji, Tunezji kontynentalnej i w Turcji – ocenia Betlej.

Traveldata pokazuje też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W porównaniu zachowana jest ścisła adekwatność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach – wyjaśnia autor opracowania.

Na czele zestawienia widnieje TUI Poland, który ma dość „wyraźną przewagę w wielkości przekrojowego odchylenia od średniej” nad Grecosem i Best Reisen. Te ostatnie swoje wysokie pozycje zawdzięczają korzystnym ofertom wyjazdów do Grecji i na Cypr (Grecos), a także do Egiptu i Bułgarii (Best Reisen). W zestawieniu znalazło się również biuro ETI, które zepchnęło o jeden szczebel Exim Tours, Coral Travel, Rainbow i Sun & Fun, przy czym to ostatnie znalazło się w efekcie już poza obrębem zestawienia o pisuje Betlej.

""

turystyka.rp.pl

Wizz Air w górę, Ryanair bez większych zmian

Traveldata ilustruje wykresami swoje badanie cen przelotów w tanich liniach lotniczych. Betlej wyjaśnia, że „grubsza linia generalnie oznacza średnie cen w okresie ferii zimowych (m.in. w woj. mazowieckim) lub w szczycie sezonu letniego w obecnym roku turystycznym (czyli 2019/20), a cieńsza w poprzednim (czyli 2018/19). Gruba linia dotyczy cen ex post, czyli cen oferowanych we wcześniejszych datach dla sezonu 2019/20), ale cienka linia przedstawia też dodatkowo przebieg cen z w kolejnych tygodniach i miesiącach poprzedniego sezonu. Wraz z upływem czasu będą do niej odnoszone ceny tego sezonu reprezentowane przez linię grubszą z zielonymi lub czerwonymi polami tak jak było to czynione dotychczas. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost”.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie rejsy (43 połączenia Ryanaira i 21 w Wizz Aira), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

W Ryanairze dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) widoczny był w październiku jedynie nieznaczny wzrost cen, które również w niedużym stopniu (o średnio 30 złotych) przewyższały poziom ubiegłoroczny, co uwidacznia bardzo wąskie czerwone pole.

Na pozostałych kierunkach październikowe ceny były nieomal stabilne, co przy nieco rosnących cenach ubiegłorocznych spowodowało zamianę niewielkiego pola czerwonego (ceny wyższe niż przed rokiem) na zielone oznaczające ceny niższe od ubiegłorocznych.

Na razie mamy jeszcze zbyt mało danych i dość płaski wnioskowanie odnośnie do trendów – przyznaje Betlej.

W porównaniu z poprzednim sezonem najbardziej wzrosły ceny przelotów do Bułgarii – o 260 złotych. Mniej drożały bilety na loty do Portugalii i Grecji – o 79 i 36 złotych. A były też kierunki na których ceny spadały, chodzi o Włochy (spadek o 32 złote) i Hiszpanię (spadek o 26 złotych).

""

turystyka.rp.pl

W Wizz Airze kierunki kanaryjskie reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę – dwa z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic. W dwóch ostatnich wypadkach nie ma jeszcze możliwości porównania cen rok do roku – wyjaśnia autor.

Ceny przelotów na tym kierunku utrzymują na razie relatywnie niski poziom, choć przed rokiem ceny o tej porze wykazały już istotny wzrost (wysoki zielony trójkąt), co mogło być spowodowane rezerwacją istotnych bloków miejsc w samolotach przez touroperatorów – dodaje.

„Na pozostałych kierunkach turystycznych średnie ceny wykazują istotny wzrost i są wyraźnie powyżej wartości ubiegłorocznych, co sygnalizuje znacznych rozmiarów czerwone pole. Dość prawdopodobny jest dalszy systematyczny wzrost cen według trajektorii bardzo zbliżonej do obserwowanej przed rokiem, co oznaczałoby powtórzenie bardzo wyraźnego trendu i sytuacji obserwowanej przez niemal cały sezon 2018/19” – opisuje Betlej.

W relacji z poprzednim sezonem najbardziej podniosły się ceny przelotów do Włoch i Grecji – średnio o 296 i 200 złotych, wyraźnie mniejszy spadek cen wystąpił dla rejsów do Portugalii i Bułgarii – o 105 i 71 złotych, a zdecydowanie najmniejszy wzrost cen zanotowano przy przelotach na kierunkach hiszpańskich – o 15 złotych.

Obecnie widoczna jest dość wyraźna stabilizacja cen przelotów u tanich przewoźników i w biurach podróży. W przyszłości możliwy jest jednak szybszy wzrost cen w tanich liniach, na co mogą wskazywać tańsze niż przed rokiem ceny pokojów w hotelach w istotnych regionach turystycznych. Może on być jednak częściowo hamowany przez ekspansję tych ostatnich spowodowaną zamiarami zajęciamiejsca na rynku po upadłych przewoźników, zwłaszcza Air Berlin, Monarch, a ostatnio linii lotniczych Thomasa Cooka – komentuje Betlej.

""

turystyka.rp.pl

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek